Statutární město Jablonec nad Nisou uzavřelo memorandum se společností Severočeské komunální služby, s.r.o., (SKS) o zřízení centra na zpracování odpadu v lokalitě Brandl v Jablonci nad Nisou. Memorandum podpisem kromě jabloneckého primátora Miloše Veleho a náměstkyně pro životní prostředí a strategii Lenky Opočenské stvrdili za společnost SKS její jednatelé Luboš Zygmund, Libor Zitko a František Lufinka a ředitel jabloneckého závodu SKS, s.r.o., Zdeněk Faistaver.
Společnost Severočeské komunální služby poskytuje městům a obcím služby v oblasti odpadového hospodářství a Jablonec nad Nisou v ní má významný podíl. Cílem aktuálně uzavřeného memoranda je vytvořit optimální podmínky pro udržitelné fungování a rozvoj SKS v souladu s pravidly a pokrokem v oblasti odpadového hospodářství a cirkulární ekonomiky. Tím bude přesun dosavadního sběrného dvora z Proseče nad Nisou do uvolněného Brandlu.
„Jsem velmi rád, že se podařilo toto memorandum uzavřít a že se dvůr s překladištěm přesune z Proseče do místa, které nemá sousedy a nebude nikomu překážet. Zároveň jsem smutný z toho, že to trvalo tak dlouho. Jablonec si rozhodně už dávno zasloužil důstojné místo pro nakládání s odpady,“ konstatoval jablonecký primátor Miloš Vele.
Právě Miloš Vele, ještě za svého působení na radnici na postu náměstka, usiloval o vybudování centra pro zpracování odpadu v areálu bývalé výtopny na Brandlu, přičemž záměr na jeho realizaci schválili zastupitelé v říjnu 2017. Podle tehdejšího plánu mělo vzniknout během tří let nejen sběrné místo a překladiště, ale i kompostárna na zpracování bioodpadu, která v Jablonci stále citelně chybí. Záměr vzniku centra se řešil znovu v roce 2022, kdy vznikla studie proveditelnosti. Realizace však dál nepokročila.
„Stále jsem přesvědčený o tom, že lokalita Proseče je mimořádně atraktivní a je jí pro odpadové hospodářství škoda. Proto jsem rád, že se nyní této části Jablonce konečně odlehčí,“ dodal primátor. Část pozemku, kde je areál Brandlu, je ve vlastnictví města, větší část patří Jablonecké energetické. Ta však už areál vůbec nevyužívá, vedení se přestěhovalo do Rybářské ulice a celý pozemek je vyčištěný. „Platí dohoda, že JE převede svůj díl pozemku na město v rámci vyrovnání příplatku mimo základní kapitál z roku 2013, příplatek tehdy činil 160 mil. korun,“ vysvětlil dále Miloš Vele.
Podle platného Územního plánu Jablonce nad Nisou jsou objekty překladiště v Proseči v zastavitelné Ploše bydlení – příměstské BP2.85, takže ideálně pro rodinné domy. Podmíněně přípustné jsou domy smíšené funkce, bytové domy, občanské vybavení a další, ale pouze pokud jsou slučitelné s bydlením. Další pozemky v lokalitě v majetku SKS, popř. města, jsou nezastavitelné.
Areál Brandlu získá společnost SKS, Jablonci se tak uvolní pozemek, kde je nyní sběrný dvůr s překladištem na Proseči. Podle slov Lenky Opočenské, náměstkyně primátora pro životní prostředí a strategii, je právě Brandl nejvhodnější variantou k umístění centra pro nakládání s odpady. „Na Proseči už není prostor pro rozvoj, nehledě na to, že SKS ani nemá o rozvoj v tomto místě zájem. Brandl nemá sousedy, nejsou tu obydlené domy, nikomu nepřekáží, může zde vzniknout moderní zařízení, které bude přínosem pro odpadové hospodářství města a bude naplňovat principy cirkulární ekonomiky,“ připomněla Lenka Opočenská.
SKS nechá nyní zpracovat studii na podobu centra pro zpracování odpadů v areálu Brandlu a z ní pak vyplynou všechny jeho funkce. „Čeká nás mnoho práce, ale jsem rovněž velmi rád, že konečně dochází k této dohodě v rámci společné firmy SKS. Už velmi dlouho, vzhledem k platnému ÚP, nemůžeme investovat do našich zařízení v Proseči. V podstatě pouze udržujeme současný stav, který je pro nás i pro klienty a občany nevyhovující,“ uvedl Zdeněk Faistaver, ředitel jablonecké pobočky SKS, s.r.o., a pokračoval: „Na základě schváleného memoranda začneme intenzivně pracovat na novém projektu. Připravíme prostorovou studii s umístěním jednotlivých technologií. V plánu máme takový rozsah zařízení, který bude splňovat současné legislativní normy na odpadové hospodářství. Především se jedná o moderní sběrný dvůr, překládací stanici komunálních i tříděných odpadů, zařízení na příjem a případně zpracování biologicky rozložitelných odpadů, skladovací prostory na vybrané komodity včetně technického zázemí a administrativy.“
I podle Zdeňka Faistavera je areál Brandlu vhodnou lokalitou na připravovaný záměr a možná i poslední vhodnou v katastru Jablonce. „Území je však prostorově komplikované. Bude nutné dobře rozmístit jednotlivá zařízení včetně dopravních komunikací a v neposlední řadě umístit mostové váhy tak, aby obslužnost byla optimální. Zároveň je důležité koncipovat zařízení tak, aby nevznikala fronta aut na veřejných komunikacích.“
Zdeněk Faistaver zdůraznil, že je důležité, aby moderní zařízení, které se nyní plánuje, dlouhodobě vyhovovalo občanům města. Zařízení musí být provozně funkční a odpovídat moderním trendům v odpadovém hospodářství. „Pro naši společnost to bude velmi náročná investiční akce. Vidíme však velkou šanci, jak dobře vyřešit dlouhodobý problém v odpadovém hospodářství a mít reálnou možnost dalšího rozvoje. Jablonec i občané to potřebují,“ uzavřel ředitel jabloneckého závodu společnosti SKS, s.r.o.
Existence centra na zpracování odpadu neovlivní ani kvalitu vody řeky Nisy v těsném sousedství. Lokalita Brandl byla už v historii využívaná jako průmyslová. Stával tam mlýn, textilka nebo později jablonecká plynárna a elektrárna.
/zr/*
Na snímku: Z podpisu memoranda o zřízení centra na zpracování odpadu v lokalitě Brandl v Jablonci nad Nisou, zleva Zdeněk Faistaver, ředitel jablonecké pobočky SKS, s.r.o., a primátor statutárního města Jablonec nad Nisou Miloš Vele.
Foto: printscreen youtube