V případě rekonstrukce kapličky Pus-tyňa v Bohumíně, která pochází z roku 1733, se sešly hned dva zdroje podpory. Obnova památky vyjde na zhruba 180 tis. Kč, z nichž většina bude uhrazena dotací Ministerstva kultury na obnovu kulturních památek. Ministerstvo konkrétně uhradí 127 tis. Kč, zbytek...
V případě rekonstrukce kapličky Pus-tyňa v Bohumíně, která pochází z roku 1733, se sešly hned dva zdroje podpory. Obnova památky vyjde na zhruba 180 tis. Kč, z nichž většina bude uhrazena dotací Ministerstva kultury na obnovu kulturních památek. Ministerstvo konkrétně uhradí 127 tis. Kč, zbytek doplatí město ze svého rozpočtu. K Pustyni, která byla obtížně přístupná, se však také vede naučná stezka. Náklady na její vybudování a značení pokryl Operační program Přeshraniční spolupráce Česká republika - Polsko, a to 240 tis. Kč, které Evropská unie věnovala na propojení české a polské naučné trasy v chráněných meandrech řeky Odry.
Po letech nevyjasněných vlastnických vztahů kaple konečně přešla do majetku města, které se vzápětí pustilo do její komplexní opravy. Předtím se o její údržbu starali starobohumínští nadšenci. Nová bude střecha, štít, drenáž i venkovní omítky. Rekonstrukce vyjde na 160 tis. Kč. »V současné době už je hotová střecha z pravého dřevěného šindele. Takovou nemá v Bohumíně žádná jiná kaplička. Řemeslníci nyní pracují na nové omítce. Vše by mělo být hotovo už v tyto dny,« sdělil Jan Przeczek z městského odboru rozvoje a investic.
Pustyňa už také přestane být v podstatě »ztracena uprostřed pole«. Díky naučné stezce Hraniční meandry Odry, která začíná právě u ní, se kaple stává vyhledávanou turistickou atrakcí. Dosud k ní však vedla cesta pouze od hlavní silnice na Polsko. Nyní je už ke kapli položen i nový mlatový chodník ze strany od starobohumínského hřbitova. »Chodníček měří 170 metrů a vede podél hřbitovní zdi. Kvůli problémům s vlastnictvím pozemků v okolí kapličky však nekončí přímo u ní, ale dostatečně blízko, aby se lidé k Pustyni pohodlně dostali,« vysvětlil Jan Przeczek. Vybudování chodníku se stalo součástí projektu, který propojuje českou i polskou naučnou stezku přes chráněné meandry.
Součástí tohoto propojení je rovněž nové značení stezek a také informační tabule o meandrech přímo na náměstí ve Starém Bohumíně. Kromě toho byla rovněž vydána dvojjazyčná česko-polská brožurka o naučných stezkách, v níž nechybí ani mapka naučné trasy či zajímavé fotografie.
Kaplička Pustyňa, která se oficiálně jmenuje kaple sv. Kříže, byla roku 1958 prohlášena kulturní památkou. Lidový název Pustyňa si vysloužila kvůli poustevně, která v její těsné blízjkosti vyrostla v roce 1756. Poustevnu pstavili a obývali dva bohumínští poustevníci - bratr Antonín a bratr Felix z III. řádu svatého Františka z Assisi. Řád, do něhož oba muži vstoupili, byl ovšem na základě císařského dekretu v roce 1782 zrušen a s ním také všechny poustevny. Ta bohumínská se rozpadla a zanikla již ve druhé polovině 19. století. Kaplička však přetrvala dodnes.
Bohumínská kaple Pustyňa, resp. kaple sv. Kříže, pochází z roku 1733.
FOTO: LUCIE BALCAROVÁ