Také v roce 2023 bude pokračovat podpora školního stravování pro žáky základních škol z rodin v nepříznivé finanční situaci. Z důvodů zvýšení cen potravin a energií byla původní alokace 60 milionů korun posílena na 100 milionů korun.
Výzva pro nestátní neziskové organizace (NNO) na podporu školního stravování pro žáky základních škol v roce 2023 navazuje na vyhlášení dotačního programu pro roky 2016–2022. Zatímco před šesti lety byla průměrná cena obědu ve školní jídelně 24 korun, v současnosti to je 34 korun. Počet dětí, jejichž rodiny nejsou schopny finančně zajistit obědy, se zvyšuje. Oproti původní alokaci na rok 2023 (60 milionů korun) byla tato částka navýšena o dalších 40 milionů korun.
"V praxi se nám potvrdila úzká provázanost mezi základní potřebou žáka, tedy pravidelným obědem, a jeho školními výkony. Chceme proto pomoci potřebným rodinám tak, aby žák měl možnost zúčastnit se všech školních aktivit díky prominutí úhrady za školní stravování a nebyl z důvodu neúčasti na těchto aktivitách vyčleňován z kolektivu. Důvodem neúčasti žáků bývá buď potřeba finančního pokrytí takových aktivit, nebo jejich únava v případě, že nemají v poledne oběd," říká náměstek pro sekci vzdělávání a mládeže MŠMT Jan Mareš.
Žádost o dotaci mohou (stejně jako v minulých letech) podat neziskové organizace, které ve své hlavní činnosti vykonávají aktivity zaměřené na sociální pomoc rodinám v nepříznivé finanční nebo osobní situaci. Finance NNO poskytne formou daru školám, které vytipují potřebné žáky. Žádost o dotaci lze podat nejpozději do konce ledna.
Co se týká rodin, které by měly o tuto podporu zájem, ty se musí obrátit na školu a požádat o snížení nebo prominutí úplaty za školní stravování, o kterém rozhoduje ředitel školy nebo školského zařízení. Finance kompenzující toto snížení či prominutí úplaty může škola pokrýt právě prostřednictvím dotace, o kterou požádá neziskovou organizaci podpořenou v rámci výzvy MŠMT. Rodiny samotné na MŠMT nežádají.*
Text výzvy je k dispozici ZDE.
/tz/