Na téměř dvacet zajímavých přednášek v rámci čtyř panelů se mohou těšit účastníci III. Mezinárodní konference obecních policií, kterou hostí v půlce dubna olomoucká Právnická fakulta. Odborníci z České republiky i ze zahraničí zde budou debatovat o bezpečném prostoru a měkkých cílech, legislativě, prevenci a edukaci a v neposlední řadě o trendech v moderních technologiích. Počet již přijatých přihlášek dva měsíce před konáním dává tušit, že o konferenci je ze strany městských policií a dalších bezpečnostních složek velký zájem.
„Konference není určena pouze pro městské a obecní policie, ale setkávají se na ní a zkušenosti z oblasti bezpečnosti si vzájemně vyměňují i reprezentanti státní správy a samospráv, partnerských organizací, integrovaného záchranného systému a v neposlední řadě i akademické sféry,“ podotýká Daniel Bednařík, předseda představenstva FT Technologies a. s., která za organizací odborné konference stojí. Jak podotýká, řada městských policií tuto iniciativu očekávala, protože olomouckou společnost považuje za lídra na trhu v oblasti poskytování informačních technologií právě pro obecní a městské policie.
Organizátoři se přitom rozhodli udělat z dosavadního jednodenního formátu vícedenní debatu. Vycházeli nejen z požadavku účastníků předchozích dvou ročníků, ale i samotných přednášejících, kteří potvrdili, že dokážou nabídnout řadu zajímavých témat k odborné debatě. „Těší nás, že se nám daří oslovovat experty, kteří mají poutavé přednášky a mohou tak konferenci velmi obohatit. Díky tomu, že se na programu konference podílí řada institucí, se potvrzuje vzájemná kooperace a provázanost témat složek integrovaného záchranného systému, státní správy a samosprávy s obecními a městskými policiemi,“ upozorňuje Bednařík. Velice si pak váží zapojení akademiků, tedy podpory ze strany olomoucké Právnické fakulty, na jejíž půdě se konference uskuteční. Spolupráci vítá rovněž Zdenka Papoušková, děkanka zmíněné fakulty, která ji považuje za další z kroků k naplnění svých vizí, tedy užšímu propojení fakultního života s vnějším prostředím. „Je pro nás ctí, že můžeme být spoluorganizátory této výjimečné akce. Kromě toho, že jsou vysoké školy školskými zařízeními a výzkumnými institucemi, jsou zároveň také institucemi, které by měly působit ve veřejném prostoru. A právě tato konference je příkladem, jak může naše fakulta tuto společenskou roli naplňovat. Věřím, že společně vytvoříme ideální podmínky pro odbornou diskuzi aktuálních problémů i příjemnou atmosféru,“ přitakává Papoušková. Zkrátka tak nepřijdou ani studenti fakulty, pro které organizátoři připravují v programu samostatný doprovodný panel – besedu s expertem na takzvaný přestupkový zákon.
Pořádání konference v hanácké metropoli se rozhodl podpořit i Olomoucký kraj a magistrát města Olomouce, jejíž představitelé nad ní převzali záštitu, tak jako zástupci profesních sdružení českých a slovenských městských policií. Že se jedná o formát, který zajímá i zástupce samosprávy, pak dokládá zapojení sdružení tajemníků českých měst a obcí a jejich slovenského protějšku. Významně se na konferenci podílí také Policejní prezidium České republiky, které na ni vysílá hned několik svých expertů. Právě strategický význam a potřeba spolupráce strážníků s policisty byly již jedním z hlavních závěrů z uplynulého ročníku. Dá se tak předpokládat, že to bude také jedno z témat vystoupení policejního prezidenta České republiky generála Tomáše Tuhého, který již svoji účast, tak jako řada dalších významných hostů, na III. Mezinárodní konferenci obecních policií potvrdil.*
Bližší informace o konferenci jsou průběžně publikovány na www.fttech.org/konference2018.