Kraj Vysočina se zapojí do pilotního nastavení sousedských dětských skupin

Ministerstvo práce a sociálních věcí bude na Vysočině testovat budoucí tzv. sousedské dětské skupiny, které jsou součástí připravované novely zákona o dětských skupinách. Smyslem je ověřit možnosti zapojení kraje a obcí. 

„Pokud dojde k dohodě, kraj a vybrané obce by měly do projektu vstoupit v průběhu léta. V této fázi jde prozatím o nastavení metodických záležitostí, ověření možností zapojení kraje a obcí. Do projektu budou zapojeny v konkrétním okamžiku zhruba tři rodiny. V této fázi ještě nejde o spuštění služby pro veřejnost,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.

Ministerstvo ve spolupráci s krajem určí odborníky znalé území, kteří budou v praxi pomáhat s oslovením, vytipováním vhodných spolupracujících měst a případně i domácností, kde by služba mohla vzniknout pro účely pilotování. Ideálně půjde minimálně o tři obce s rozšířenou působností různé velikosti, ve kterých bude konzultováno nastavení služeb sousedské dětské skupiny. Cílem je otestovat funkčnost výchozího nastavení pro další ukotvení resp. zpřesnění této služby v legislativě.

„V praxi to bude znamenat například vyzkoušení nastavení a funkčnosti kapacity služby v různě velkých lokalitách, koordinaci nového konceptu péče o předškolní děti ze strany pečujících osob. Od kraje jako partnera projektu, měst i konzultujících pečujících se očekává především maximální zpětná vazba nastavení metodického vedení spojeného s legislativní úpravou. Kraj by mohl nabídnout své postřehy ze vstupní kontroly domácnosti a podle připravované společné metodiky vést pohovor s pečující osobou,“ upřesňuje radní pro oblast sociálních věcí Jan Tourek.

Kraj Vysočina nyní s ministerstvem jedná o podmínkách spolupráce. Platí, že zadání pro pilotní projekt bude definováno ze strany ministerstva, kraj nemá při formulaci zadání vliv na základní parametry pilotu. Na druhou stranu pořízené výstupy mohou přispět k přiblížení projektu realitě a usnadnit zavedení služby do běžné praxe. Podrobnosti pilotního projektu budou známy v následujících týdnech.

Sousedské skupiny jsou osvědčeným modelem neformální rodinné péče po vzoru německy mluvících zemí Tagesmutter. Obdobná služba funguje i v mnoha dalších zemích. „Sousedské dětské skupiny jsou rozšířením možností předškolní péče pro rodiče, které jim pomůže v návratu na pracovní trh. Tato služba cílí zejména na nejmenší děti do tří až čtyř let, pro které se nedostává stávající kapacita školek a dobudování nové trvá několik let. Rodiče přitom potřebují dostupnou péči již dnes. Sousedské dětské skupiny mohou rodičům i obcím nabídnout větší flexibilitu,“ dodává Hana Hajnová, náměstkyně hejtmana pro oblast regionálního rozvoje. Novela zákona o dětských skupinách by měla vstoupit v platnost začátkem roku 2024. Fungování prvních dětských sousedských skupin se předpokládá nejdříve v druhé polovině roku 2024.*

/tz/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down