Pardubice mají s řešením bezbariérovosti města dlouholeté zkušenosti

Pardubická radnice se již dvacet let věnuje problematice odstraňování bariér, zejména prostřednictvím Komise pro bezbariérovost. Její zásluhou vznikl ve městě v roce 2014 speciální Program podpory bezbariérovosti. Za tu dobu se podařilo finančně podpořit desítky projektů.

„Cílem programu, který jsme vypsali poprvé v roce 2014, je finanční podpora odstraňování bariér ve městě. Radnice tímto způsobem do nejrůznějších projektů v minulých letech investovala téměř 10 milionů korun, které pomohly například s vybavením vozidel pardubické MHD, informačním systémem TYFLOSET pro osoby se sníženou schopností orientace a pohybu. Další příspěvek putoval například do Pardubické nemocnice na vybavení pro imobilní pacienty nebo do Východočeského divadla, kde dotaci využili na zřízení bezbariérového vstupu do hledištní části divadla či do kostela sv. Bartoloměje a na hodně využívanou poštu v ulici Jana Palacha,“ informoval náměstek primátora Jakub Rychtecký. Dodal, že další dotace posloužily na úpravu bezbariérových vstupů na řadě míst včetně ZŠ Závodu míru nebo Krajské knihovny v Pardubicích.

Pardubická radnice se díky systémovému přístupu k řešení bezbariérovosti stala centrem pro celostátní konferenci Společně k bezbariérovosti, která se konala 28. června. „Letos jsme organizovali již šestý ročník. Konference se vždy účastní mnoho odborníků z celé republiky. Můžeme sdílet zkušenosti z jiných měst, učíme se z příkladů dobré praxe a navazujeme spolupráci s dalšími experty a zástupci nejen veřejné správy. Téma bezbariérovosti je multioborová záležitost, takže je vždy obtížné sestavit takový program, který bude atraktivní pro všechny účastníky. Těmi jsou zástupci stavebních úřadů a speciálních stavebních úřadů, projektanti, architekti a zástupci akademické sféry,“ popsala Ivana Liedermanová, předsedkyně Komise pro bezbariérovost pardubického magistrátu.

Setkání bylo rozděleno do tří tematických panelů. První část byla zaměřena na veřejná prostranství, dopravu a bezbariérovost, druhá na systém podpory bezbariérovosti měst a třetí se věnovala inovativním technologiím pro bezbariérovost. Příspěvky z konference lze najít na webu města https://pardubice.eu/bezbarierovost.

Systémovým odstraňováním bariér se v Pardubicích zabývá nejen Komise pro bezbariérovost, ale i vedení města a jednotlivé odbory magistrátu, pardubická univerzita, městské společnosti a Konzultační středisko bezbariérovosti České abilympijské asociace.*

/tz/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down