Vídeň se už od roku 2009 drží na první příčce v hodnocení kvality života ve světových metropolích (Mercer Quality of Living Survey). Přispívá k tomu také možnost kvalitně trávit volný čas na veřejných prostranstvích, o která se stará 900 (sezonně až 1500) pracovníků z oddělení Wiener Stadtgärten.
Ploch, které slouží k rekreaci Vídeňanů, přibývá v příznivém poměru k zastavěným plochám už od dob osvícenství. V roce 1775 zpřístupnil Josef II. obyvatelům města někdejší císařskou oboru Prater (o rozloze 600 ha). Tak vznikl známý park tvořící značnou část dnešního 2. a 3. vídeňského okresu. V témže roce otevřel i zahradu Augarten a rok nato přidal podstatnou část Schönbrunnu (dnešní park zabírá 160 ha.)
OD PARKŮ K HŘIŠTÍM
Po pádu monarchie se kladl větší důraz na možnosti aktivního odpočinku pro všechny vrstvy obyvatel a do centra zájmu se dostaly děti, pro které vznikala v parcích hřiště. V roce 1929 k některým přibyla i dětská koupaliště. Příkladem zdárné revitalizace z druhé poloviny 20. století je 80hektarový Donaupark v místě někdejší skládky odpadu.
Výrazným rozšířením vídeňského prostoru pro odpočinek byl vznik ostrova Donauinsel. Ten byl vytvořen v letech 1972-1988 v rámci protipovodňových opatření jako 21 km dlouhý a do 250 m široký násyp, jenž odděluje hlavní tok Dunaje podél celého města od nově vzniklého Nového Dunaje, který slouží v případě potřeby jako vodní zdrž. Ostrov se stal rájem cyklistů a bruslařů. Nabízí početná hřiště, sportoviště a místa na grilování.
Jedním z nejnovějších revitalizačních projektů je Rudolf-Bednar-Park, který nahradil část bývalého nákladního nádraží ve 2. vídeňském okrese.
PLOCHY PRO SPORT
Možností bezplatného sportovního vyžití je v rakouské metropoli bezpočet. Nenáročné sportovce potěší rozlehlé travnaté plochy na fotbal a betonové tenisové dvorce (např. v Donauparku), nebo hřiště na plážový volejbal na Donauinsel. Častým vybavením parků jsou stoly na stolní tenis.
Příkladná je hustota i velkorysé pojetí dětských hřišť. Vídeň jich má (při počtu obyvatel 1,7 mil.) přes pět set. Rozměry některých zařízení (obří skluzavky, houpačky a lanovky, vysoké lezecké stěny a lanové prolézačky) děti motivují k pohybu a zvyšování obratnosti. Teenageři ocení rampy na skateboarding a BMX i 208 fotbalových, resp. basketbalových klecí. V posledních letech přibylo několik vodních hřišť.
Při stavbě hřišť se nezapomíná ani na příslušníky starší generace. Vídeň jako první město ve světě zřídila v roce 2007 podle doporučení WHO hřiště s posilovacími zařízeními speciálně navrženými pro seniory (Generationen-Aktiv-Park Kagran). Dnes je takových hřišť ve městě sedm.
Vídeň nabízí vhodné podmínky i pro zdatné plavce. Vodní zdrž Neue Donau a veřejně přístupné části dunajského ramene Alte Donau mají kromě dobré kvality vody i dobře upravené břehy. Loni město vybudovalo na Alte Donau malou pláž, kterou ocení rodiny s dětmi. Dvě ze starých mol nahradilo novými, velkoryse pojatými dřevěnými moly s lehátky.
Město Vídeň je pozoruhodné i 500 km značených turistických stezek. Dělí se na 9 turistických tras různé náročnosti. Stadtwanderweg číslo 9 z Prátru do Freudenau vede po rovině. Další se vyznačují početným stoupáním a klesáním, jsou totiž situovány na západě města, kde malebné vinohrady přecházejí do pohoří Wienerwald.
K výchozímu bodu každé turistické trasy lze dojet městskou dopravou. K infrastruktuře stezek patří odpočívadla, zejména na místech s dobrým výhledem, a v pravidelných odstupech dětská hřiště. (Městské přírodní rezervace Leinzer Tiergarten a Lobau nabízejí i naučné stezky. V těchto rezervacích není raritou setkání s lesní zvěří nebo dokonce s bobrem, který staví své hráze v rezervaci Lobau.)
V zimě bohaté na sníh, jako byla ta letošní, si na své přijdou i příznivci běžeckého lyžování. V Prátru a na Steinhofgründe najdou dlouhou upravenou běžeckou stopu.
ODPOČINEK PO MĚSTSKU
Stovky parků s trávníky vyhrazenými k ležení a piknikům (Liegewiese) nejsou jedinými místy, kam si lze »přemístit obývací pokoj«. Vídeň nabízí i alternativy pro oddech čistě městský. Kultovní sedací prvky »Enzos« jsou od roku 2002 neodmyslitelnou součástí letní sezony v areálu Museumsquartier. Dopoledne je obsadí školní exkurze, odpoledne studenti, večer jsou místem přátelských setkání. Každý rok mohou jejich příznivci hlasovat o barvě nových Enzos, které nahradí ty nejopotřebovanější z loňska.
Kdo upřednostňuje zeleň, ale nemá chuť odpočívat přímo na trávě, může v některých parcích vyžít lehátka (např. Votivpark) či houpací sítě. První sítě v Bruno-Kreisky-Park (12. okres) byly dočasnou uměleckou instalací. Magistrátu se nápad zalíbil a po čase je nahradil stabilnějšími modely. Odolné houpací sítě na mnoha dětských hřištích ocení zejména unavení rodiče.
SLAVOMÍRA KÖRNEROVÁ
publicistka
K výbavě mnohých dětských hřišť a parků patří též odolné houpací sítě.
Veřejně přístupné části dunajského ramene Alte Donau s novými moly a lehátky.
Kultovní sedací prvky Enzos baví malé i velké návštěvníky Muzeální čtvrti.
FOTO: AUTORKA