Knihovny rozšiřují svůj fond vedle papírových též o knihy digitální. Vídeňské knihovny jich vypůjčily přes půl milionu, Městská knihovna v Praze hlásí už přes 800 tisíc stažení.
Digitální nabídka Vídeňských knihoven (Wiener Büchereien) je na virtuálním skladě od roku 2010. Celkový fond čítá na 30 tisíc elektronických knih, audioknih a časopisů. Na konci roku 2013 byla dosažena hranice 500 tisíc stažení (downloadů). Do fondu přibude měsíčně asi 600 titulů.
VYDÁVÁNÍ, PŮJČOVÁNÍ, STAHOVÁNÍ
Kdy se e-knihy objevily v nabídce Městské knihovny Praha? »První projekty, jako Karel Čapek on-line, Knížky nejen do školy a další, věnované zpřístupnění e-knih, vznikaly v roce 2010,« objasňuje Vojtěch Vojtíšek, projektový manažer z Odboru knihovních fondů MKP. »E-knihy jsou volně ke stažení a jedná se o tituly vydávané přímo námi nebo za tím účelem licencované, těchto titulů je dnes ve fondu 380.«
MKP zpřístupňuje ve spolupráci s Open Library také přes 200 tisíc e-knih ve světových jazycích, téměř 5000 digitálních dokumentů a miliony odborných článků z databází elektronických informačních zdrojů (včetně audioknih, not, hudby k poslechu apod.). Webový katalog obsahuje rovněž přes 2000 ukázek knih v elektronické podobě a stovky odkazů na on-line publikace, které jsou obrazy tištěných médií ve fondu MKP. V rámci projektu »E-knihy do každé knihovny« je prezenčně zpřístupněno 110 e-knih z partnerských nakladatelství.
E-knihy vydává MKP ve formátech PDF, EPUB, PRC a html, to znamená, že prakticky na jakémkoliv zařízení (PC, čtečky včetně Kindle, chytrá zařízení) si je kdokoliv může přečíst.
Kolik stažení v MKP evidují? Za rok 2012 jich bylo 520 841 a loni dokonce 853 530. V porovnání s prodeji e-knih v ČR je to asi trojnásobek celkového počtu.
Jak dlouhá je výpůjční doba e-knihy? V MKP se podle vysvětlení Vojtěcha Vojtíška v současné době o půjčování nejedná. »E-knihy jsou u nás zdarma, pro všechny a tzv. napořád. E-knihy z webového katalogu jsou volně ke stažení bez nutnosti registrace. Informace o tom, jak jsou licencované a co s nimi lze či nelze dále dělat, je obsažena v každé z nich na citační stránce,« dodává.