Konec barevných paneláků? Módní trend v Bohumíně letos diktuje šedá

V Bohumíně pokračují se zateplováním nízkých panelových domů. Naplno se rozjela druhá etapa osvědčených hromadných oprav. Letos se nových fasád – v decentních šedých odstínech – dočká hned desítka bytových domů. Městskou pokladnu to bude stát 73 milionů korun. Přes třicet procent nákladů městu pomůže uhradit dotace z evropských fondů.

Opravy se budou týkat jednatřiceti vchodů s více než čtyřstovkou bytů. Scénář hromadných oprav se přitom nemění. Bude probíhat stejně jako v případě loňských rekonstrukcí nízkých panelových domů nebo v předchozích letech věžáků. Domy budou mít zateplené fasády a střechy, nové balkóny, lodžie i vstupy do domů. Ty dostanou nové dveře, schránky a zvonky.

„Vzhledem k tomu, že jde  zhruba o padesát let staré panelové domy, navrhl jsem pro ně decentní šedé odstíny fasád s výraznějšími dílčími prvky. Práce se jen výjimečně dotknou interiéru, vše podstatné se bude odehrávat zvenčí. Kromě zateplování fasád a střechy se budou ještě měnit původní okna ve společných prostorách za nová plastová, na které se nedostalo v rámci předchozích hromadných výměn,“ uvedl architekt Jan Hock z odboru rozvoje a investic bohumínské radnice.

Obyvatelé rekonstruovaných panelových domů musejí proto počítat až do podzimu s mírným nepohodlím. Jejich domy obepne lešení, okna překryje igelit, vše doplní zvýšená prašnost a hluk ze stavebních prací. Objekty po zateplení dostanou i nové klempířské prvky včetně hromosvodů. Termín dokončení závisí na velikosti konkrétního domu a rozsahu oprav. Některé domy budou hotovy už v srpnu, jinde se práce protáhnou až do listopadu.

„Zásah, který se obyvatel rekonstruovaných paneláků dotkne nejvíce, je kompletní přestavba lodžií. Měnit se budou podlahy a zábradlí, proto budou lodžie po dobu jejich opravy zcela nepřístupné. Naši nájemníci z tohoto důvodu neplatí po dobu oprav za jejich  užívání nájemné,“ upřesnila Jitka Ptošková, vedoucí odboru rozvoje a investic bohumínské radnice.

Město vlastní 4,3 tisíce bytů, a je tak v Bohumíně největším vlastníkem bytového fondu. Ročně na nájemném vybere 140 milionů korun a vše investuje zpět do oprav, investic a správy domů a bytů. V posledních pěti letech vyměnilo za 60 milionů korun v 1700 bytech stará okna za nová plastová, na centrální zásobování teplem z dětmarovického teplovodu napojilo za 140 milionů korun téměř 700 bytů a dokončilo hromadnou rekonstrukci 10 věžáků za 100 milionů korun. Loni si první série zateplování nízkých panelových domů vyžádala u šesti z nich 40 milionů korun. Letos by mělo jít do oprav a investic městských domů 161 milionů korun. Kromě oprav nízkých panelových domů se například napojují další domy na teplovod z dětmarovické elektrárny.

I přes hromadné rekonstrukce se nájem v městských bytech až do roku 2018 zvyšovat nebude. „Chceme tak Bohumíňáky odměnit za to, že si plní své povinnosti a že za nájem pravidelně platí. I přes naše hromadné opravy na nájmu nic nepoznají. Jen se jim zlepší kvalita bydlení,“ doplnil místostarosta Bohumína Igor Bruzl.*

/tz/

 

K foto:

Vizualizace konečné podoby zateplených panelových domů v Bohumíně

Vizualizace: Jan Hock, město Bohumín

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down