Rada Asociace krajů ČR dnes znovu ústy svého předsedy, jihomoravského hejtmana Michala Haška deklarovala, že trvá na dodržení původního slibu 1. vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše projednaného i ve vládní koalici a vtěleného do stávajícího vládního návrhu novely zákona o rozpočtovém určení daní (RUD), totiž vrátit krajům jejich podíl na celostátním hrubém inkasu daně z přidané hodnoty na původní hodnotu, která platila do roku 2012. Nový předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl, zvolený do čela svazu minulý měsíc, k tomu poznamenal, že SMO nehodlá být brán jako beranidlo vůči krajům v otázce RUD, ačkoliv i svaz požaduje navýšení svého podílu na celostátním výnosu DPH.
První společná schůzka předsednictva Svazu měst a obcí ČR, nově zvoleného minulý měsíc, s Radou Asociace krajů ČR se uskutečnila dnes v Praze. Hejtmani za představiteli měst a obcí přišli přímo z pravidelného společného jednání s vládou Bohuslava Sobotky, s níž probírali zejména přípravu státního rozpočtu na rok 2016 a aktuální bezpečnostní situaci v souvislosti s vlnou běženců do Evropy přes Středomoří.
Na tiskovém brífinku po setkání vedení SMO a Rady AK ČR hejtman Michal Hašek v úvodu poukázal na to, že představitelé krajů sice chápou, že 1. vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš má velké množství povinností a úkolů, nicméně nepovažují za šťastné, když zhruba polovinu času vyhrazeného pro schůzku vlády s Radou Asociace krajů tomuto jednání nebyl přítomen. Kraje jsou však podle Michala Haška především nepříjemně zaskočeny tím, že šéf resortu financí nyní zvažuje odklad účinnosti vládního návrhu novely zákona o rozpočtovém určení daní o rok, tedy až k datu 1. 1. 2017. Konkrétně by to znamenalo, že by se podíl krajů na hrubém celostátním výnosu daně z přidané hodnoty nezvýšil od 1. 1. 2016 na slíbených 8,92 %, ale zůstal by na 7,86 % ještě i po celý příští rok. Jak Michal Hašek připomněl, uvedený rozdíl v podílu krajů na inkasu DPH pro jejich hospodaření znamená mít či nemít zhruba 3,5 mld. Kč ročně.
Předseda František Lukl ocenil věcnou atmosféru jednání představitelů SMO a Rady AK ČR i to, že se na něm dohodlo jmenování "styčných osob" k řešení řady zásadních problémů, které společně trápí města a obce na straně jedné a kraje na straně druhé. Pokud jde o rozpočtové určení daní, i Svaz měst a obcí by rád zvýšil svůj podíl na hrubém výnosu DPH, který v současné době ze zákona činí 20,83 %. Ovšem nechce být přitom brán jako "beranidlo vlády" vůči krajům v otázce úprav RUD.
K dalším problémům, které společné trápí kraje, města a obce, podle Františka Lukla patří např. uvažované rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu i vůči územním samosprávám. Samo o sobě by vadit nemuselo, jenže pokud by k takové úpravě kompetencí NKÚ za stávající situace došlo, znamenalo by to další znepřehlednění nynějšího systému multiplicity kontrol měst a obcí se všemi jeho zápory. "Obecně se kontrolám nebráníme. Ale požadujeme jednu, konečnou, na kterou by další navazovaly a respektovaly její výsledky. A u navrhovaného rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu mj. říkáme, že NKÚ nemůže kontrolovat účelnost využitých peněz, protože nezná situaci v místě,“ podtrhl František Lukl.
Předseda SMO se věnoval také otázkám sociálního bydlení, o nichž se na schůzce předsednictva svazu s hejtmany rovněž hovořilo. Svaz měst a obcí zastává názor, že vláda by se měla zejména zaměřit na dostupné nájemní bydlení, na něž by dosáhly mladé rodiny s dětmi, senioři, hendikepovaní spoluobčané i všichni další, kteří si svou složitou bytovou situaci sami nezavinili. Mělo by ovšem být předem jasno, ze kterých zdrojů by takové bydlení bylo financováno, jaká budou pro to platit pravidla, jak budou nastaveny kompetence a kdo za co ponese odpovědnost – pak se radnice budou na řešení tohoto problému ochotně podílet. Samy však na tyto účely peníze nemají. František Lukl se krátce vrátil i k odložení projednání Koncepce sociálního bydlení na období let 2015–2025 ve vládě. Podle názoru svazu by tato koncepce měla být kabinetem Bohuslava Sobotky pouze vzata na vědomí s tím, že teď je třeba se soustředit na přípravu věcného záměru zákona, který bude řešit bydlení v celé jeho šíři. "Na tom jsme ochotni se podílet," konstatoval František Lukl.
V souvislosti se sociálním bydlením Michal Hašek na dnešním tiskovém brífinku zmínil i už loni zahájená jednání krajů s církvemi a náboženskými společnostmi o tom, že by se po církevních restitucích mohl zvýšit jejich podíl na rozvoji sociálních služeb v krajích, stejně jako na podpoře sociálního bydlení. "V souvislosti s evropskými dotacemi jsou zásadní aktivity pracovních týmů - regionálních stálých konferencí v každém kraji, které budou doporučovat vyhlašování výzev. Zde vidím prostor i pro spolupráci s církvemi a celým neziskovým sektorem. Základní myšlenka je, aby se po restitucích církve mohly více účastnit hlavně sociálních projektů a na některých spolupracovat,“ uvedl předseda Rady AK ČR.
Oba nejvyšší představitelé Svazu měst a obcí a Rady Asociace krajů ocenili úsilí ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové, aby odborníci z úřadů regionálních rad regionů soudržnosti, kteří v práci pro regionální operační programy získali cenné zkušenosti s dotacemi z evropských fondů, mohli v každém kraji postupně přejít k práci pro jednotná kontaktní místa pro dotace -evropské domy, a pomáhat tam žadatelům o dotace, hlavně z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP).
Jednání vedení AK ČR a SMO ČR se dotklo i uprchlíků. Podle Asociace krajů vláda v současné době nepočítá s větším zapojením krajů, měst a obcí do řešení migrační vlny. Vše by podle kabinetu Bohuslava Sobotky měla zvládnout cizinecká policie a uprchlická centra.*
/rš/
Změnám v podílu krajů na celostátním hrubém výnosu DPH ve smyslu současného vládního návrhu zákona o rozpočtovém určení daní se více věnuje červencové vydání Moderní obce, které se už zítra expeduje z tiskárny ke čtenářům.
K foto:
Předseda Rady Asociace krajů ČR Michal Hašek a předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl na dnešním tiskovém brífinku v Praze.
Foto: Ivan Ryšavý