Jihočeský kraj má čtyři nové přírodní památky. Všechny jsou na Jindřichohradecku

Rada Jihočeského kraje znovu vyhlásila devět přírodních památek a schválila zřízení čtyř zcela nových. Tyto doposud nebyly zvláště chráněné v žádné kategorii definované zákonem. Jedná se o Mnišský rybník u Nové Bystřice, rybník Osika mezi Albeří a Klášterem, rybník Růže u Číměře a Vosecký rybník u Střížovic u Kunžaku.

Ze všech zvláště chráněných území jsou pouze dvě, která nepatří mezi evropsky významné lokality soustavy Natura 2000. Nacházejí se na Jindřichohradecku. Dobrá zpráva je, že většina památek je veřejnosti volně přístupná, k mnohým vedou i turistické trasy,“ uvedl první náměstek hejtmana Jihočeského kraje František Talíř.

Mnišský rybník se nachází kousek před Novou Bystřicí. „Cílem ochrany je populace silně ohrožené puchýřky útlé. To je 2 až 10 cm vysoká tráva, která roste už jen na několika místech v naší zemi. Kromě puchýřky je ale Mnišský rybník domovem skokana krátkonohého i zeleného, čápa bílého a mnoha dalších. Byl tam viděn dokonce i moták pochop,“ upřesnil František Talíř a dodal, že kvůli puchýřce útlé byla nově zřízena přírodní památka také na Voseckém rybníku u Střížovic.

Dalším nově vyhlášeným zvláště chráněným územím je Osika. „Je to rybník na Novobystřicku, leží mezi Klášterem a Albeří a je  jedním z mála míst v České republice, kde roste pobřežnice jednokvětá. Laik by asi řekl, že je to obyčejná tráva, ale není to tak. Má velmi specifické ekologické požadavky, pro které se jí v české přírodě nevede a je považována za rostlinu blízkou vyhynutí,“ vysvětlil náměstek. „Asi všichni víme, jak vypadá leknín bělostný. A je obecně známo, že je ve volné přírodě ohrožen. U Číměře je rybník s krásným jménem Růže, a právě tam lekníny rostou. To je důvod, proč si zaslouží naši ochranu a pozornost. Důvodů je ale víc: Růže je místem, kde žijí vážky, čolci obecný i velký a mnoho druhů žab.

Vedle těchto čtyř nových přírodních památek Rada Jihočeského kraje znovu vyhlásila dalších devět, které již existují, ale většinou kvůli drobným úpravám vymezení nebo z důvodu uvedení starších zřizovacích předpisů do souladu se současnou legislativou bylo nutné je zrušit a vyhlásit znovu. Jedná se o přírodní památky Ďáblík, Dubná, Dvořiště, Libín, Pastvina u Přešťovic, Pastvina u Zahorčic, Rašeliniště u Suchdola, Toužínské stráně a Výří skály nad Otavou.*

/tz/

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down