Již třetí den mohou rodinné firmy žádat u Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) o zvýhodněné financování na svůj další rozvoj nebo o záruku, jež jim usnadní prodej či převod svých podniků novým vlastníkům. Podporu pro rodinné firmy připravila ČMZRB ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO).
„Rodinné firmy jsou největším zdrojem pracovních míst v soukromém sektoru a důležitým prvkem rozvoje regionů, proto je pro nás jejich podpora klíčová,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Díky jasné definici rodinného podnikání schváleného vládou v loňském roce jim nyní můžeme poskytnout zvýhodněnou podporu prostřednictvím programů ČMZRB.“
Tato podpora se bude týkat jak investičního, tak provozního financování a mohou o ni žádat firmy, které splňují definici rodinného podnikání. Její splnění se bude dokládat prostřednictvím ověření vydaného Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) a zveřejněním daného podnikatelského subjektu v oficiálním seznamu rodinných firem na portálu https://www.businessinfo.cz/.
„Na podporu rodinných firem se ČMZRB zaměřuje dlouhodobě. Díky ukotvení definice rodinného podnikání v české legislativě a samozřejmě také s ohledem na jeho význam pro hospodářský růst české ekonomiky jsme ve spolupráci s MPO a ostatními zájmovými organizacemi jako Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, Hospodářská komora ČR a Svaz průmyslu a dopravy ČR rozšířili možnosti podpory rodinných podniků, a to v rámci stávajících programů Záruka 2015 až 2023, Expanze-záruky a EXPANZE-úvěry,“ vysvětluje generální ředitel Českomoravské záruční a rozvojové banky Jiří Jirásek.
PODPORA Z PROGRAMU ZÁRUKA 2015 AŽ 2023 (dále jen GEN-záruka)
ČMZRB spouští program GEN-záruka, který bude usnadňovat firmám předání rodinných podniků novým vlastníkům, a to prostřednictvím záruky za investiční úvěry, a to až do výše 80 % jistiny zaručovaného úvěru, s délkou ručení až 8 let a s maximální výší záruky 30 mil. Kč. Záruku budou moci firmy využít na nákup obchodního podílu v rodinném podniku, nákup akcií rodinného podniku a na odkup obchodního závodu rodinného podniku.
Více o programu GEN-záruka zde.
PODPORA Z PROGRAMŮ EXPANZE-ÚVĚRY A EXPANZE-ZÁRUKY
Rodinné podniky se od 1. ledna 2020 v rámci programů Expanze-úvěry a Expanze-záruky přesunuly mezi tzv. zvláštní podporované aktivity, díky čemuž budou moci získat bankovní záruky nebo úvěry za ještě výhodnějších podmínek, než tomu bylo doposud.
Například v programu Expanze-úvěry mohou rodinné firmy využít na financování svých investičních projektů bezúročný úvěr od 650 tis. do 60 mil. Kč, s dobou splatnosti až 10 let včetně možnosti odkladu splátek jistiny na 4 roky.
ČMZRB poskytne bezúročný úvěr do max. výše 45 % způsobilých výdajů projektu, přičemž na min. 20 % způsobilých výdajů budou muset firmy využít úvěr od některého ze smluvních partnerů z řad komerčních bank nebo leasingových společností. Na tento úvěr pak bude firmám poskytnut příspěvek na úhradu úroků až do výše 4 mil. Kč.
Více o programu Expanze-úvěry zde.
V případě nedostatku vlastních zdrojů pro zaručení vlastního investičního projektu nebo při potřebě financování provozních výdajů mohou firmy využít zvýhodněnou bankovní záruku v programu Expanze-záruky, která jim usnadní přístup ke komerčním úvěrům. Záruku je možné poskytnout až do výše 80 % jistiny zaručovaného úvěru a je poskytována na úvěry od 1 do 60 mil. Kč s dobou ručení až 10 let.
Více o programu Expanze-záruky zde.
Obsáhlý rozhovor s generálním ředitelem ČMZRB Jiřím Jiráskem, mimo jiné také o zvýhodněném financování rozvoje rodinných firem či jejich převodu a prodeji můžete číst v aktuálním dubnovém vydání Moderní obce.
Nejen dubnové vydání Moderní obce můžete během dubna číst zdarma v elektronické podobě. Stačí kliknout na digitální čtečku (horní vodorovná lišta na: https://digi.profipress.cz/katalog/seznam) a poté do přihlašovacího e-mailu zadat digi@profipress.cz a heslo: ProfiPress.*
/tz/
K foto:
Českomoravská záruční a rozvojová banka sídlí v pražské Jeruzalémské ulici.
Foto: Ivan Ryšavý
Z průzkumu dále vyplývá, že Češi nechtějí stavět spalovny na úkor recyklace. Tři ze čtyř respondentů se navíc shodují na tom, že spalovny závažným způsobem poškozují životní prostředí. V očích společnosti se tak řadí např. za uhelné elektrárny (shell shockers) nebo chemické továrny (89 %). Stejně negativně Češi pohlížejí i na skládky (86 %), které však už jsou legislativně omezeny a od jejich budování se upouští.