Města a obce v Moravskoslezském kraji měly za posledních sedm let na svůj rozvoj k dispozici přes tři miliardy korun z ROP Moravskoslezsko. Kdyby se podpořené projekty spojily do jednoho, vzniklo by »třímiliardové« evropské městečko.
Seznam nových či modernějších škol, hřišť a tělocvičen, kulturních zařízení, upravených náměstí a parků čítá 340 řádků. Co řádek, to podpořený projekt. Kdyby se projekty pomyslně spojily do jediného, vzniklo by městečko o zhruba 10 ha. Z větší části by bylo obnovené, z menší části nové. Zcela v duchu toho, že není nutné za každou cenu stavět nové, lze-li efektivně přeměnit stávající. Představu, jak by městečko vypadalo, navodí obrázek.
»Města a obce o evropské dotace soutěžily - zvlášť středně velká města a menší obce. Kdo šel své šanci naproti, byl zodpovědný a aktivní a stavěl se k evropským penězům jako k investiční příležitosti, byl také úspěšný. Proto i evropské dotace mají své šampiony,« konstatuje Mgr. Kateřina Dostálová, MPA, ředitelka Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko, kde hodnotí a proplácejí žádosti o dotace.
NĚKOLIK PŘÍKLADŮ ZA VŠECHNY
Např. v Třinci se aktivita města i dalších místních subjektů proměnila v získané dotace o celkovém objemu přes 300 mil. Kč. Využily se mj. na rekonstrukci ZŠ Slezská, modernizaci společenského sálu Trisia či revitalizaci lesoparku. Brzy k nim přibude rekonstruovaná knihovna. A taky nová sportovní hala třineckých Ocelářů.
Kdybychom vzali v úvahu jen podpořené ryze »městské« projekty, pak by v dané kategorii byl nejúspěšnější Český Těšín. Na svém kontě má mj. nový sportovní areál i proměněné kulturní středisko Střelnice. Brzy skončí rekonstrukci a dostavbu zimního stadionu s víceúčelovou halou. Celkem město využije dotace ve výši 227 mil. Kč.
V Kopřivnici je 16 projektů dotováno více než 150 mil. Kč. Nejnákladnějším (podpora 52 mil. Kč) je přeměna městské tepny - Štefánikovy ulice a jejího okolí. Proměnou procházejí i zahrady všech devíti mateřských škol. Aktuálně se bude otevírat už šestá. Nové sídlo získali i kopřivničtí skauti. K tomu sportoviště a dopravní hřiště.
Za zmínku stojí i výsledek Nového Jičína (13 úspěšných projektů dotovaných 128 mil. Kč), stejně jako řady menších měst, třeba Rýmařova (7 projektů, 98 mil. Kč) či Oder (12 projektů, 94 mil. Kč).
Šampionem mezi sídly do 5 tisíc obyvatel je Štramberk. Pochlubit se může hlavně přeměnou sídliště Bařiny (podpora 43 mil. Kč). Město však má i novou výstavní síň věnovanou místnímu rodákovi Zdeňku Burianovi, obnovený dům dětí a mládeže a zrekonstruovanou základní školu.
S dotacemi se popasovali na výbornou i ve Velké Polomi (čtyři projekty, 51 mil. Kč), Čeladné (jeden projekt, 47 mil. Kč) nebo v Břidličné (tři projekty, 37 mil. Kč).
OBRÁZEK NEVYSTIHUJE VŠE
Kromě dotací na svou vybavenost si města a obce mohly pomoci i z jiných podporovaných oblastí. V obrázku proto chybí výstavba cyklostezek, dopravních terminálů, turistických atraktivit apod. K dispozici byly i zdroje z jiných operačních programů, nejen z ROP Moravskoslezsko.
Pomyslné »třímiliardové« městečko dokládá, jak rozsáhlá přeměna veřejných ploch a objektů se v kraji za posledních sedm let odehrála. Zanedbatelné nejsou ani investice do vzdělávací infrastruktury, kam lze počítat i rekonstruované a nově vybavené základní a mateřské školy. Nepřehlédnutelná je nová či obnovená zeleň a revitalizované objekty typu brownfields.
Obrázek neukazuje 109 nových pracovních míst, která se na projekty vážou, aniž by to bylo primárním cílem podpory vybavenosti měst a obcí z ROP Moravskoslezsko. Obrázek nezachycuje ani úsilí lidí, kteří projekty chystali a dohlíželi na ně. Zřejmé z něj nejsou ani radost a užitek, jak je obyvatelům obcí a měst přinesly podpořené projekty. To by už bylo na jiné vyprávění.
MICHAL SOBEK
Úřad Regionální rady Moravskoslezsko