Celkem 249 soutěžních prací se letos uchází o prestižní Českou cenu za architekturu. Již druhý ročník této soutěže byl vyhlášen letos v lednu Českou komorou architektů a architekti do ní mohli svá díla přihlašovat až do 21. dubna. Držitel hlavní ceny a její finalisté budou představeni na slavnostním galavečeru koncem letošního roku.
Z celkového počtu 249 prací jich byla téměř polovina dokončena v loňském roce. Dalších padesát bylo dokončeno v roce 2015. V regionech vede tradičně Praha (zhruba třetina přihlášených – 83), celkem 35 přihlášených staveb je z Jihomoravského kraje (z toho 26 přímo z Brna).
V letošním ročníku soutěže Česká cena za architekturu je patrné poměrně velké zastoupení soukromého bydlení (přibližně ve stovce přihlášených prací). Oproti loňskému ročníku bylo přihlášeno méně staveb financovaných z veřejných prostředků. Potěšitelné však je, že sedm těchto staveb bylo uskutečněno na základě architektonické soutěže, kterou Česká komora architektů považuje za nejkvalitnější formu výběru zhotovitele projektu. Jmenovitě jde o náměstí T. G. M. v Táboře (Atelier Fabík), Komunitní centrum Máj v Českých Budějovicích (SLLA Architect), rozhledna Hýlačka (ARCHITEKTI Grygar & spol.) Divadlo Na Orlí (ARCHTEAM, RADAARCHITEKTI), Komenského most přes Labe v Jaroměři (baum & baroš ARCHITEKTI, EXCON) Vodní dům (AND) a radnice a knihovna v Kardašově Řečici (Atelier Žiška, s. r. o.).
Oblíbeným tématům veřejného prostoru či krajinářské architektury, k nimž se v minulých letech úspěšně vázalo několik architektonických soutěží, se přitom letos věnuje pouze 11 realizací. Zatímco loni jsme v soutěžní přehlídce mohli sledovat několik náměstí či parků, které se dostaly jak mezi nominace, tak do samotného finále soutěže, letos jich je velmi skromný počet.
Své práce mohli do soutěžní přehlídky přihlásit jak sami autoři, tak jejich přihlášení mohlo být iniciováno členy Akademie České ceny za literaturu, která je složena z více než tří stovek českých architektů a dalších odborníků a osobností spojených s oborem. Na základě tipů od akademiků architekti do České ceny za architekturu přihlásili celkem 56 děl. Elektronickou evidencí vznikl katalog soutěže, který je volně přístupný na webu soutěžní přehlídky, viz: https://ceskacenazaarchitekturu.cz/projekty/2017/.
Do přehlídky se mohly přihlásit realizace dokončené na území České republiky v letech 2012 až 2016. V sedmičlenné mezinárodní porotě zasedají vynikající architekti, držitelé prestižních ocenění za architekturu: Matija Bevk (Slovinsko), Eelco Hooftman (Nizozemsko/Skotsko), Marianne Loof (Nizozemsko), Jiří Oplatek (Česká republika/Švýcarsko), Jakub Szczęsny (Polsko), Doris Wälchli (Švýcarsko) a Ľubomír Závodný (Slovensko).
Porota během května vybere ze všech přihlášených děl přibližně padesátku architektonických realizací, která bude prezentována jako díla nominovaná na Českou cenu za architekturu 2017. V dalším kroku pak porota rozhodne zhruba o deseti finalistech, z nichž jeden se stane laureátem České ceny za architekturu 2017. Kromě hlavní ceny bude udělena Cena za výjimečný počin, kterou uděluje Akademie ČCA. Rovněž mohou být uděleny Mimořádné ceny partnerů soutěžní přehlídky. Držitel hlavní ceny a její finalisté budou představeni na slavnostním galavečeru koncem letošního roku.*
/zr/
K foto:
Mezi přihlášenými soutěžními díly financovanými z veřejných prostředků je rekonstruované náměstí T. G. Masaryka v Táboře. Také tato rekonstrukce byla provedena na základě výsledků architektonické soutěže, a to Atelierem Fabík, s. r. o.
Foto: archiv Atelier Fabík