Bílina, Jeseník, Karlovy Vary, Plzeň a Ústí nad Labem. V těchto městech budou přednostně testovat 5G technologie a jejich aplikace. V praxi to znamená, že lidé během příštích dvou let dostanou od města, kde žijí, vybrané služby postavené na chytrých sítích 5. generace. Díky nim se v daném území například zvýší bezpečnost či bude dostupnější kultura.
Právě tyto municipality zvítězily v soutěži, kterou uspořádalo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj (MMR).
V Bílině na bázi 5G technologií chtějí zprovoznit městský kamerový systém a zvýšit tak bezpečnost obyvatel. Přenosové kapacity 5G sítí mají obci pomoct snížit současnou přetíženost datových přenosů.
V Jeseníku plánují s využitím 5G sítí streamovat prestižní sportovní závody a rovněž modernizovat stálou expozici Vlastivědného muzea tak, aby návštěvníky interaktivně vtáhla do děje. Chybět by nemělo ani holografické ztvárnění Vincenze Priessnitze, s nímž by si hosté mohli díky umělé inteligenci popovídat včetně toho, že by jim případně určil lékařskou diagnózu.
Karlovým Varům mají 5G technologie umožnit vyvinutí speciálního digitálního průvodce, který má podpořit cestovní ruch a těm, kdo ho využijí, poskytnout o digitálních modelech budov a celém území podrobné informace. Ve městě už existují chytré zastávky a moderní dispečink pro MHD. Záměrem Karlových Varů je také to, aby lidé mohli jednorázové jízdné v MHD platit přímo ve vozech bezkontaktně.
Řadu chytrých projektů rovněž připravují v Plzni. V rámci vítězného návrhu budou testovat řízení bezpilotních letadel, tedy mimo jiné autonomní lety, VLOS, BVLOS, a to v reálném čase. Prověřovat se bude komunikace, přenos dat atd. Jde o oblast zařazenou společností Gartner mezi TOP 10 příležitostí, jak 5G sítě využít.
V Ústí nad Labem chtějí vytvořit regionální datovou platformu PORTABO. Má sdružovat všechny oborové domény a informace týkající se projektu postaveném na 5G aplikacích, který spočívá v testování autonomních dopravních prostředků. Realizuje se na 27 km dlouhém okruhu přímo ve městě, jde o tzv. U Smart Zone.
Všechny výše uvedené 5G projekty se mají uskutečnit během následujících dvou let s pomocí projektu financovaného z Operačního programu technická pomoc, který spravuje Ministerstvo pro místní rozvoj. 5G sítě znamenají pátou generaci bezdrátové telekomunikace. Jde o sítě, které jsou výkonnější, rychlejší a úspornější a dokáží přenést větší množství mobilních dat za kratší dobu. Tyto technologie efektivně využívají řadě míst v celém světě. Například v italském městě Aquila, ležícího východně od Říma a v seismicky velice aktivní oblasti, na nich mají postavené senzory, které umí předvídat zemětřesení. Poslední zemětřesení z roku z roku 2009 o síle 6,3 Richterovy stupnice si vyžádalo až 298 lidských životů, dalších víc než 1000 lidí bylo zraněno. Dnes umí zemětřesení díky 5G technologiím předvídat a praktické zkušenosti předávají dál.
„Vítězná města v rámci podpory regionů obdrží služby v hodnotě více než 2 milionů korun, půjde o metodickou, personální i marketingovou podporu. Věřím, že pilotní testování přinese viditelné výsledky,“ upřesňuje ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.
„Zájem samospráv o 5G technologie nás příjemně překvapil, do soutěže se jich přihlásilo téměř šest desítek. Příklady dobré praxe, které z vítězných městských 5G projektů vzniknou, se budou sdílet napříč Českou republikou tak, jako inspirace pro ostatní municipality,“ říká vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci Vladimír Dzurilla.
Města, která vyhrála soutěž 5G, mimo jiné získají experimentální rádiové kmitočty zadarmo (snížený poplatek za experimentální frekvenci bude platit smluvní operátor), podporu na posílení pracovního týmu, odborné konzultace, budou jim uhrazeny náklady na analytické a další související aktivity a také právo používat označení „Smart 5G město“.
Kromě diplomu vítězové během slavnostního vyhlášení obdrželi také originální cenu vyrobenou společností Prototypum. Vzájemně propletená fialová vlákna uvnitř skleněného válce znázorňují tok dat a rychlost přenosu. Tradiční sklo se efektivně propojilo s progresivní technologií 3D tisku, podobně jako sítě páté generace znamenají progresivní technologii, která usnadňuje komunikaci.
5G soutěž měst se konala vůbec poprvé letos na podzim. Přihlásilo se do ní 58 samospráv s projekty na testování 5G technologií v různých oblastech. Soutěžní návrhy, které musely mimo jiné obsahovat hrubý harmonogram aktivit a sdílení zkušeností, posuzovala sedmičlenná porota. Tvořili ji zástupci MPO a MMR, Českého telekomunikačního úřadu, Asociace provozovatelů mobilních sítí, Svazu měst a obcí ČR, Českého vysokého učení technického a Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky. Posuzovala se mj. účelnost a potřebnost záměru s ohledem na obyvatele a podnikatelskou atraktivitu města, zajímavost řešení či to, zda jsou 5G technologie pro danou věc potřeba.*
/zr/