01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Povodňová ochrana: Hrazení plněná vodou

Hrazení plněné vodou či inertním materiálem je dalším typem mobilních protipovodňových systémů. Tvoří jej korozi odolná konstrukce z ocelových trubek s nánosem žárového zinku a plášť z polyesteru s oboustranným nánosem PVC.

Plášť, který vytváří dno a obvodové stěny protipovodňového hrazení, se jednoduše navlékne na konstrukci a zafixuje se. Hrazení lze použít dále k ochraně domů, navýšení hrází, zpevnění hrází nebo vytvoření umělého koryta.

PRINCIP A FUNGOVÁNÍ SYSTÉMU

Protipovodňová hrazení plníme pouze shora a to vodou, sypkým materiálem, příp. obojím. K plnění vodou slouží výkonná čerpadla a cisterny, k plnění sypkým materiálem (pískem, zeminou, štěrkem) těžká technika (bagry, buldozery). Poté, co nebezpečí pomine, se voda z hrazení vypustí ventilem umístěným v jeho dolní části.


Hrazení se skládá z modulů, které lze neomezeně spojovat. Hrazení je možno použít akutně, tj. v době povodní či jejich nebezpečí, kdy se napouští většinou vodou, nebo trvale, kdy jsou zabudována v záplavovém území, a je lépe naplnit je zeminou.

Konstrukce má tvar lichoběžníku. Plášť je odolný proti oděru a průrazu, proti povětrnostním vlivům a UV záření. Tvar jednotlivých modulů transformuje boční sílu vznikající zadržováním hladiny na složku boční a přítlačnou. Nepropustnost spoje mezi jednotlivými moduly je řešena vnitřním vzájemným tlakem vody nebo písku. Silně proudící toky nebo při nebezpečí nárazové vlny lze moduly jistit popruhy.

Systém je šetrný k životnímu prostředí, neboť nevyžaduje žádnou manipulaci, ve srovnání např. s kontaminovaným pískem při odstraňování hráze postavené z pytlů.

TECHNICKÁ SPECIFIKACE

Hrazení se vyrábějí ve dvou variantách. Varianta A je zhotovena ve trojím provedení (šířka - výška) a každé z nich má 3 délkové možnosti a je určeno zejména k navýšení břehů vodních toků, hrází rybníků, přehrazení ulic apod. Varianta B slouží k ochraně rodinných domů a budov, k utěsňování otvorů, dveří, oken atd. Výška této varianty je 1,5 m a další rozměry se vyrábějí podle požadavků zákazníka.

Montáž hrazení je velmi jednoduchá a lze ji zvládnout se čtyřmi pracovníky:

opláštění rovnoměrně rozložit na místo určení;

vložit ocelový lichoběžník do opláštění a upevnit řemínky;

vložit další lichoběžník, upevnit řemínky a spojit oba pomocí ocelových trubek, jež se nasunou do otvoru v pláštění a zaklesnou do otvorů v lichoběžnících;

stejně pokračovat až do postavení celého kompletu;

čerpadlem naplnit komory vodou;

při demontáži vypustit vodu z komor výpustnými ventily a pokračovat opačným postupem než při montáži.

ČASOVÁ SPECIFIKACE

Odhad trvání stavby při plnění vodou:

základní požadavky: je třeba postavit 200 m dlouhou protipovodňovou hráz;

k dispozici je: čerpadlo CAS 24 a CAS 32, zdroj vody v místě stavby hráze;

k dispozici je 10 osob pro obsluhu, plnění a stavbu;

při doporučeném tlaku 8 bar může být průtok v hadicích při použití CAS 24 a CAS 32 až 1500 l/min;

pro montáž 200 m dlouhé stěny je třeba 17 modulů o délce 12 m;

6 pracovníků bude provádět montáž, 4 obsluhu čerpadel a hadic, tzn., že budou pro stavbu potřebovat 8,5 hod., samotné čerpání při výše uvedených podmínkách bude trvat max. 15 min;

protože obě uvedené činnosti mohou probíhat současně s malým dopravním zpožděním čerpání, bude celkový čas pro montáž a naplnění 200 m dlouhé protipovodňové stěny dán časem montáže, tj. devět hodin.

Odhad trvání stavby při plnění zeminou:

základní požadavky: je třeba postavit 200 m dlouhou protipovodňovou hráz;

délka odpovídá 67 ks modulů protipovodňového hrazení typu M (jsou na místě);

k dispozici jsou 2 nakladače a 10 osob;

montáž a plnění pískem trvá 5 hod.

NÁROKY NA ÚDRŽBU A CHEMICKÁ ODOLNOST

Plášť je nutné po vyprázdnění a demontáži hrazení omýt běžnými saponátovými prostředky, případně odstranit hrubší nečistoty vysokotlakou vodou a potom řádně vysušit. Konstrukci je třeba ošetřit konzervačními oleji.

Výrobce garantuje chemickou odolnost proti těmto chemikáliím: kyselina octová, hydroxid sodný, oxid uhelnatý, chlorid sodný, 5% kyselina chlorovodíková, vodík, soli hlinité, vápenaté, hořečnaté, draselné a sodné, mořská voda, dusičnan stříbrný, mýdlo, soda, pára, močovina, pesticidy (roztok), síran zinečnatý aj.

Protipovodňové hrazení bylo poprvé a s úspěchem nasazeno během povodní v roce 2002 v obcích Hevlín a Novosedly. V České republice vyrábějí toto zařízení dvě společnosti: Svitap J.H.J. a Alba-Metal.

 

JIŘÍ MATĚJKA
Ministerstvo vnitra generální ředitelství HZS ČR

 

 

Mobilní hrazení (varianta A) tvoří pospojované moduly. Hrazení lze použít akutně (plníme vodou) i trvale (plníme zeminou).

Mobilní protipovodňové plněné hrazení (varianta B) lze dobře použít i při ochraně domů, např. k utěsnění dveří či oken.

FOTO: ARCHIV AUTORA

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down