Projekt garantovaného bydlení má první nastěhované klienty. Do bytu soukromého vlastníka se podařilo nastěhovat pětičlennou rodinu, která již delší dobu marně sháněla vlastní bydlení a situaci byla nucena řešit bydlením na ubytovně.
Projekt společnosti Návrat, o.p.s. s názvem Garantované bydlení Liberec byl spuštěn na jaře letošního roku. Jeho principem je podpořit lidi v bytové nouzi v získání a udržení běžného nájemního bydlení. Realizační tým k tomuto účelu vyhledává na realitním trhu vhodné byty v soukromém vlastnictví a ty pak páruje s klienty ve své databázi, kteří svoji situaci nějak řeší i s jinými sociálními službami. Vše probíhá ve trojstranné spolupráci mezi majitelem bytu, klientem jako nájemníkem a projektem jako garantem úspěšného zabydlení.
Projekt garantovaného bydlení
„Naše organizace, která v Liberci provozuje dva azylové domy, má dlouholetou zkušenost s prací s lidmi v bytové nouzi. Ukazuje, že mnoho klientů azylových domů nebo i jiných sociálních služeb by bydlení ve vlastním bytě s větší či menší mírou podpory zvládla. Přechod z ubytovny nebo azylového domu do vlastního bydlení je však pro některé klienty příliš náročný krok. Proto když se objevila možnost realizovat projekt, který nám pomůže právě v přechodu do vlastního bydlení klienty podpořit, šli jsme do toho,“ uvádí Dominika Raulímová vedoucí týmu přímé podpory projektu Garantovaného bydlení a zároveň sociální pracovnice azylového domu Speramus.„S klienty samozřejmě pracujeme i na ostatních věcech souvisejících s jejich situací. Ukazuje se totiž, že vlastní bydlení je dobrým základem pro práci i na jiných oblastech života, než je bydlení. Společně tak řešíme oblasti dluhů, fyzického i duševního zdraví nebo zaměstnání a naše podpora rozhodně nekončí nastěhováním do bytu, spíše naopak, spolupráce s klienty se pak rozjíždí naplno. Tím zároveň pro majitele bytu zajišťujeme přirozenou kontrolu bytu a snažíme se předcházet všem situacím, které by mohly spokojené bydlení ohrozit“. To zdůrazňuje Michaela Svobodová, klíčová pracovnice projektu, která má na starosti právě zabydlovanou rodinu.
Užitečný projekt
Paní Viera s rodinou bydlela poslední dva roky na ubytovně, kde je bydlení velmi drahé a podmínky naprosto nevyhovující. „Snažili jsme se situaci nějak řešit, pomáhá nám Centrum Protěž nebo lidé z Člověka v Tísni, kteří doučují děti. Vytvořit ale na ubytovně podmínky, kde se děti dají normálně vychovávat, je skoro nemožné. Sehnat nájemní bydlení pro pětičlennou rodinu bylo nad naše síly. Proto jsme uvítali, když nám z projektu Garantovaného bydlení Liberec začali pomáhat. Dnes máme krásný, vybavený byt a normální nájemní smlouvu, děti mají vlastní pokojíček. Máme domov a jsme za to moc rádi.“
Projekt Garantovaného bydlení nepracuje jen s klienty, zajímavé možnosti nabízí i majitelům bytů. „Každý kdo pronajímá byty, ví, jak je náročné vybrat spolehlivého nájemníka. Proto když jsem zaregistroval nabídku Garantovaného bydlení, začal jsem se o nápad zajímat. Chystal jsem se totiž pronajmout byt po rodičích. Lidé z projektu mi sehnali nájemníka, do jehož výběru jsem mohl promluvit, předložili mi precizní garanční smlouvu, která mi garantuje eventuální škody nebo nedoplatky na bytě do výše 75 tisíc a zajistili i ostatní formality spojené s nájmem. Musím říct, že zatím mám ze všeho dobrý pocit, mám obsazený byt bez starostí s výběrem nájemníka, zaručené vysoké garance, které by mi běžně využívaná kauce ani zdaleka nezajistila a ještě se podílím na dobré věci,“ uvádí majitel bytu pan Lukáš.
O vztahy mezi projektem a majiteli bytů se stará bytová specialistka Gabriela Suchá, která k tomu doplňuje. „Je jasné, že důvěra majitelů bytů k novým nájemníkům může být velmi nízká, proto jim nabízíme precizní garanční smlouvu, která pokrývá spolupráci v oblasti nájemného, péče o byt i třeba v oblasti sousedských vztahů. Majitelům tak nabízíme poměrně velkou jistotu a přebíráme za ně velkou část starostí. Za to požadujeme férový přístup a otevřené jednání.“
Situaci lidí v bytové nouzi řeší v Liberci více projektů a organizací. „Kritici mohou namítnout, že podobných projektů je více a že jsou zbytečně drahé. Je pravda, že na území Liberce působí v tuto chvíli tři projekty na podporu zabydlování, Centrum bydlení Liberec II, které zabydluje klienty v městských bytech. Připravuje se rozjezd Liberecké nájemní agentury, která si plánuje nájemní byty od soukromníků najímat a pak je pronajímat svým klientům a pak je tu naše Garantované bydlení Liberec, které propojuje přímo majitele bytu s lidmi v bytové nouzi a oběma stranám nabízí výhodné garance. Zároveň je dobré zdůraznit, že takto podpořené a zabydlené domácnosti čerpají z veřejných peněz rozhodně méně než lidé a rodiny dlouhodobě žijící na ubytovnách nebo v azylových domech. A i vzhledem ke stovkám domácností, které jsou na Liberecku v bytové nouzi, je vlastně počet a kapacita třech výše uvedených projektů stále velmi nízká," popisuje Robert Prade, ředitel obecně prospěšné společnosti Návrat, o.p.s. a zároveň koordinátor zmíněného projektu.
Projekt financovaný z fondů EU poběží do konce roku 2025 a během této doby má v plánu zabydlet minimálně 20 domácností. Realizační tým věří, že se mu podaří oslovovat soukromé vlastníky bytů a motivovat je k pronajímání jejich bytů. Zkušenosti z jiných měst ukazují, že se to majitelům bohatě vyplácí. O problematice bydlení jsme psali zde.
/zr/*