Z odloučeného pracoviště vyšší odborné školy stavební bude krajské technické muzeum

V areálu odloučeného pracoviště Vyšší odborné školy stavební a Střední školy stavební Vysoké Mýto na ulici Kpt. Poplera má v příštích letech vzniknout Technické muzeum Pardubického kraje jako kulturně-kreativní centrum. Stavba je rozdělena do dvou etap a projekt by měl stát podle zpracované studie a stávajících cen přes 210 milionů korun. Kraj by při financování chtěl využít 150milionové dotace z Národního plánu obnovy. Radní na svém posledním jednání schválili zadávací podmínky pro veřejnou zakázku na dodavatele.

 Vybudování Technického muzea Pardubického kraje jako kulturně-kreativního centra je jedním z našich dlouhodobých plánů, protože se v něm skloubí hned dva důležité cíle, a to praktická podpora školství i péče o historické dědictví. Cílem první etapy rekonstrukce za více než 32 milionů korun je přestavba budovy číslo 6 a její přístavby pro využití stavební školou a Regionálním muzeem ve Vysokém Mýtě. Díky navrženým úpravám vzniknou také prostory pro zednické, topenářské a vodoinstalační dílny, kde se budou moci studenti zdokonalovat v dnes tolik nedostatkových řemeslech,“ vysvětluje Roman Línek, náměstek hejtmana Pardubického kraje pro investice a kulturu.

Ve druhé etapě výstavby Technického muzea Pardubického kraje za více než 170 milionů korun se primárně počítá s obnovou historické budovy a úpravou prostorů pro potřeby Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě. „Plánujeme tam vybudování stálých výstav vztažených k technice a průmyslu v Pardubickém kraji a také depozitářů. V expozicích by k vidění měly být například být exponáty z automobilové a letecké výroby, abychom připomínali historický odkaz, úspěchy a přínos těchto odvětví našemu regionu. Myslím si, že máme být na co hrdí a díky investicím do škol a naší snaze o propagaci technického vzdělávání snad za pár let v muzeu budou i soudobé výrobky s imaginární značkou Made in Pardubický kraj. Díky projektu na vybudování technického muzea můžeme opravit starou historickou budovu a dát jí hned dvě nové funkce, obě důležité a smysluplné. Proto jsme se s kolegy rozhodli, že ho podpoříme,“ dodává k záměru kraje hejtman Martin Netolický.

Technické muzeum Pardubického kraje by mělo být dokončené do konce léta roku 2025, pokud se podaří v plánovaném termínu vysoutěžit dodavatele a získat dotaci. První etapa prací by se však dle navrhované smlouvy měla stihnout za osm měsíců. „Plánuje se mimo jiné zateplení budovy, výměna dveří, oken, výměna rozvodů vytápění a další práce. Vzhledem k tomu, že mají obě etapy včetně vybavení expozicí stát přes 210 milionů korun, podali jsme žádost o dotaci do Národního plánu obnovy. Ta by měla dosáhnout výše 150 milionů korun a spolufinancování z evropských fondů je pro projekt naprosto zásadní. O tom, zda budeme s žádostí úspěšní, budeme vědět v prvních měsících příštího roku,“ informuje radní pro regionální rozvoj a evropské fondy Ladislav Valtr. Lhůta pro podání nabídek na vybudování první etapy Technického muzea Pardubického kraje – kulturně-kreativního centra je do 3. listopadu letošního roku.*

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down