V projektu re-use se Hradeckým službám podařilo loni vybrat rekordní částku přesahující 775 tisíc korun. Peníze budou využity k dobrým účelům: k výsadbě nových stromů nebo údržbě městské zeleně. Princip re-use, tedy opětovné využití věcí, funguje ve všech královéhradeckých sběrných dvorech a v centru města ve dvou dobročinných obchodech v blízkosti Muzea východních Čech. Prodejem věcí se pomáhá také sociálně slabším rodinám.
„Řada lidí si projekt re-use oblíbila. Jeho smyslem je dát druhý život věcem, které už někomu přestaly sloužit. Výhod je hned několik. Jednou z nich je předcházení vzniku odpadu, výrazným přínosem je ale také pomoc nízkopříjmovým skupinám občanů. Další benefit je i ten, že za vybrané finance můžeme podpořit městskou zeleň,“ uvádí náměstek primátorky pro rozvoj města Lukáš Řádek. Projekt má na starosti společnost Hradecké služby, a.s.,, které se v roce 2024 podařilo vybrat částku přesahující 775 tisíc korun, což je přibližně dvojnásobek toho, co v roce 2023. „Hradecké služby začaly s projektem v roce 2020 a každý rok jej posouvají na novou lepší úroveň. Za to jim patří velké poděkování,“ dodává Lukáš Řádek.
Celkové finance byly rozděleny a následně převedeny do městských organizací, a to Městských lesů HK a Technických služeb HK. „Z projektu re-use jsme obdrželi více než 400 tisíc korun, za které jsme pořídili nové stromy. Částku jsme ještě doplnili o finance z vlastního rozpočtu a celkově jsme tak pořídili 133 tisíc sazenic a mírně vzrostlých stromů za téměř 1,4 milionu korun bez DPH,“ popisuje Milan Zerzán, ředitel společnosti Městské lesy Hradec Králové. Jde především o duby, buky, olše, jedle, modříny, třešně ptačí, jilmy nebo javory. Technické služby HK se chystají peníze z re-use využít za účelem péče o městskou zeleň, a to například i nakoupením dalších desítek zavlažovacích vaků.
Finance z re-use využily obě organizace už v minulosti. Lesníci například zajistili vysazení dubů u Výskytu nebo ovocné aleje u Hradečnice. Pracovníci technických služeb zase vysázeli nové stromy v ulici Na Drahách.
Radnice do budoucna zvažuje rozšíření re-use projektu o další bazar, zaměřen by mohl být především na oděvy a textil. „Dostáváme velké množství dotazů a podnětů z řad veřejnosti, jejichž předmětem je právě rozšíření re-use projektu o tento sortiment. Rádi bychom tomuto nápadu šli naproti, proto nyní řešíme možnosti provozu a případné vhodné prostory,“ doplňuje Lukáš Řádek.
Nevyužívané i repasované věci „z druhé ruky“ si mohou zájemci pořídit za drobný obnos na několika místech v Hradci. „V centru města slouží veřejnosti dva re-use dobročinné obchody, a to v blízkosti Muzea východních Čech. K dispozici je zde nábytek, nářadí, sportovní potřeby, ale také kuchyňské vybavení nebo zánovní a funkční elektrospotřebiče, různé dekorace či knihy všech žánrů, také vybavení pro děti, například hračky, kočárky a autosedačky,“ poznamenává Martin Hušek, ředitel Hradeckých služeb . Otevírací doba obou re-use bazarů (Kotěrova a Divišova ulice) je pondělí, středa a pátek vždy 13–17 hodin a v sobotu 8–12 hodin.
Vedle nich se mohou občané zastavit také v re-use pointech, které naleznou v královéhradeckých sběrných dvorech. Provozní doba re-use pointů ve sběrných dvorech je následující: sběrný dvůr Bratří Štefanů je otevřen ve středu a pátek 13–18 hodin, poté ještě v sobotu 8–16 hodin. Sběrný dvůr Temešvár má provozní dobu úterý, čtvrtek a neděle 8–18 hodin. Ve stejný čas je v provozu sběrný dvůr U Labe, který je k dispozici v pondělí, ve středu a v sobotu. A sběrný dvůr Na Brně je pro občany otevřen v čase 8–18 vždy v úterý a pátek.*
/tz/
Ilustrační foto: web magistrátu města