Na celkem patnácti školách v české metropoli budou do září 2018 v rámci projektu Center interaktivního vzdělávání (CIV), financovaného z evropských fondů, zřízeny moderní učebny určené k výuce, ke sdílení znalostí a zkušeností mezi pedagogy a k soustavnému hledání způsobů, jakými zapojit nejmodernější technologie do výuky.
„Na jednotlivých školách počítáme s vybudováním až čtyř učeben, kde nebudou chybět 3D tiskárny, digitální tabule, webkamery a další technologie, které přispějí ke zkvalitňování výuky,“ uvedla radní pro školství Irena Ropková.
Hlavní město připravuje na období let 2018 až 2020 ambiciózní projekt tzv. Center interaktivního vzdělávání (CIV). Na celkem patnácti školách v metropoli vzniknou specializované a moderně vybavené učebny, které by měly od září roku 2018 fungovat jako zázemí pro společné sdílení znalostí a zkušeností mezi pedagogy základních, středních i vysokých škol, vědeckými pracovišti a dalšími subjekty působícími na poli vzdělávání v hlavním městě. Vedle toho budou učebny sloužit ke hledání způsobů, jak co nejefektivněji zapojit a využít moderní technologie ve výuce - zejména v oblasti rozvoje matematické a čtenářské gramotnosti a podnikavosti, výuky odborných předmětů, cizích jazyků a přírodních věd.
„Celkem jedenáct těchto center, čítajících až čtyři moderně vybavené učebny včetně vzdělávacího softwaru, vznikne na středních školách včetně gymnázií. A také na vyšších odborných školách. Po dvou centrech vznikne na speciálních školách a na základních uměleckých školách v metropoli, Tato centra budou zahrnovat jednu multifunkční učebnu,“ vysvětlila dále Irena Ropková. „V každé škole, která se takto stane centrem interaktivního vzdělávání, dojde v rámci projektu ke zbudování až čtyř moderních učeben a k proškolení pedagogických pracovníků, kteří budou mít od té chvíle na dané škole na starosti zavádění moderních technologií. Současně bude zajištěna kontinuita a udržitelnost celého projektu vytvořením zvláštního lektorského týmu třiceti pedagogů. Ten bude mít na starosti certifikovaná školení pro nové pracovníky škol a rozvoj celého projektu na dalších školách v metropoli,“ dodala radní.
Tzv. trojrozměrná odborná učebna bude vybavena 3D žákovskými pracovišti a 3D tiskárnami. Na jednotlivých školách se tato učebna bude lišit zařízením pro technické a umělecko-řemeslné obory a humanitní obory. Tzv. stacionární digitální učebna bude založena na práci žáků s vlastním počítačem pro grafické práce, technické výkresy, cizí jazyky a podobně. Tzv. mobilní digitální učebna bude vybavením zaměřena na skupinové učení s využitím notebooků či tabletů.
Na speciálních školách a na základních uměleckých školách budou tyto moderní učebny zaměřeny především na inkluzivní vzdělávání s využitím nejmodernějších technologií. Podle předpokladů budou náklady na vybudování a zajištění chodu jedné takové moderní učebny vyžadovat částku v maximální výši 3,5 milionu korun.
„Takto vybavené učebny bude možné využít prakticky pro všechny předměty. Je to velká výzva pro šikovné učitele, kteří dostanou prostor pro rozšíření metod, forem, obsahu i názornosti výuky. Studenti se budou v takovém prostředí pohybovat jako ryby ve vodě. Určitě budou chtít tyto technologie využít i pro své zájmové školní aktivity,“ sdělil ředitel Vyšší odborné školy pedagogické a sociální, střední odborné školy pedagogické a gymnázia v Praze 6 Pavel Drtina.*
/tz/
K obrázku:
Vizualizace stacionární digitální učebny, která bude založena na práci žáků s vlastním počítačem pro grafické práce, technické výkresy, cizí jazyky apod.
Vizualizace: archiv hl. m. Prahy