Každý chce za své know-how dostávat co nejvíc peněz. Záleží na oboru, vzdělání, regionu, dosavadní praxi a samozřejmě na pozici, kterou člověk zastává. Které pozice patří v České republice mezi ty nejlépe placené? A v jakém rozmezí se nejčastěji pohybují mzdy, jež ředitelé nebo manažeři dostávají?
Odměny zaměstnanců se liší podle mnoha různých kritérií. Pracovník na recepci nebude ohodnocen stejně jako generální ředitel. Nicméně i mezi platy ředitelů jsou značné rozdíly, závisející například na velikosti řízeného podniku nebo regionu, kde se nachází. Proto jsou i mzdy v žebříčku pozic uváděny v rozmezí, které je někdy poměrně široké. Zdrojem následujících informací je portál platy.cz, na kterém najdete spoustu dalších informací o mzdách.
Podle portálu platy.cz dostávají v České republice nejvyšší odměny generální ředitelé/ky. Jejich mzdy se pohybují nejčastěji v rozmezí 78 až 307 tisíc korun za měsíc. To jsou slušné částky. Zajímavé je, že na této pozici jsou ženy zastoupeny pouze 7 %. Průměrný věk generálních ředitelů/ek, kteří poskytli údaje o své odměně, je 44 let.
Generálním ředitelem/kou se člověk nestane ze dne na den. Nejčastěji jejich cesta vede přes jiné pozice ve vrcholovém managmentu. Třeba přes funkci country managera/directora. Je to člověk, který zodpovídá za hospodaření, řízení a jednání jménem zahraniční pobočky společnosti (na základě pověření mateřskou společností). Jeho plat je v žebříčku na druhém místě a pohybuje se nejčastěji v rozmezí 58 až 239 tisíc korun měsíčně. Na této pozici už je zastoupení žen vyšší, a sice 23 %.
Třetí nejlépe placenou pozicí v Česku je ředitel/ka IT. Dostává mzdu od 71 do 196 tisíc korun měsíčně. Zodpovídá mimo jiné za kontrolování a dodržování IT strategie nebo za rozhodování o nákupu nových a upgradu existujících informačních systémů, hardwaru a softwaru. Výskyt žen na této pozici? 0 %. To není z hlediska genderové vyváženosti zrovna uspokojivá statistika.
Za vrcholovým managementem je IT
V závěsu nejlépe placených pozic spadající do vrcholového managmentu (např. i personální nebo výrobní ředitel/ka) se drží pozice z oblasti IT. Patří mezi ně například programátor operačního systému android, cloud specialista, data protection officer nebo i designer her. Jejich odměny se pohybují standardně v rozmezí od 35 do 102 tisíc korun měsíčně.
O něco méně než „ajťáci“ berou zástupci středního managmentu. Jsou to řídící pracovníci v nejrůznějších oborech, například account director, který má na starosti péči o klíčové klienty, marketingový manažer, jenž vypracovává marketingové strategie a dohlíží na jejich plnění a efektivitu. Do této kategorie ale spadá také třeba manažer restaurace nebo mistr ve výrobě. Odměny této skupiny lidí se pohybují v rozpětí 37 až 96 tisíc korun.
Dalšími dvěma nejlépe placenými kategoriemi zaměstnanců jsou ti pracující v oblasti práva a legislativy (rozpětí 33 až 85 tisíc korun) a bankovnictví (28 až 79 tisíc korun).*
/zr/