Omožnost ucházet se o podporu z dotačního programu na výměnu stávajících ručně plněných kotlů na tuhá paliva za nové nízkoemisní automatické kotle na uhlí, biomasu nebo uhlí a biomasu, se za své obyvatele chce u Státního fondu životního prostředí (SFŽP) zasadit Středočeský kraj. Obdobný program...
Omožnost ucházet se o podporu z dotačního programu na výměnu stávajících ručně plněných kotlů na tuhá paliva za nové nízkoemisní automatické kotle na uhlí, biomasu nebo uhlí a biomasu, se za své obyvatele chce u Státního fondu životního prostředí (SFŽP) zasadit Středočeský kraj. Obdobný program probíhá již třetí společnou výzvou v Moravskoslezském kraji jako jeho společný dotační program s Ministerstvem životního prostředí.
Podle náměstka středočeského hejtmana Marka Semeráda celkové emise tuhých látek na území kraje od roku 2001 do roku 2010 citelně, zejména emise z mobilních zdrojů (o 63 %). Množstvím emisí všech hlavních škodlivin z mobilních zdrojů střední Čechy dokonce vykazují nejvyšší úroveň v Česku.
Významný podíl na přípustné úrovni znečišťování mají domácí tzv. lokální topeniště. Oproti roku 2006 vzrostly v roce 2010 celkové emise polétavého prachu z lokálních topenišť z 2,9 kt na 4,0 kt, a Středočeský kraj se tak s celkovým množstvím emitovaných emisí TZL, SO2, NOx, VOC, a CO v kategorii malých zdrojů (lokálních topenišť) zařadil na první místa mezi ostatními kraji v České republice.