Ministerstvo pro místní rozvoj vydalo metodiku k zadávání zakázek při mimořádných událostech

Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo metodiku k zadávání zakázek v krizových stavech nebo mimořádných událostech. Podrobnou metodiku může vedení samospráv v budoucnu použít při odůvodnění svého postupu během stavu nebezpečí a při obdobných přírodních katastrofách.

Lepší připravenost v případě dalších krizových situací a jasně stanovené postupy v souvislosti se zadáváním veřejných zakázek nabízí nová metodika Ministerstva pro místní rozvoj. Obsahuje možnosti postupu při zadávání veřejných zakázek malého rozsahu v krizových stavech či při mimořádných událostech. Metodika je určená zejména pro starosty, radní a vedoucí úředníky obcí, hejtmany a ředitele krajských odborů, školy a jejich příspěvkové organizace a další orgány veřejné správy.

 „Aktuální zkušenost se zářijovými povodněmi ukázala, že jedním z nejvíce nápomocných nástrojů, které měly povodní zasažené obce k dispozici, byla možnost zadávat veřejné zakázky bez většího odkladu a papírování. Připravená metodika pomůže například s limity pro zadávání zakázek bez výběrového řízení, udává, jak stanovit předpokládanou hodnotu zakázky nebo definuje uveřejňovací povinnosti,” uvedl Petr Kulhánek, ministr pro místní rozvoj.

Úprava programu Živel 3

Vláda schválila už druhou úpravu programu Živel 3 určeného na obnovu obydlí obyvatel poškozených zářijovými povodněmi. Jejím cílem je poskytnout příjemcům podpory více svobody v tom, jak přistoupí k obnově svých poškozených obydlí, a současně je motivovat k bydlení mimo záplavové území. Získanou podporu nově nemusí vynaložit na opravu domu poškozeného povodní, ale mohou ji využít na výstavbu či koupi objektu mimo záplavové území. Druhá změna umožňuje poskytnutí dotace i bez nutnosti pojištění obnovené nemovitosti s desetiletou udržitelností. Profitovat z ní budou především žadatelé v lokalitách, kde pojišťovny na základě aktualizovaných povodňových map objekty pravděpodobně nepojistí, nebo by cena takového pojištění byla pro příjemce neúnosná.

Na obnovu oblastí zasažených povodněmi bylo dosud ze státního rozpočtu vyčleněno 9,5 miliardy korun. Samosprávy i další žadatelé už podali žádosti v hodnotě téměř 6 miliard korun. V případě programu Živel 3 zatím dorazilo 226 žádostí fyzických osob za 186,4 milionu korun. Především z důvodu limitovaných kapacit některých profesí v zasaženém území, např. projektantů, rozpočtářů apod., bude možné zasílat žádosti o podporu nejméně do konce roku 2025.

Zbývající alokace ve výzvách Živel 1–4

V zasažených lokalitách i nadále působí Centrum pro regionální rozvoj, které nabízí žadatelům v programu Živel rozsáhlou podporu – od pravidelných konzultačních dnů v obcích přes individuální poradenství až po pomoc s doplněním žádostí. „Žadatelé se na nás mohou obracet osobně, telefonicky nebo si domluvit individuální konzultaci. Ve spolupráci s Místními akčními skupinami pořádáme také semináře, kde mají možnost projít svůj projekt s našimi odborníky. Cílem je, aby měli dostatek informací a jistoty při přípravě i podání žádosti,“ řekla Helena Miškovičová, ředitelka Sekce I, která má agendu programů Živel na starosti, a dodává: „Podporu poskytujeme i v případech, kdy je potřeba žádost po podání doplnit o chybějící dokumenty nebo další informace.” Veškeré aktuální informace a kontakty: https://crr.gov.cz/povodne-2024/.

/tz/*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down