01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Praha 10: Nebojte se QRpedie

Městská část Praha 10 je průkopníkem zpřístupnění památek v ČR prostřednictvím propojení QR kódů a článků ve Wikipedii. Své zkušenosti a know-how, jak levně podpořit turistický ruch zapojením do projektu QRpedia, nabízí i dalším městům a obcím.

Když se loni v Praze 10 zamýšleli nad tím, jak se zúčastnit Dnů evropského dědictví, vznikl nápad zapojit se do globálního projektu Wikipedie s názvem QRpedia. Jde o službu, kterou rok předtím založil Roger Bamkin, předseda pobočky Wikimedia UK. Jejím cílem je usnadnit návštěvníkům přístup k tematickým článkům na Wikipedii, zejména k těm o památkách, prostřednictvím QR kódů. Funguje to tak, že účastník projektu nechá upevnit na příslušnou památku ceduli s QR kódem, který odkazuje na článek na Wikipedii popisující tuto památku.


O využití QR kódů jsme psali v Moderní obci č. 1/2012. Uváděli jsme, že řada měst v ČR nabízí např. kompletní průvodce městem na webových stránkách, jež se uživateli otevřou v jeho chytrém telefonu prostřednictvím sejmutí QR kódu.

Také v případě QRpedie je postup obdobný. Uživatel zamíří fotoaparát ve svém mobilu na tabulku s QR kódem, ale stránky, které se mu zobrazí na displeji, se nacházejí na Wikipedii. A to přináší několik výhod.

TEXTY NEJEN V ČEŠTINĚ

Patří k nim i skutečnost, že obsah na Wikipedii není chráněn autorským copyrightem, za jeho vytvoření ani zobrazení nikdo nic nepožaduje. Další výhodou je, že obsah bývá snadno aktualizován, jakmile se objeví nové informace. Předností je možnost nabídnout text ve více jazycích. Pokud do Wikipedie vložíte popis památky v různých jazycích, systém sám pozná jazyk používaný v mobilu uživatele a nabídne text v jeho jazyce, je-li k dispozici.

Městská část Praha 10 loni nainstalovala smaltované tabulky s QR kódem na 15 budov (např. na kostely či památkově chráněné vily). Současně vyzvala občany Prahy 10 a další zá-jemce, aby pomohli vytvořit a dopracovat hesla na Wi-kipedii se vztahem k dalším památkám. Zároveň jim nabídla, aby po vytvoření kvalitního hesla o místu v MČ Praha 10 poslali odkaz na heslo na radnici, která, bude-li heslo dobře zpracované, ozdrojované a doplněné obrázky, zajis-tí výrobu dalších štítků.

»Přišlo nám několik podnětů, jež nás inspirovaly k rozšíření projektu o doplňkové tabulky pod názvy některých ulic,« uvádí místostarostka pro územní a strategický rozvoj Ivana Cabrnochová.

»Spousta lidí třeba netuší, kdo je Ota Pavel, po němž je pojmenovaná ulice v Záběhlicích, proč je v Malešicích ulice Nad vodovodem, či proč se nedaleké sídliště jmenuje Dvouletky. Na území Prahy 10 jsou dva ucelené systémy pojmenování veřejných prostranství - ve Vršovicích podle míst v Sovětském svazu a v Zahradním městě podle květin a stromů. I tyto systé-my je dobré vysvětlit, zejména nejmladší generaci.«

U PATNÁCTI TABULEK NEZŮSTANE

Do konce letošního roku by k 15 tabulkám s QR kódem mělo přibýt ještě asi dvakrát tolik nových. Část z nich už je umístěna na naučné stezce Zahrada ve městě, která poutavě vysvětluje »květinové« názvy ulic. S finanční podporou Prahy 10 ji vytvořil Klub K2, o. p. s.

Před umístěním kódu na památkový objekt si nechává radnice zkontrolovat odborníky faktickou pravdivost hesla. »Ovšem Wikipedie je svobodná encyklopedie, kterou tvoří její uživatelé a my věříme v sílu občanské společnosti a v samočisticí mechanismy. Také články, fotografie a další příspěvky vytvářejí sami wikipedisté - díky tomu je Wikipedie vždy aktuální a často i podrobnější než klasické encyklopedie,« dodává Ivana Cabrnochová.

Překlady závisejí hlavně na aktivitě majitelů památek, na nichž jsou umístěny QR kódy. Třeba heslo Vozovna Královské Vinohrady je zatím jen v češtině, kdežto heslo Kostel Narození Panny Marie v Záběhlicích už je k dispozici v běloruštině, katalánštině, angličtině, francouzštině, italštině a ruštině.

Výhodou QRpedie je i možnost využívat veřejně dostupné statistiky na Wikipedii, které automaticky sledují počet přístupů, požadovanou jazykovou mutaci a operační systém telefonu, s nímž uživatelé pracovali. Využití samozřejmě kolísá od jednotlivých přístupů za delší období třeba u odhlehlého Německého evangelického hřbitova ve Strašnicích až po stovky přístupů u Kostela Narození Panny Marie v Záběhlicích, kudy vede oblíbená vycházková trasa.

»Myslím si, že při čistých nákladech 2000 korun za dvě cedulky, jednu vyvěšenou a jednu rezervní, i se šrouby a hmoždinkami, jsou to slušně investované peníze,« hodnotí finanční nenáročnost řešení místostarostka.

NEZIŠTNÁ NABÍDKA

Praha 10 nasadila QRpedii jako první v České republice. Díky mimořádně vstřícnému postoji sdružení Wikimedia se podařilo odladit všechna problematická místa a nyní už je QRpedia hotovým produktem k bezplatnému veřejnému využití.

Vezmou-li se v úvahu minimální náklady v řádech tisíců na památku, nulové náklady na tvorbu, udržování a aktualizaci systému informací na webu, prakticky neomezená životnost odkazu do Wikipedie (závisí jen na existenci tohoto projektu), úspornost tabulek co do rozměrů, což jistě u nemovitých památek zajímá památkáře - co ještě řešit?

 

JAROSLAV WINTER
šéfredaktor portálu Helpnet

»Rádi se o své know-how podělíme,« říká Ivana Cabrnochová, místostarostka MČ Praha 10. »Odměnou pro nás bude, zmíní-li uživatelé naši městskou část jako tu, která spolu s vedením Wikimedie tento systém přinesla do českého prostředí.«
FOTO: archiv

Spojení QR kódů a Wikipedie může být cestou, jak zatraktivnit památky.
FOTO: Petr Vilgus

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down