Zastupitelstvo města Šluknov tento měsíc jednomyslně schválilo Koncept řešení situace sídliště Šluknov. Město Šluknov, Ústecký kraj a Ministerstvo pro místní rozvoj společně zahajují proměnu jedné z největších sociálně vyloučených lokalit v Česku.
Dokument Koncept řešení situace sídliště Šluknov zpracovaný Agenturou pro sociální začleňování (ASZ) ve spolupráci s městem Šluknov a Ústeckým krajem představuje první krok ve víceletém procesu řízené revitalizace a desegregace, tedy postupné proměny největší sociálně vyloučené lokality v regionu na běžnou, stabilní a bezpečnou součást města.
„Víme, že řešíme citlivou situaci. Nejde o jednoduché řešení, ale o důležitý krok k důstojnému a klidnému životu pro všechny. Každý bude mít možnost být součástí změny a získat potřebnou podporu. Děkujeme všem partnerům za spolupráci,“ uvedl Tomáš Kolonečný, starosta města.
Společným cílem města, kraje a Agentury pro sociální začleňování je získat kontrolu nad situací na sídlišti, odkoupit většinu bytů, převést je do správy města a zastavit další migraci na sídliště. Následně dojde ke snížení kapacity a vytvoření podmínek pro jeho udržitelný rozvoj, kvalitní soužití a řešení sociálního vyloučení. Východiskem spolupráce je, že celý proces bude transparentní, udržitelný a prospěšný pro všechny obyvatele sídliště i ostatní občany Šluknova.
„Pro Agenturu je tento projekt mimořádnou výzvou a zároveň příležitostí k ověření nástrojů, které mají pomáhat městům zvládat složité sociální problémy. Naším zájmem je chránit zájmy a důstojnost lidí, kteří žijí v náročných podmínkách, nabídnout jim stabilitu, bezpečí a šanci na změnu jejich neuspokojivé životní situace. Zároveň je naším cílem zabránit tomu, aby se obchod s chudobou dále prohluboval a destabilizoval celé komunity a města.“ uvedl Martin Šimáček, ředitel ASZ.
Po schválení konceptu začala realizační fáze, která vyvrcholí dopracováním Strategie revitalizace sídliště, a to do konce roku 2025. Jedná se o pilotní projekt, který staví na propojení odpovědných institucí veřejné správy. Projekt bude financován vícezdrojově, bude průběžně vyhodnocován k ověření realizace obdobných řešení také pro další sociálně vyloučené lokality. Další kroky zahrnují veřejnou komunikaci, individuální mapování a podporu domácností na sídlišti a technické kroky vedoucí k revitalizaci území. Proces proběhne za účasti veřejnosti, s důrazem na otevřený a férový přístup, udržitelnost a bezpečí.
/tz/*