Přesun státních úřadů v regionech by vytvořil nová pracovní místa a přiblížil stát lidem, tvrdí think-tank České priority ve své analýze

Expertní think-tank České priority vypracoval pro Institut moderní politiky iSTAR analýzu, v níž posoudil vhodnost  přesunu vybraných státních úřadů z hlavního města do regionů a u Generálního ředitelství Českých drah vyhodnotil ekonomické přínosy a náklady přesunu pro společnost i veřejné rozpočty. Na základě zhodnocení vhodnosti a náročnosti takového přesunu u šesti konkrétních institucí výzkumníci dospěli k obecně přenositelným závěrům, jež může využít také vláda, která se k analýze přesunu vybraných centrálních úřadů do regionů zavázala v programovém prohlášení.

Relokace státních úřadů má podle analýzy potenciál stimulovat regionální ekonomiky. „Starostové dlouhodobě usilují o přesunutí některých státních úřadů z Prahy do regionů a nová analýza iSTAR nám ukázala výhody, ale také potenciální rizika takových přesunů. Vznik nových stabilních a kvalifikovaných pracovních míst podpoří ekonomický růst regionů a zároveň pomůže rovnoměrnému rozvoji občanské infrastruktury napříč celou republikou. Přiblížení státu občanům a jejich problémům prospěje také spolupráci s regionálními partnery a úřady tak získají možnost, jak efektivněji spolupracovat s místními organizacemi. Projekt je odpovědí na nedostatek vládní iniciativy, která analýzu možných přesunů úřadů slíbila ve svém programovém prohlášení,” uvedl bývalý ředitel iSTAR a současný europoslanec za Starosty Jan Farský.

Institut moderní politiky iSTAR na příkladech CzechTrade, Drážního úřadu (DÚ), Generálního ředitelství Českých drah (GŘČD), Správy úložišť radioaktivního odpadu (SURAO), Státního fondu životního prostředí České republiky (SFŽP) a Českého úřadu zeměměřického a katastrálního (ČÚZK) zkoumal různé aspekty relokace, jako jsou povaha agendy daného úřadu, spolupráce s jinými úřady nebo požadavky na zaměstnance, a posuzoval, zda by byl případný přesun vhodný či nikoliv. Souhrnné hodnocení se u všech úřadů pohybovalo kolem středních hodnot, hypotetický přesun žádného z úřadů nevyšel jako výrazně nevhodný nebo krátkodobě více náročný.

Jako nejvhodnější a nejméně náročné na přesun z výzkumu vyšly SÚRAO a DÚ. Celospolečenské a rozpočtové dopady přesunu Generálního ředitelství Českých drah do Pardubic analýza vyhodnotila pozitivně. V horizontu 10 let by celospolečenské přínosy dosáhly přibližně tři čtvrtě miliardy Kč a přesun by veřejným rozpočtům za stejné období přinesl necelých tři sta milionů korun.

Celá analýza je k dispozici zde.

/zr/*

Na snímku: Budova Ministerstva dopravy na pražském nábřeží Ludvíka Svobody, kde sídlí i Generální ředitelství Českých drah, a. s. Foto: web MD ČR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down