Stagnace veřejných financí a ohrožení vytvořených hodnot. To je problém světové ekonomiky číslo 1. Proč? Baťa prý tvrdil, že k úspěšnému podnikání jsou nutné hlavně kapitál, znalosti a svoboda. Stav značné části ekonomiky však naznačuje, že moc uchopili salonní socialisté, rádobyodboráři a všichni, kdo čekají, až pečené husy budou samy do huby líta.
Skuteční tvůrci hodnot spotřebu odkládají (šetří) a stále více odmítají angažovat se kvůli rostoucím rizikům, včetně byrokratické zátěže, která je spolu s přeregulovaností a zabetonováním jistot pro lenochy připravuje o svobodu podnikání. Už je to tak, že mnozí lidé považují za samozřejmost, že stát jim snese »blahobyt« až do klína. Heslem doby jako by se stalo: Z deficitů na dluh!
Bohužel, i leckde v obcích vznikají z dotací majetky, které pouze polykají peníze, aniž by vstřícně reagovaly na poptávku místního podnikatelského sektoru. Nejen v období před říjnovými volbami do zastupitelstev obcí se někteří komunální politici ve snaze uspět v boji o hlasy voličů sami pasovali do role místních »prezidentů budovatelů«. Pouze tím však potvrdili, že nepřebírají žádnou odpovědnost za dluhy své obce, stejně jako za nepotřebné, předražené majetky, které pro ni nikdy nebudou vytvářet žádné hodnoty.
Čím se vyznačuje stav ekonomiky Evropské unie, včetně té české? Připomeňme si: slabá koruna; riziko deflace; levné peníze; deficity; stagnace ekonomiky; růst daní; ohrožené euro a cenová nestabilita...
Prohlubující se rozdíly mezi bohatými a chudými, mezi bankrotáři EU a prosperujícími se řeší pronásledováním bohatých pomalu už snad po celém evropském kontinentu. U nás politická perzekuce prosperity sáhla k nástrojům v podobě progresivní daně, milionářské daně, několika zvýšených sazeb DPH v přechodných obdobích, zvýšení daní pro podnikatele, zhoršení paušálů, zvýšení daní pro zaměstnance atd.
TÉMA I PRO OBCE: DIVERZIFIKOVAT RIZIKA FINANČNÍCH AKTIV
Jak se vysoké daně a stagnace podnikání projevují konkrétně? Nižší přirozenou poptávkou. Poptávka je zajišťována nákupy, které si objednává vláda, nikoliv podnikatelé. Státní zakázky se realizují na dluh. Zadlužení ČR se tak blíží dvěma milionům milionů korun. Jen na úrocích za státní dluh platí daňoví poplatníci 53 mld. Kč ročně, což by více než dostatečně pokrylo rozpočet celého ministerstva dopravy či ministerstva obrany. Přirozená poptávka je nízká, ceny proto nerostou a hrozí deflace. Koruna je pod tlakem intervencí a je (a bude) slabá. Peníze jsou (a budou) levné. Evropská unie oproti Spojeným státům silně ztrácí. Dolar posílí, euro oslabí - a česká koruna vázaná na oslabené euro ještě více oslabí vůči světovým měnám. Čech zchudne.
Pro informaci: Česká republika přestala dohánět Evropskou unii už v roce 2007.
Přestože EU stagnuje, svět o 4 % roste. Majetky je proto třeba ochránit jejich diverzifikací, zejména diverzifikací finančních hodnot. Odpoutat svá aktiva od bankrotářů a spojit je s těmi, kteří majetek budují. To je velké téma i pro obce. Diverzifikovat rizika finančních aktiv: Čím dříve, tím lépe.
LUDĚK TESAŘ
www.cityfinance.cz