Ruská agrese na Ukrajině od roku 2022 významně ovlivňuje i cestovní ruch. Počet turistů, kteří se obávají ozbrojeného konfliktu v dovolenkové destinaci, se celosvětově více než zdvojnásobil a obava z války tak v žebříčku rizik, snižujících nadšení a chuť cestovat, poprvé předstihla obavu z teroristického útoku či osobního napadení.
Vyplývá to z průzkumu HOLIDAY BAROMETR 2025, kterého se zúčastnilo 23 000 respondentů ze 23 zemí Evropy včetně České republiky, Asie, Severní Ameriky, Středního východu a Oceánie. Zatímco v roce 2022 hrálo riziko ozbrojeného konfliktu v cílové destinaci při plánování dovolených zásadní roli pro 23 % Evropanů, v roce 2025 se jejich počet zvýšil dvaapůlkrát a vzrostl na 57 %. Podobnou změnou prošly názory veřejnosti i v Severní Americe, kde vzrostl počet lidí, kteří považují riziko ozbrojeného konfliktu při plánování dovolených za zcela zásadní, z 18 na 48 %.
„Rostoucí vliv ozbrojených konfliktů na rozhodování turistů a cestovní ruch je evidentní, přičemž se prohlubuje s tím, jak se války na Ukrajině a v Pásmu Gazy prodlužují. Průzkum navíc proběhl předtím, než eskaloval konflikt s Iránem, a je pravděpodobné, že letos tento trend ještě vzroste,“ uvedl Lukáš Soural, obchodní a marketingový ředitel Europ Assistance.
Války a ozbrojené konflikty zaujímají v pořadí problémů, které snižují nadšení a chuť obyvatel evropských zemí cestovat, druhou příčku hned za inflací a vysokými cenami. Zatímco ceny a náklady snižují nadšení cestovat u 70 % Evropanů, války a ozbrojené konflikty jich zmínilo 57 %, rodinné a osobní důvody 54 %, přílišné horko v destinaci 52 % a pracovní vytížení 45 %. Obava z ozbrojeného konfliktu v cílové destinaci (57 %) předstihla v žebříčku rizik, k nimž Evropané při plánování dovolených přihlížejí, i obavu z teroristického útoku (52 %) nebo obavu z osobního napadení, tedy z běžné kriminality (46 %).
Mezi trojicí zemí, kterým se turisté kvůli aktuální politické a společenské situací vyhýbají, uvádějí Evropané nejčastěji Rusko (17 %), Izrael (13 %), Ukrajinu (10 %), Spojené státy americké (6 %) a Turecko (5 %). V dalších regionech světa figurují mezi státy, vnímanými jako málo bezpečné nebo turbulentní i Egypt, Čína, Thajsko, Sudán nebo Irák. Podobně jako většina Evropanů uvažují i Češi, kteří zmiňují mezi trojicí zemí, kterou z politických důvodů nehodlají navštívit, nejčastěji Rusko (26 %), Ukrajinu (21 %), Izrael (11 %), USA (6 %) a Čínu (5 %).
„Průzkum ukázal, že mezi zeměmi, kterým se turisté kvůli politické situaci vyhýbají, figurují napříč kontinenty především Rusko, Ukrajina a Izrael,“ doplnil Lukáš Soural, obchodní a marketingový ředitel Europ Assistance.„Dopady v tomto směru měly také prezidentské volby v USA a kroky Trumpovy administrativy. Spojené státy se letos posunuly mezi pětici států, kterým se turisté z evropských zemí včetně České republiky vyhýbají nejčastěji.“
/zr/*