Evropská komise udělila prestižní cenu LIFE Award tuzemskému projektu LIFE Tree Check v kategorii Klimatická akce. Čtyřletý projekt rozvíjený Nadací Partnerství s partnery ve čtyřech středoevropských zemích se zaměřoval na řešení problematiky městského tepelného ostrova: výraznějšímu přehřívání měst oproti nezastavěné krajině.
Ucelená monografie
„LIFE Tree Check byl prvním rozsáhlým projektem ve střední Evropě, který se podrobně a koncepčně podíval na téma adaptací na změnu klimatu v prostředí měst. Přinesl několik významných výstupů, jako unikátní mobilní aplikaci Tree Check App, která pomáhá široké veřejnosti pochopit ochlazovací funkci stromů, nebo sérii edukačních animovaných videí Aby město nepálilo. Jsme hrdí na vůbec první česky psanou ucelenou monografii o městském tepelném ostrově. Ta nám dává komplexní obrázek nejen o tom, co městský tepelný ostrov je, ale také, jak mu předcházet a systematicky jej řešit na úrovni města. Ale hlavně jsme rádi, že se naplnilo hlavní poselství projektu – díky LIFE Tree Check se velká města ve střední Evropě posunula od jednotlivých pilotních projektů k systémové změně v řešení adaptací na změnu klimatu. Proto nás ocenění Evropské komise těší a motivuje k další práci,“ komentuje Martin Ander.
Mnoho strategií
Nadace Partnerství na výstupy projektu navazuje, loni se jí podařilo společně s partnery připravit krajskou adaptační strategii pro jižní Čechy. Aktuálně její odborníci pracují na Klimatickém plánu pro jižní Moravu. Zaměřují se také na pomoc obcím, například v posttornádovém regionu jižní Moravy, který trpí dlouhodobými dopady sucha a dalších extrémů počasí. Zpracovali již sedm adaptačních koncepcí pro menší obce, letos se pouští do přípravy společné adaptační strategie s městem Hodonín. Spustili také sérii školení a exkurzí pro zaměstnance veřejné správy, kteří jsou klíčovými hráči pro prosazování adaptačních plánů a koncepcí v jednotlivých obcích. Jen za loňský ro jich akreditovanými kurzy prošlo na 220. Ceny LIFE jsou každoročním oceněním nejúspěšnějších projektů realizovaných v rámci programu LIFE. Od roku 1992 byly z programu LIFE financovány tisíce projektů v oblasti ochrany životního prostředí.*
/zr/
Cenu v Bruselu převzal Martin Ander, vedoucí programu Adapterra v Nadaci Partnerství / foto Julie de Bellaing