Knihovny už dávno neplní jen služby spojené s výpůjčkou knih. A nezastupitelné jsou zejména v malých obcích, kde bývají důležitým místem kulturního a společenského dění.
Takto komplexně nahlíží na »malé« knihovny i Ministerstvo kultury při udílení ocenění Knihovna roku. Letos tento titul získala v kategorii základní knihovna Obecní knihovna v Ratíškovicích na Hodonínsku (4100 obyv., 413 čtenářů), již vede Ing. Marie Škorpíková. Pomyslnou druhou příčku má Místní knihovna Ostravice na Frýdecku-Místecku (2400 obyv., 301 čtenářů) s vedoucí Martinou Klímkovou a třetí je Obecní knihovna v Košťálově na Semilsku (1700 obyv., 114 čtenářů) v čele s Lenkou Barochovou. V kategorii městských knihoven udělil Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR hlavní cenu Knihovně Bedřicha Beneše Buchlovana Uherské Hradiště (25 500 obyv., 8600 čtenářů), kterou řídí Mgr. Radovan Jančář.
KNIHOVNA RATÍŠKOVICE SI POCHVALUJE SOUHRU S OBCÍ
»V knihovně pracuji od roku 2002 a práce mě postupem času tak nadchla, že bych se k původní profesi ekonomky už nevrátila,« svěřuje se Marie Škorpíková. »Naši občané se již naučili, že do knihovny si mohou přijít nejen pro dobrou knihu, ale také si posedět,vypít čaj při četbě časopisu, zajít na internet, zkrátka si odpočinout, setkávat se.«
Knihovnu naštěvují děti, studenti, dospělí v produktivním věku i senioři. Maminkám s dětmi je k dispozici dětský koutek, od letošního jara slouží i »Family Point«. Na nákup knihovního fondu poskytuje obec ročně 50 tisíc korun, za něž lze pořídit max. 250 nových titulů. Vzhledem k tomu, že většina čtenářů vyžaduje nové knihy, snaží se knihovna vyčlenit z každé dotace, o niž žádá, určitou částku i na doplnění knihovního fondu, většinou odborné literatury.
»Kdosi moudrý řekl, že by knihovna měla být "obývákem obce", a o to se všichni snažíme,« dodává Marie Škorpíková.
KNIHOVNA V OSTRAVICI SLOUŽÍ MÍSTNÍM I NÁVŠTĚVNÍKŮM
Martina Klímková působí v ostravické knihovně také jedenáct let. I »její« knihovna je místem setkání čtenářů všeho věků včetně dětí, jež v ní vyplňují čas při čekání na kroužky. Knihovna mj. nabízí donáškovou službu nebo bezplatné používání internetu. Navíc je spojena s turistickým informačním centrem a galerií.
Čtenáři se dělí na pravidelné a sezonní (chataři, turisté a lidé na dovolených v okolních ubytovacích zařízeních, jež mají možnost jednorázových výpůjček). Do knihovního fondu přibude ročně asi 300 nových knih, letos hlavně titulů povinné četby pro studenty. Nákup hradí obec.
KOŠŤÁLOVSKÁ KNIHOVNA MÁ VÍCE ČTENÁŘEK
Opravdovým komunitním centrem je i knihovna v Košťálově, v níž se odehrávají programy, zábavná odpoledne a soutěže pro děti, tvůrčí dílny o Velikonocích či Vánocích, besedy, vzdělávání apod. Vznikla v ní kupříkladu i nekonečná kniha básní dětských autorů nebo leporelo obce. Slovy Lenky Barochové, která je v knihovně už třináctým rokem, je to místo pro relaxaci i zábavu. Mezi čtenáři všeho věku mírně převažují ženy. Knihovní fond je pravidelně rozšiřován asi o 400 titulů ročně.
V HRADIŠTI ČTOU SKORO VŠICHNI
Téměř každý třetí občan je čtenářem Knihovny B. B. Buchlovana v Uherském Hradišti, kterou už sedm let vede Radovan Jančář. »Snažíme přilákat lidi do knihovny akcemi pro všechny věkové kategorie s důrazem na děti. Početnou skupinou, s níž pracujeme, jsou i nevidomí a slabozrací občané a senioři. Dbáme také na to, aby se u nás lidé cítili jako doma a měli pohodlí.« Knihovna např. půjčuje dioptrické brýle, deštníky, instalovala venku box na vracení knih, na akce zve formou SMS atd.
Snaží se rovněž zapojovat do všech větších akcí, jež pořádá město. Tradičně jsou to Slovácké slavnosti vína a dny otevřených památek, letos to byla též kampaň Město stromů. Spolupracuje mj. s agenturou Marlin při rekvalifikaci nezaměstnaných, z nichž někteří našli v knihovně práci.
Na nákup knih se v minulosti uvolňovalo kolem 1,2 mil. korun. »Dbáme přísně na profilaci knihovního fondu, proto se poměr beletrie a naučné literatury pohybuje zhruba 50 na 50,« dodává ředitel.
Místostarosta Ratíškovic Radim Šťastný, Marie Škorpíková a starosta Josef Uhlík.
FOTO: ARCHIV