Akcelerační program Impact First, který zastřešuje síť Impact Hub, právě startuje svůj 13. běh, nově se bude věnovat udržitelnému a prospěšnému podnikání v jednotlivých lokalitách ČR. V uplynulých 12 bězích Impact First podporoval primárně neziskové organizace, akceleroval více než 120 týmů. Letos se mohou poprvé hlásit jedinci, kteří vytváří přidanou hodnotu pro své okolí. Program pomůže lidem, kteří mají vizi jak být užiteční v místě, kde žijí, a své aktivity chtějí dále rozvíjet v úspěšné společensky prospěšné projekty.
I dobrovolníci a neziskovky mohou být v černých číslech a vydělávat
Lze pozorovat prohlubující se rozdíly mezi centry a okrajovými oblastmi, zároveň mnoho lidí přispívá svému okolí ve formě dobrovolnické práce ve svém volném čase, což nemusí být udržitelné. Impact First si dává za cíl, aby i okrajové oblasti začaly žít a lidé z regionu získali impuls a důvěru k rozvíjení svého potenciálu. “Myslím, že v době globalizace nyní přichází čas vrátit se ke kořenům a k tomu, jak udržitelně fungovat v jednotlivých lokalitách. Komunitní lídři v malých obcích mohou rozhýbat dění, řešit specifické obecní záležitosti nebo vytvořit nové pracovní příležitosti pro místní,” vysvětluje dlouhodobá garantka programu Ivana Štefková. “Tito lidé jsou často významnými osobnostmi, ale pro zajímavé projekty pracují pouze jako dobrovolníci a nemají prostor své aktivity výrazněji rozšiřovat. Chceme je podpořit v transformaci na dlouhodobě udržitelný a prospěšný projekt, který bude generovat zisk, mít jasnou strukturu, měřitelný dopad,” doplňuje hlavní cíl koordinátorka programu, Markéta Fejtová.
Mentoři, workshopy a silný networking
Stejně jako v uplynulých ročnících, i letos účastníci projektu získají tříměsíční spolupráci s mentorem, možnost vzdělávání na workshopech a expertní konzultace v nejrůznějších oblastech, jako jsou finance, právo, marketing a další. Nadto budou nově moci využít také vlastního kouče. Celkově Impact Hub nabízí služby v hodnotě 150 000 Kč. Všichni účastníci obdrží navíc zdarma tříměsíční členství v Impact Hub Alumni Club s dalšími kontakty.
To, jak silný vliv můžou mít lokální lídři, dokazuje i Miroslav Klempár, který se představil na speciálním vydání akce Impact Hub MashUp s názvem Síla komunit. Se svým projektem Awen Amenca zvyšuje podíl romských dětí v běžných školách. Za dobu existence organizace se jich do takových škol zapsalo téměř tisíc. A zápisem do první třídy to nekončí. Awen Amenca dál sleduje, jak se dětem ve škole daří. Taky radí studentům, jak získat vysokoškolské stipendium. Díky jejich aktivitám už došlo k uzavření šesti tříd a jedné zvláštní školy pro romské děti v Ostravě-Porubě. Ty už jednoduše nebyly potřeba. “Myslím, že organizace komunit a jejich uschopňování je cesta z kruhu sociálního vyloučení,” říká Miroslav Klempár. “Naše aktivity jsou namířené na romské rodiče a děti. Ale tím, že jim pomáháme začleňovat se do běžných škol, tak pomáháme i ostatním dětem, aby žily vedle sebe ve vzájemné toleranci. Budujeme zdravou společnost,” dodává.
Zájemci mohou posílat přihlášky do 3. září. Pokud svou účast teprve zvažují, na stránkách si mohou vyžádat také nezávaznou konzultaci.
Program spoluorganizuje Česká spořitelna, která se ve své iniciativě Dobrý soused zaměřuje na posílení občanské angažovanosti a místních komunit. Program je možné absolvovat odkudkoli v ČR. V případě změněné covidové situace bude připravená i online varianta celé akcelerace.*
Více informací na webu.