Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek podepsal se zástupci Státního fondu podpory investic (SFPI), Národní rozvojové banky (NRB) a Národní rozvojové investiční (NRI) dohody o provádění a financování dostupného nájemního bydlení v rámci Národního plánu obnovy. Inovativní kombinace úvěrů, dotací a zapojení soukromých investorů pomohou nastartovat dlouhodobě udržitelné budování obecních bytových fondů pro střední třídu. Do roku 2026 by se díky evropským penězům mělo začít s výstavbou přes 3 500 nových bytů s dostupným nájemným.
Podepsání prováděcích dohod je podmínkou spuštění trojice nástrojů pro financování nájemních bytů za nižší než tržní nájem – zvýhodněných půjček SFPI, podřízených půjček NRB a koinvestičního fondu NRI. „Česko je teprve čtvrtou zemí v Evropské unii, které se podařilo vyjednat povolení pro podporu dostupného nájemního bydlení z veřejných peněz. V rekordně krátkém čase jsme poté s našimi partnery připravili finanční nástroje, které samosprávám zpřístupní evropské peníze na výstavbu bytů pro střední třídu a především mladé rodiny. Pokládáme tím základy systému, který po letech stagnace znovu nastartuje rozšiřování obecních bytových fondů. Půjde o důstojnou alternativu v době, kdy lidem v minulých letech klesaly reálné mzdy a vlastní bydlení je pro řadu z nich těžko dosažitelné,“ uvedl Petr Kulhánek, ministr pro místní rozvoj .
„Dostupné bydlení je důležitá součást spokojeného života. Na jeho podporu poskytne Evropská unie 8 miliard korun z Národního plánu obnovy. Připravený systém investičních nástrojů, založených na zahraniční praxi, znalosti českých podmínek, spolupráci národních aktérů a evropských financí výrazně přispěje k dostupnějšímu bydlení a kvalitě života v ČR,“ řekla Monika Ladmanová, vedoucí Zastoupení Evropské komise v České republice.
Města a obce mají zájem
Státní fond podpory investic začal přijímat žádosti do programu Dostupné nájemní bydlení už na začátku října. Podporu z něj mohou získat hlavně bytové projekty samospráv do 250 milionů korun. Základem programu je 4,5 miliardy korun z Národního plánu obnovy. MMR a fond také usilují o další financování ze státního rozpočtu a od mezinárodních institucí. Nabízené půjčky mohou pokrýt až 90 % nákladů, jejich splatnost je do 30 let a garantovaná úroková sazba se pohybuje v rozmezí 1–3 %. Dotační složka může dosahovat až 40 % nákladů. „Je to příležitost pro menší obce, které si například chtějí udržet mladé rodiny, učitele, hasiče nebo zdravotní sestry a další důležitá povolání,“ dodal Petr Kulhánek. Do poloviny roku 2026 by mělo z programu být zasmluvněno 3 500 nových bytů s dostupným nájemným.
SFPI již eviduje 34 žádostí za 1,97 miliardy korun. „Velký zájem o nový program Dostupné nájemní bydlení jsem předpokládal, protože už v době, kdy jsme nabízeli předchozí program Nájemní bydlení, se ozývaly další města a obce. Nový program navíc nabízí větší variabilitu vybíraného nájemného, které je nižší než to tržní. Žadatel bude moci získat také větší objem finanční podpory – až 250 milionů korun. Hlavně ovšem došlo i k významnému rozšíření cílové skupiny nájemníků, což zástupci měst a obcí velmi oceňují,“ říká ředitel Státního fondu podpory investic Daniel Ryšávka.
Půjčky Národní rozvojové banky
Na větší projekty dostupného bydlení až do 600 milionů korun se zaměřují podřízené půjčky Národní rozvojové banky. Stát do tohoto finančního nástroje vloží 2,5 miliardy korun z Národního plánu obnovy. NRB bude usilovat o zapojení bankovního sektoru a podpoří také vstup soukromých investorů do projektů. Do poloviny roku 2026 by díky tomuto finančnímu nástroji mělo být zasmluvněno více než 800 nových bytů s dostupným nájemným, ze kterého budou žadatelé půjčky postupně splácet. „Problematika dostupného bydlení je dlouhodobé a komplexní téma, které nemá rychlé a jednoduché řešení. Model financování založený na návratných finančních nástrojích je však jedním z předpokladů zajištění dlouhodobé udržitelnosti této formy státní podpory,“ říká Tomáš Nidetzký, předseda představenstva NRB.
Správce Národní rozvojová investiční
Další miliardu korun z Národního plánu obnovy MMR plánuje svěřit do správy Národní rozvojové investiční, která je dceřinou společností NRB pro specializované kapitálové investice. Tyto peníze budou tvořit základ koinvestičního fondu, do kterého stejným podílem přispějí soukromé finanční instituce. Fond s celkovou počáteční hodnotou 2 miliardy korun poté bude působit hlavně jako stabilní pronajímatel dostupných nájemních bytů. Zaměřovat se bude na akvizice bytových projektů i získávání nového kapitálu. Po dvou dekádách se podle konzervativních odhadů očekává nejen zachování a zhodnocení hodnoty státního podílu, ale především růst velikosti fondu po zapojení dalších institucionálních investorů. „Tento finanční nástroj je inspirován úspěšnou praxí z okolních zemí a mimo jiné získal ocenění Evropské komise a Evropské investiční banky za rok 2024. Jsme rádi, že ho můžeme realizovat i v České republice,” uzavírá Martin Potůček, předseda představenstva NRI.
Další informace o dostupném bydlení najdete na stránkách MMR Bydlení pro život.*
/tz/