13.05.2016 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Inspirace z Pardubického kraje

Šest kulturních institucí, které zřizuje Pardubický kraj, uspořádalo letos nově festival zážitků nazvaný OMG, neboli Otevřená muzea a galerie, o knihovně nemluvě. Zajímavé programy, které v průběhu týdne nabídla tato kulturní zařízení zájemcům zdarma, si nenechalo ujít přes 2600 lidí, kteří se nabízených zážitků aktivně zúčastnili.

 

 

Dvacet statečných přišlo ve čtyři ráno

Celý festival měl netradiční zahájení. Dvouhodinový koncert totiž začínal už ve čtyři hodiny ráno, a to na valech Zámku Pardubice. Dirigoval vedoucí přírodovědného oddělení Východočeského muzea v Pardubicích Vladimír Lemberk a v hlavních rolích vystoupili kosi, často se ozýval jakoby přiškrcený hlas rehka domácího, snadno rozeznatelné bylo „cibe cibe“ nebo „cicibe cicibe“ sýkory koňadry. Posluchači zaslechli také červenku, rehka zahradního, sýkoru modřinku, budníčka menšího, drozda kvíčalu, střízlíka, strakapouda nebo špačka. Vidět mohli i volavku, racka, rorýse či krahujce. Celkem poslouchalo dvouhodinový koncertní program před svítáním na dvacet statečných účastníků.

 

Paprsky slunce odrážela stará cédéčka

Výtvarný happening připravili pro návštěvníky Zámku Pardubice studenti Gymnázia Dašická ve spolupráci s Východočeskou galerií. Na nádvoří skládali a vpichovali mezi kostky dláždění stará cédéčka připevněná na drátcích, aby tu mohla odrážet paprsky slunce a zvyšovat jeho sílu. To podpořili i společným cvičením sestavy Pozdrav Slunci. Pro všechny pak byla připravena autentická komentovaná  prohlídka výstavy Kurta Gebauera, Matice Země se samotným autorem, který znovu přijel do Pardubic. Zájemci se tak od něj i kurátorky výstavy Marie Jirákové mohli dozvědět příběhy vzniku jednotlivých děl.

 

Zájemci se z knihovny vydali na cestu přímo ke Slunci

Přímo k prozkoumání vesmíru se zhruba stovka zájemců dostala na Den Slunce odpoledne v Krajské knihovně. Ta uspořádala besedu s pracovníkem České kosmické kanceláře Milanem Halouskem. Posluchači nemohli od uchvacujících fotografií a videí odtrhnout zrak. Při promítání těchto magických obrazů se dozvěděli například o způsobech zkoumání vesmíru z Mezinárodní kosmické stanice ISS obíhající Zemi ve výšce 400 km, mohli vidět polární záři či obyčejné bouřky. Hovořilo se o významu výzkumů, které probíhají ve stavu beztíže, i jak ovlivňují život tady u nás na Zemi.

 

Jak funguje orloj?

Regionální muzeum v Litomyšli využilo současnou výstavu o astronomii v našem kraji a uspořádalo astronomické dílny pro žáky základních a středních škol. Pod vedením zkušených lektorů z Národního technického muzea v Praze se pomocí řady přístrojů studenti dozvěděli, jak fungují vodní a sluneční hodiny či dalekohled. Poznali také záhady astrolábu orloje, středověkého věštění z postavení planet a mnoho dalšího. Stejná dílna byla připravena v podvečer také pro širokou veřejnost. Celkem záhady hvězd rozluštilo při festivalu zážitků v Litomyšli na 160 lidí. Díky velkorysé zápůjčce Národního technického muzea návštěvníci zhlédli také desítky unikátních přístrojů.

 

 

Muchovy plakáty inspirovaly k tvorbě

Největším pokladem Regionálního muzea v Chrudimi jsou Muchovy originální plakáty. Ty mohlo více než 150 fanoušků vidět tentokrát s odborným komentářem zdarma a navíc si mohli vyzkoušet své tvůrčí schopnosti v secesním stylu. Návštěvníci, především žáci a studenti z chrudimských škol, nejprve načerpali inspiraci ve stálé expozici věnované plakátům a tvorbě  Alfonse Muchy.  Za pomoci digitální techniky následně překreslovali velkoformátové secesní obrazy a poté zahalili dívky z Muchových plakátů do ručně vyrobených květin z papíru a dalších materiálů. Díky ohlasu a zaujetí zúčastněných se z tohoto workshopu Alfons Mucha – Plakáty stane jeden z mnoha edukačních programů chrudimského Regionálního muzea.

 

Na Kujebácké rotování přijeli i četníci

V Regionálním muzeu ve Vysokém Mýtě sázejí na zájem lidí a zejména té nejmladší generace o techniku, která není jen ke koukání, ale jede, řeže, čerpá, lisuje, brousí, hobluje a podobně. Na tom založili celodenní program na náměstí Otakara II. s názvem Kujebácké rotování, na který přišlo na 2000 lidí. Divácky přitažlivou podívanou přineslo setkání a jízdy traktorů firmy Svoboda Kosmonosy u Mladé Boleslavi nebo zásahy Četnické pátrací stanice Pardubice, jejíž četníci nekompromisně rozdávali pokuty za obsluhu strojů bez dodržování bezpečnostních předpisů. Velký zájem u nejmenších návštěvníků vyvolaly plechové mechanické hračky české firmy KOVAP. Děti se i vracely, aby si znovu mohly vyzkoušet traktory nebo pojízdnou lanovku, složit historické puzzle nebo sestavit obrázek na replice historických kostek. Za správná řešení soutěží si také odnesly drobné ceny. Na festivalu se vedle téměř dvou desítek sběratelů a Svoboda traktor klubu ČR významně podílela také tři muzea: Technické muzeum v Brně, Muzeum Blanenska a Muzeum starých strojů Žamberk.

 

Příběh Pardubic ožil v nové expozici na zámku

Na závěr se festival vrátil zase na Zámek Pardubice. Východočeské muzeum otevřelo novou stálou expozici, která tu dlouho chyběla, o historii Pardubic, a to od nejstarších dějin a první písemné zmínky až do vzniku Československé republiky v roce 1918. Jmenuje se Pardubice – příběh města. Je umístěna v zatím veřejnosti neznámém velkém historickém sále, který sloužil po dokončení rekonstrukce, osazení původního stropu a restaurování nástěnných maleb v 90. letech jako přechodný depozitář. Expozice se nachází i na kůru zámecké kaple a v někdejší výukové učebně. Její vernisáží pro necelou stovku lidí se letošní festival OMG uzavřel.*

 

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down