I malé obce by si měly najímat poradce. O důvodech a také o příležitosti, která se otevírá českému venkovu, jsme hovořili s PhDr. Oldřichem Čepelkou z liberecké agentury TiMa (www.tima-liberec.cz). [*] Co získá obec, když si najme poradce? Poradce brání "firemní slepotě", tj. stereotypnímu vidění...
I malé obce by si měly najímat poradce. O důvodech a také o příležitosti, která se otevírá českému venkovu, jsme hovořili s PhDr. Oldřichem Čepelkou z liberecké agentury TiMa (www.tima-liberec.cz).
[*] Co získá obec, když si najme poradce?
Poradce brání "firemní slepotě", tj. stereotypnímu vidění (nebo naopak "nevidění") problémů a příležitostí. Přichází s podněty, které získal v jiných obcích a které se osvědčily - tuto kvalifikovanost obvykle nemá zaměstnanec městského či obecního úřadu, protože bývá vázán na obec, v níž žije. Poradce stojí nad případnými konflikty nebo napětím, které někdy v úřadě existuje, např. mezi útvary nebo mezi lidmi volenými a zaměstnanými. Nezastává zájem žádné skupiny a může se plně a nezaujatě soustředit na svůj úkol.
[*] Jaké příležitosti se teď podle vašeho názoru otevírají malým obcím?
V tomto roce venkovské obce a jejich sdružení budou moci poprvé usilovat o získání finanční pomoci z předvstupního fondu Evropské unie SAPARD, který má pomoci v rozvoji zemědělství a obnově venkova. Letos se v tomto programu rozdělí zhruba 800 mil. korun a k nim bude možné připojit určitou podporu ze státního rozpočtu.
[*] Podle názoru odborníků je však tato částka nedostatečná. Jen celkové dotace z Programu obnovy venkova činily v posledních dvou letech pokaždé téměř 500 mil. korun.
Nedostatečná by možná byla každá myslitelná částka, ale rozhodující bude, jak se využije. Zda na "evropské peníze" dosáhne mnoho nebo naopak málo malých podnikatelů a obcí, kteří dokážou přidat novou hodnotu, takže se zlepší životní podmínky v obci, místní pracovní příležitosti či jiné efekty.
[*] Někteří státní úředníci uvažují o tom, že by bylo výhodné, kdyby se celá částka ze SAPARD nerozdrobila do mnoha desítek malých projektů.
Mnoho dotovaných malých projektů by určitě znamenalo větší nároky na administrativu a kontrolu. Ale jaký je hlavní účel programu SAPARD? Naučit se pracovat se strukturálními fondy a přitom pomoci při transformaci a obnově venkova.
[*] Nedávno jste spolu s desítkami dalších získal akreditaci jako poradce pro tvorbu projektů v rámci programu SAPARD. V čem vlastně mohou poradci konkrétně pomoci?
Ponecháme-li stranou problematiku zemědělství, pak může jít o obnovu a rozvoj venkovských sídel, například o nové využití veřejných prostranství a objektů, dále o rozvoj nezemědělských činností, venkovské turistiky či o podporu místní komunity.
[*] Co znamená "podpora místní komunity"?
Jde o akce ve prospěch života v obci. O spolkovou činnost, kulturní život, vzájemnou solidaritu lidí, o jejich bližší kontakty. Při svých návštěvách anglického a švédského venkova jsem si všiml, jaká je síla tradičních komunit. Jak tam lidé drží spolu, jak se podporují, jak snadno a ochotně spolupracují. Platí to i o řadě našich vesnic.
Ale podívejte se na některé obce v pohraničí, v bývalých Sudetech. Tam byla místní společenství lidí rozbita, občanské instituce zdevastovány, místní ekonomika oslabena. Spoustu současných problémů nemohou tyto obce uspokojivě řešit, protože se tam po válce nepodařilo rozvinout a stabilizovat místní společenství.
[*] Podle jakých principů je v členských státech EU podporován rozvoj venkova?
V členských zemích existuje obdobný program jako je předvstupní SAPARD. Zjednodušeně řečeno, princip je v dobré spolupráci obcí, státní správy, místních podnikatelů a občanů. Obecní rada se třeba seznámí s nápadem na vznik místního "muzea", a to s využitím nemovitostí a pozemků, které v důsledku konkurence v zemědělské výrobě přestaly být pro místní hospodáře zdrojem obživy. Obec pro ně získá potřebné informace o podobných akcích a financuje nový projekt základním příspěvkem, aby se vůbec mohl rozjet.
Jakmile se ukáže, že to má smysl (např. pro uchování místních tradic, kulturní rozvoj obce, pro agroturistiku apod.) a že jde o trvale udržitelnou aktivitu, poradce pomůže napsat žádost, díky níž je rozvoj celého projektu napříště spolufinancován z programu EU. Rozhodly první výsledky, připravenost partnerů spolupracovat a kvalitní projekt.
[*] Jak budete postupovat při přípravě projektů a kolik zájemci zaplatí?
Předně zjistíme, zda obec již má komplexní plán rozvoje, z něhož lze odvodit náměty na projekty pro SAPARD. Pokud ne, začneme ve spolupráci s místními soukromníky, zastupiteli a dalšími občany vytipovávat problémy a příležitosti, které by měly největší naději na finanční pomoc EU. Pak nastane fáze konkrétní přípravy projektů.
Pokud jde o cenu, nelze ji stanovit paušálně, ale vždy s ohledem na povahu a rozsah projektu a na potřebné úkony v jeho přípravě. Avšak započítáme ji do konečné hodnoty projektu, takže v případě jeho schválení bude kryta ze získaných příspěvků. Myslím si, že je správné, aby "riziko podnikání" nenesl jenom předkladatel (podnikatel či obec), ale také ten, kdo mu radí s přípravou.
[*] Kdy se budou podávat první žádosti o podporu z programu SAPARD?
Ne dříve než v březnu. Jinými slovy, je za pět minut dvanáct...
VÁCLAV DRAŠNAR