Vláda schválila návrh mezinárodní smlouvy mezi Českou republikou a Spolkovou republikou Německo o plánování, výstavbě a provozování Krušnohorského tunelu. Tunel se stane klíčovou součástí nového vysokorychlostního železničního spojení mezi Prahou a Drážďany i nové středoevropské vysokorychlostní osy Via Vindobona propojující Berlín a Prahu s Vídní. Přispěje k rozvoji udržitelné veřejné dopravy ve střední Evropě, odolnější a bezpečnější dopravní síti i ekonomickému rozvoji regionů.
„Krušnohorský tunel o délce více než 30 kilometrů, z toho téměř 12 kilometrů na českém území, bude součástí transevropské dopravní sítě TEN-T a umožní rychlou a kapacitní přepravu osob i zboží. Tunel bude navržen pro rychlost 200 km/h pro osobní dopravu a 120 km/h pro nákladní dopravu. Cestovní doba mezi Prahou a Drážďany se zkrátí z přibližně 2,5 hodin na jednu hodinu,“ říká Martin Kupka, ministr dopravy.
Smlouva stanoví jednotný technický a bezpečnostní standard pro celý tunel, který bude vybudovaný v souladu s evropskými specifikacemi a německými i českými technickými požadavky. Budou jej tvořit dva jednokolejné tubusy, elektrizaci zajistí střídavá trakční soustava a bude vybavený evropským systémem řízení železniční dopravy. Součástí projektu jsou také bezpečnostní a evakuační zařízení, která zohlední možné mimořádné události.
„Financování projektu zajistí kombinace národních zdrojů a evropských fondů. Česká republika ponese přibližně 39 % nákladů, které se odhadují na 45 miliard korun. Investice bude rozložená do období přibližně 15 let,“ dodává ministr.
Projekt Krušnohorského tunelu zásadně zlepší propojení Evropy, a proto bude také důležité, aby nový evropský rozpočet počítal s dostačující alokací pro rozvoj vysokorychlostních tratí v těch částech Evropy, kde nyní chybí. O tuto podporu již usiluje Česká republika v kampani s dalšími státy.
Projekt má rovněž významný bezpečnostní a obranný rozměr – propojení železniční infrastruktury se západní Evropou posiluje odolnost a připravenost regionu v kontextu současné geopolitické situace. Moderní železniční spojení bude hrát důležitou roli nejen v civilní dopravě, ale i v případě krizových situací a přesunů zboží či techniky.
Smlouva rovněž upravuje spolupráci mezi českými a německými orgány při plánování, povolování a provozování tunelu. Zvláštní důraz je kladený na koordinaci schvalovacích procesů, které budou probíhat podle právních předpisů obou států, a na zajištění jednotného technického řešení v rámci tzv. společného plánovacího prostoru. Provozovatelem infrastruktury bude na české straně Správa železnic, na německé straně DB InfraGO AG a DB Energie GmbH.
Více o budoucím železničním spojení mezi Prahou a Drážďany zde: https://www.dresden-praha.eu/cz.
/tz/*
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Skvělá zpráva! Krušnohorský tunel by mohl zásadně zlepšit dopravu mezi Českem a Německem a posílit přeshraniční spolupráci. Doufejme, že projekt půjde hladce kupředu a přinese dlouhodobé výhody pro obě země.
google