01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Památky a veřejné sbírky

Institut pro památky a kulturu, o.p.s. na jaře vyhlásil v rámci nového projektu zaměřeného na financování památek soutěž veřejných sbírek s názvem MÁME VYBRÁNO. Cílem bylo představit konkrétní památky a další historické objekty ze všech regionů ČR, na jejichž obnovu nebo výstavbu je vyhlášena...

Institut pro památky a kulturu, o.p.s. na jaře vyhlásil v rámci nového projektu zaměřeného na financování památek soutěž veřejných sbírek s názvem MÁME VYBRÁNO. Cílem bylo představit konkrétní památky a další historické objekty ze všech regionů ČR, na jejichž obnovu nebo výstavbu je vyhlášena veřejná sbírka, a ocenit nejúspěšnější vyhlašovatele a projekty.

Sbírky soutěžily ve třech kategoriích: Finančně nejúspěšnější veřejná sbírka v roce 2011; Nejlépe prezentovaná veřejná sbírka v roce 2012; Cena veřejnosti MÁME VYBRÁNO. O vítězi první kategorie rozhodla výše vybraných prostředků. Nad sbírkami přihlášenými do soutěže o nejlepší prezentaci se sešla odborná porota, v níž zasedla např. Anna Matoušková, náměstkyně ministryně kultury, Květa Vitvarová, tajemnice Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska či Petr Svoboda, náměstek generální ředitelky Národního památkového ústavu. Vítěze ceny veřejnosti určilo hlasování na stránkách www.mamevybrano.cz.

V první kategorii svedlo klání 48 veřejných sbírek. Z toho bylo 38 na nemovité památky a 10 na movité. Nejvíce sbírek se týkalo církevních památek (32). Na další památky to bylo 16 sbírek. Nejčastěji vyhlašovaly občanská sdružení, spolky a nadace. Následovaly obce a farnosti. Mezi příklady církevních památek, na něž byly vyhlášeny sbírky, patří varhany, kostely, zvoničky, obrazy, kaple, barokní hřbitov a zvony. Mezi ostatní pak kubistické památky, zámky, mlýn, vyhlídka, turistická věž, pietní místa, domy (kulturní památky, budoucí muzea) či sochy. Celkem se ve sbírkách ukončených v roce 2011 vybralo 10,3 mil. Kč, přičemž průměrná výše jedné sbírky byla 215 tis. Kč. První místo obsadil Spolek pro Lanžhot (Oprava kostela Povýšení sv. Kříže), druhé Spolek pro navrácení sochy TGM do Jihlavy a třetí bylo Občanské sdružení pro opravu varhan v kostele sv. Ludmily v Praze 2.

Ve druhé kategorii zvítězilo Občanské sdružení Mělnický osvětový a okrašlovací spolek (Obnova varhan chrámu sv. Petra a Pavla v Mělníku), druhá byla Římskokatolická farnost Třebíč-město (Stavba nových varhan v kostele sv. Martina) a třetí Tři brány, komunitní nadace pro vědění, umění a civilizaci (Dokončení oprav špitální kaple sv. Anny ve Vyškově) a Nadace Okřídlené kolo (Oprava parní lokomotivy 464.202 do provozního stavu).

Veřejnost hlasovala pro Římskokatolickou farnost Třebíč-město, nadaci Tři brány a Občanské sdružení Michael (Rekonstrukce kostela sv. Archanděla Michaela ve Smržovce). Výsledky soutěže vyhlásil Institut pro památky a kulturu 29. května v Praze u příležitosti konání konference o financování památek.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down