V pondělí 19. září proběhlo v centru moderního umění OK Linz finále prvního ročníku česko-rakouské soutěže podnikatelských nápadů a startupů. Soutěž probíhala ve třech kategoriích: nejlepší nápad, nejlepší startup a nejlepší přeshraniční projekt.
Odborná porota složená ze zástupců krajských úřadů Jihočeského kraje a Horního Rakouska a inovačních center na obou stranách hranice – rakouského inkubátoru tech2b a Jihočeského vědeckotechnického parku – neměla rozhodování vůbec jednoduché. Startupové prostředí v jižních Čechách a Horním Rakousku reprezentovalo celkem 12 finalistů, jejich vystoupení byla perfektně připravená, působivá, nabitá novými podnikatelskými myšlenkami a neotřelými nápady a ukázkami jejich prací. Jihočeské projekty byly zacílené na technologické inovace směřující do zdravotnictví, energetiky, památkové péče, cirkulární ekonomiky nebo na pokročilé technologické inovace v architektuře ave stavebnictví. Také na rakouské straně byly prezentovány inovativní projekty s dopadem na udržitelný rozvoj, ať už byly zaměřené na chytré odpadové hospodářství, chytrou mobilitu, inovace ve službách, komunitní energetiku, rybářství a vodní hospodářství nebo na rychlou a jednoduchou detekci nežádoucích mikroorganismů. Zvítězit ale mohli jen ti nejlepší. Ceny vítězným finalistům osobně předali hejtmané obou krajů, Mag. Thomas Stelzer a MUDr. Martin Kuba. Jaké jsou výsledky?
Titul Nejlepší startup získal Virtual Lab s.r.o. s projektem VR ICU training simulator (Jihočeský kraj): Tréninková platforma ve virtuální realitě vyvinutá pro stávající nebo budoucí zdravotnický personál, která simuluje postupy na jednotce intenzivní péče, jako je obsluha přístrojů a zvládání krizových situací, které není možné v běžném životě bez reálného pacienta a přístroje natrénovat.
cenu za Nejlepší nápad si odnesli Alexander Zwirzitz, Manuel Selg a Kevin Trenzinger s projektem MICROBIAL BIOSENSORS (Horní Rakousko): Mikrobiální biosensory pro detekci patogenů. Pomocí živých mikroorganismů (kvasinek) detekují rychle, levně a přesně jiné, nežádoucí mikroorganismy (viry, bakterie).
Ocenění Nejlepší přeshraniční projekt patřilo POWER2U (Horní Rakousko): jedná se o platformu pro zakládání a provozování komunitní energetiky a rozhodování v energetických komunitách založené na využití umělé inteligence.
Spolupráce s finalisty z obou regionů tímto zdaleka nekončí. Podařilo se navázat smysluplnou spolupráci Jihočeského vědeckotechnického parku a tech2b, která bude pokračovat v návazných programech a networkingových aktivitách obou organizací.*
/zr/