Obce vyzývají ministra životního prostředí, aby souhlasil s odložením účinnosti zákona o odpadech

Sdružení místních samospráv ČR a Spolek pro obnovu venkova ČR vyzvaly společným dopisem ministra životního prostředí Richarda Brabce, aby podpořil návrh horní parlamentní komory odložit účinnost odpadového zákona o rok.

Podle vládního návrhu by totiž nová odpadová legislativa  měla platit již od 1. ledna 2021. Sdružení místních samospráv ČR (SMS ČR) a Spolek pro obnovu venkova ČR (SPOV ČR) se obávají, že ani obce, ani zpracovatelský průmysl a další subjekty odpadového hospodářství se nemohou v tak krátkém čase na rozsáhlé změny, jež odpadový zákon přináší, připravit.

Dolní parlamentní komora bude totiž už zítra zítra hlasovat o usnesení Senátu č. 27, na jehož základě byl vládní návrh zákona o odpadech vrácen s pozměňovacími návrhy. Součástí těchto návrhů je mezi jinými rovněž odložení nabytí účinnosti předlohy dnem 1. 1. 2022 na místo dne 1. 1. 2021 podle původního návrhu.

Obecní svazy si uvědomují závazky ČR promítnout novou evropskou legislativu do našeho právního řádu. Souhlasily také s ambicióznějšími cíli, než jaké vyplývají z práva EU. Nepovažují však za správné, aby nová pravidla začala platit již několik dnů poté, co je sněmovna schválí. „Vítáme skutečnost, že původní vládní předloha byla některými přijatými návrhy při projednávání v Poslanecké sněmovně změněna k lepšímu, například v otázce institutu třídící slevy. Nicméně musíme reagovat na situaci, kdy vlivem průtahů v legislativním procesu by takto komplexní a zevrubná předloha odpadového zákona měla být schválena těsně před závěrem letošního roku a hned z kraje roku nového měla nabýt účinnosti,“ říká Veronika Vrecionová, předsedkyně SPOV ČR a předsedkyně pracovní skupiny pro životní prostředí a zemědělství Sdružení místních samospráv ČR (SMS ČR).

Odpadový zákon je velmi rozsáhlý, má téměř 160 paragrafů na více než 100 stranách textu a nebyly k němu dosud předloženy návrhy prováděcích předpisů. „Tyto předpisy jsou však zcela klíčové pro interpretaci zákona a také pro jeho reálné uvedení do praxe,“ vysvětluje Stanislav Polčák, předseda SMS ČR, a dodává: „Čekají na ně nejen obce, ale i zpracovatelský průmysl a další subjekty odpadového hospodářství.

Zákon se bude samozřejmě vztahovat i na menší města a obce, které nemají administrativní a právní aparát, aby zvládly „pojmout“ takto robustní právní předpis. „V současné době obce a města činí vše pro to, aby zvládly krizový stav a pandemii koronaviru, je proto nanejvýš nešťastné, aby v této době platnosti nouzového stavu měl zákon ihned z kraje roku 2021 nabýt účinnosti. Obáváme se také, že teprve nyní vyplynou interpretační obtíže nového zákona, jak u takto rozsáhlých legislativních počinů bývá obvyklé,“ zdůrazňuje Veronika Vrecionová.

U takto rozsáhlé zákonné předlohy s přímým dopadem na velké množství jejich adresátů bývá zcela obvyklá násobně delší lhůta pro seznámení se s příslušnou regulací. Jen několik týdnů před 1. 1. 2021, stále ještě neznáme konečný text předlohy, když předlohu má ještě následně ve lhůtě 15 dnů posoudit prezident republiky,“ doplňuje předsedkyni SPOV ČR Stanislav Polčák.

Z těchto důvodů tedy obě organizace žádají ministra životního prostředí Richarda Brabce, aby souhlasil s odložením účinnosti tohoto zákona k 1. 1. 2022, jak navrhuje Senát Parlamentu ČR. „Jsme přesvědčeni, že tento čas bude efektivně vynaložen k předložení kvalitních prováděcích předpisů i zevrubné seznámení se s tímto zákonem pro všechny orgány, instituce, samosprávy a firmy, účastnící se odpadového hospodářství. S ohledem na skutečnost, že zákon bude schválen, tj. nabyde platnosti, tak ani z takového postupu nehrozí žádná zásadní újma, natož hrozba porušení evropského práva,“ píší závěrem svého dopisu SMS ČR a SPOV ČR.*

/zr/

Ilustrační foto: Technické služby Malá Haná

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down