01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Díky penězům z EU je turistická nabídka regionů atraktivnější

Muzea, galerie, obnovené památky, ale i sportovní a rekreační zařízení jsou jen letmým výčtem toho, co města a obce úspěšně financují z regionálních operačních programů v oblasti podpory cestovního ruchu. To vše se také stává součástí cílené turistické prezentace měst a obcí.

Zatímco podnikatelé se snaží v území vytvořit odpovídající ubytovací a stravovací kapacity, obce a města lákají turisty na neotřelá místa a usilují o to zajistit místním i návštěvníkům sportovní zázemí. »Velmi dobrým příkladem je území Horního Vsacka ve Zlínském kraji. Díky dobře zacíleným investicím tam dnes dobře fungují služby veřejného i soukromého sektoru, které vznikly s podporou evropských investic a nabízejí přidanou hodnotu,« říká Ivan Matulík, ředitel Úřadu Regionální rady Střední Morava.


Velké Karlovice, které Hornovsacko reprezentují, turistům nabízí nejen komfortní ubytování, lyžařské a bike zážitky, ale i nové venkovní koupaliště či galerii v přírodě na Soláni. Na své si přijdou všechny věkové kategorie ve všech ročních obdobích. Podle starosty obce Miroslava Koňaříka se nedá srovnat období před rokem 2007 a dnes. »Nyní jsou to nejen investice, které lákají stále více turistů, ale s tím jde ruku v ruce i vznik nových pracovních míst,« vysvětluje starosta Velkých Karlovic. V případě ROP Střední Morava do konce roku 2015 města a obce vytvoří sedmdesát nových pracovních míst ve službách cestovního ruchu.

Města a obce na severu Moravy získávají peníze na zvýšení vlastní přitažlivosti několika různými cestami. »Mohou k těmto účelům využívat peněz z ROP Moravskoslezsko vyhrazených na rozvoj měst a venkova. Kromě toho se účastní i soutěže o prostředky určené na podporu cestovního ruchu, z nichž byla část včleněna pouze na projekty, které nemají komerční charakter,« připomíná David Sventek, ředitel Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko.

OBCE ZAJIŠŤUJÍ STOPY PRO BĚŽKAŘE

Na Vsetínských vrších, v Loučné nad Desnou, v Javorníkách, na běžeckých tratích v Jeseníkách a na Šumpersku a Kroměřížsku - všude tam obcím a občanským sdružením už pomáhají s úpravou zimních tras peníze z ROP Střední Morava. Například Hostýnská běžecká magistrála na Kroměřížsku je devatenáctikilometrový úsek, který začíná na Svatém Hostýně a končí v Loučce v místě zvaném Lazy. Součástí projektu jsou weby www.hm52.cz a www.hostynsko52.cz s interaktivní mapou a aktualizovanými informacemi o upravených tratích, záběry z webkamer na trati, aktuálním stavem počasí a informacemi o akcích. Náklady na akci dosáhly zhruba 4,2 mil. Kč, z toho přes 3,5 milionu činila dotace z ROP, zbytek hradil Klub lyžařů Kroměříž.

JOŽA A FRANTA UPRKA V NOVÉM

Unikátní expozice děl Joži a Franty Uprky, prezentace historie někdejšího královského města, ale třeba také »tajné« dveře k původnímu baroknímu sklepu. To je k vidění v bývalé jezuitské koleji na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti. Kvůli svému novému využití dostala i nový název. Zájemci o umění a historii ji najdou pod názvem Slovácké centrum kultury a tradic. ROP Střední Morava na její obnovu poskytl dotaci 25 mil. Kč. Celkové náklady se ovšem vyšplhaly až na 77 milionů korun.

SAKRÁLNÍ TURISTIKA LÁKÁ

Většinou za přímé a také finanční podpory města či obce dostávají novou tvář kostely. Nejde jen o rekonstrukce, ať už zdiva a fasády, střechy, zvonic či interiérů, ale také o zpřístupnění těchto staveb širší veřejnosti a turistům. Patří k nim rovněž dřevěný kostel v Gutech na Třinecku, k jehož revitalizaci a zpřístupnění pomůže evropská dotace až 5,6 mil. Kč. Farnosti, které jsou výhradně nositeli projektů, vymýšlejí různé způsoby, jak přilákat návštěvníky a turisty.

»Kostelíky jsou bezbariérové, takže jsou ideálním cílem výletů třeba i hendikepovaných spoluobčanů. Chystáme čtyřjazyčné průvodce a webové stránky. Jednotlivé stavby se často nacházejí přímo na turistických trasách a cyklostezkách. Lidé kolem nich chodívali a bylo jim líto, že nemohou nahlédnout dovnitř. To se teď změní,« láká návštěvníky Dagmar Jiskrová z ostravsko-opavského biskupství.

KULTURNÍ PERLA NOVOJIČÍNSKA

Nákladná rekonstrukce bývalého piaristického kláštera v Příboře na Novojičínsku trvala několik let. V obnovené plné kráse se klášter zaskvěl až loni v létě. Poslední dvě fáze byly hrazeny z fondů EU. Daly vzniknout prostorům městské knihovny, následně byla obnovena nejcennější část kláštera - refektář, renovovala se oblázková dlažba a vznikla tam i společenská místnost, mj. využívaná při jednáních zastupitelstva. Podařilo se rovněž zrekonstruovat fasádu v zahradním traktu kláštera.

 

RENATA ŠKROBÁLKOVÁ
Úřad Regionální rady Střední Morava

MICHAL SOBEK
Úřad Regionální rady Moravskoslezsko

Také pod Pradědem v Jeseníkách se upravují běžkařské stopy díky penězům z ROP.

Zrekonstruovaný bývalý piaristický klášter v Příboře byl loni slavnostně otevřen v rámci oslav Dnů evropského dědictví.

Na revitalizaci dřevěného kostela Božího těla v Gutech půjde evropská dotace ve výši až 5,6 mil. Kč.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down