Hrubý domácí produkt 12 českých regionů roste rychlejším tempem než průměr Evropské unie. Vyplývá to ze zjištění projektu Evropa v datech, který porovnal poslední dostupná data s údaji z roku 2004. Od vstupu České republiky do EU nejrychleji zbohatl Zlínský kraj, jehož HDP na hlavu se přiblížil unijnímu průměru o 14 procentních bodů. Nadprůměrně se dařilo i Jihomoravskému kraji a Praze. Naopak Karlovarský kraj si od roku 2004 pohoršil, jeho HDP klesl z 61 % na 58 % evropského průměru.
Žádný z českých krajů s výjimkou Prahy ještě nedosáhl úrovně HDP na jednoho obyvatele, která by se rovnala evropskému průměru. Od vstupu do EU se i přesto může 12 českých regionů pyšnit rychlejším růstem vlastního HDP, než jaký je průměr EU. „Ze srovnání vyplývá, že nejrychleji bohatne Zlínský kraj. Jeho HDP na hlavu byl v roce 2004 na 61 procentech unijního průměru. V roce 2016 se vyšplhal na 75 procent,“ uvádí Jan Krupička z analytického projektu Evropa v datech. Ekonomicky se velmi dařilo také Jihomoravskému kraji, jehož HDP na hlavu vzrostl z 71 % na 85 % unijního průměru. Praha s růstem o 19 procentních bodů dosáhla na 183 % průměru EU.
Ústecko stagnuje, Karlovarsko si oproti Evropě pohoršilo
Polepšení vůči průměrnému růstu HDP v Evropské unii se nedočkaly jen dva české regiony. „Karlovarský kraj začínal v roce 2004 se 61 procenty evropského průměru, tedy na stejné pozici jako Zlínský kraj. Jako jediný z českých regionů si však ve srovnání s EU pohoršil, a to o tři procentní body. Přestože také bohatne, tak mnohem pomaleji,“ vysvětluje Jan Krupička. Lépe se ve srovnání s unijním průměrem nedařilo ani Ústeckému kraji, který se od roku 2004 drží na 64 %.
Jižní Morava je na vrcholu, daří se Plzeňsku a středním Čechám
Vrchní příčky co do růstu i výše HDP na hlavu patří v České republice Praze a Jihomoravskému kraji. Hned za nimi se umístilo Plzeňsko a střední Čechy, které od roku 2004 zaznamenaly zlepšení vůči unijnímu průměru o 6 procentních bodů. Ačkoliv nejde o nejvýraznější růst mezi českými kraji, zůstávají tyto regiony stále na nejvyšších pozicích. A to díky své dobré ekonomické kondici již v době vstupu České republiky do EU. Podobně si vedlo Liberecko, jehož HDP v roce 2016 dosáhl 68 % evropského průměru, a Pardubicko, které povýšilo na 71 %.*
Interaktivní infografiku najdete na: https://public.tableau.com/profile/dark.side#!/vizhome/EvD_2019_04_Datovjednohubky/Konvergence-Dashboard
/zr/