01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Potulní architekti umožní vidět náves jinak

Dva architekti v karavanu nabídnou své služby občanům letos v létě. Letošní ročník projektu Mobilní architektonická kancelář 2014 se zaměří na oblast Sudet v západních Čechách.

Lidé mohou za architekty Ing. arch. Kateřinou Vídenovou, Ing. arch. Adamem Wlazelem a dalšími přizvanými hosty přicházet s nejrůznějšími dotazy týkajícími se veřejného prostoru, renovace či nové výstavby. Minulý ročník se konal na Vysočině a starostové obcí a občané za nimi přicházeli s nejrůznějšími návrhy od přístřešku pro popelnice tříděného odpadu po úpravu rozestavěného rodinného domu nebo řešení dopravního propojení a obslužnosti obce či drobných úprav obecných prostor. Architekti organizovali besedy o veřejném prostoru v obci s místními, anebo vyrobili pohlednice.

»Chceme ukázat, že architektura je obor, který má své pevné místo i v současném životě lidí na malých vsích a že má smysl řešit drobné detaily, které mohou zásadně ovlivnit ráz vesnice i krajiny kolem ní,« vysvětluje architektka Kateřina Vídenová. V minulém ročníku byl o službu velký zájem. Starostové na základě publicity v novinách sami žádali o návštěvu, takže cesta byla nakonec naplánovaná, ale původní plán byl cestovat jen tak. »Během dvou měsíců jsme navštívili osm obcí, v každé jsme byli týden, a celkově jsme navrhli 40 projektů,« popisuje projekt Adam Wlazel.

Spolupráci s mobilní kanceláří si vyzkoušeli například v Poříčanech. »Architekti nejsou odsud a vidí prostor jinýma očima než my, to pro nás bylo velmi inspirující. Pro některé jejich nápady chceme udělat prostor v nově vznikajícím územním plánu,« hodnotí spolupráci starostka Poříčan Mgr. Hana Teršová. Architekti navrhli v Poříčanech, jak zkvalitnit veřejný prostor v obci tak, aby se stal místem skutečného setkávání, poukázali na možnost obnovit cesty v krajině, napojit ves na okolní systémy turistických značek, ukázali, jak systematicky zatraktivnit okolní krajinu, a nastínili své pojetí využití rozvojové zóny ve vlastnictví obce příkladným řešením expanze.

Přemýšlejí-li architekti nad problémy, se kterými se v obcích setkali, mluví o neochotě navazovat na tradici a kvalitu. »Lidé se více ohlížejí na to, co má soused anebo vedlejší ves, to je nejvíce vidět v trendu zámkových dlažeb za každou cenu. Všichni chtějí zateplovat, protože je to v módě, nevnímají ale, že zateplování není z estetického hlediska vždy nejvhodnější, navíc se v domech nevětrá a místnosti jsou pak tmavší, a to má pro obyvatele domu negativní dopad,« shrnuje své postřehy Kateřina Vídenová. »Chceme občany naučit vidět vesnici tak, aby byla v souladu s okolní krajinou, a to je v detailech. Nejde o nedostatek financí, ale o priority a ochotu vidět věci jinak,« shrnuje svůj pohled Adam Wlazel. Služby nabízejí pro zájemce zcela zdarma a letos získali grant od Ministerstva kultury České republiky. Během letošního ročníku zavítají i do sousedního Bavorska.

Architekti poradí s výstavbou čehokoli.

FOTO: FOTOARCHIV MAK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down