Třebaže jde jen o předběžné údaje, je nutno je brát velmi vážně. Inkaso ze sdílených daní loni nepřekonalo rozpočtované hodnoty (viz tabulka). Celkový rozdíl mezi rozpočtem a (očekávanou) skutečností dosáhl 30 mld. Kč - a jak na informaci Ministerstva financí z 3. 1. 2012 okamžitě zareagoval Svaz...
Třebaže jde jen o předběžné údaje, je nutno je brát velmi vážně. Inkaso ze sdílených daní loni nepřekonalo rozpočtované hodnoty (viz tabulka). Celkový rozdíl mezi rozpočtem a (očekávanou) skutečností dosáhl 30 mld. Kč - a jak na informaci Ministerstva financí z 3. 1. 2012 okamžitě zareagoval Svaz měst a obcí (SMO) ČR, pro obce to bude znamenat výpadek v daňových příjmech přibližně 7 mld. Kč.
SMO také sdělil, že skutečné hodnoty daňového inkasa za rok 2011 a již mnohokrát avizovaná změna v rozpočtu na rok 2012 budou mít nutně vliv na odhadované dopady přínosu novely zákona RUD. Předpokládaná výchozí úroveň sdílených daní z července 2011 se sníží nejméně o 3 mld. Kč.
Moderní obec se mezitím zeptala Ministerstva financí, zda Miroslav Kalousek v některém ze scénářů možné revize státního rozpočtu (jež by třeba už v únoru reagovala na aktuální vývoj recese a první výsledky plnění státního rozpočtu pro rok 2012) nepočítá i s tím že by se podíl obcí na hrubém celostátním výnosu DPH vrátil na původní výši, tedy z nynějších 19,93 % na 21,4 %.
Další náš dotaz zněl, uvažuje-li se o vrácení podílu obcí z inkasa DPH na původní výši v případě, že už letos dojde k tolik diskutovanému sjednocení obou sazeb DPH na 19 %. Od tohoto sjednocení se přece už neslibuje jen »polštář pro penzijní reformu«, nýbrž snížení rizika ještě většího prohloubení deficitu státního rozpočtu.
»V tuto chvíli se jedná pouze o zvažovaných alternativách na pracovní úrovni, nad kterými probíhá diskuse, a nejedná se o návrhy ministra financí. Jakmile ministr financí předloží konkrétní návrhy ke stabilizaci rozpočtů, bude možno komentovat jejich podrobnosti,« odpověděl nám Jakub Haas z oddělení komunikace MF ČR.
Vyloučil i možnost ještě letos kompenzovat obcím na dně U křivky jejich nižší daňové příjmy v rámci RUD na hlavu ve srovnání s obcemi jiných velikostních kategorií. »MF předložilo novelu RUD s účinností od roku 2013, kterou čeká projednání ve vládě. Těžko lze tedy vytvářet novou novelu, která by nabyla účinnosti dokonce dříve než již předložená novela,« uvedl Jakub Hass.
Státní rozpočet a předběžné výsledky celkových daňových příjmů v roce 2011 (mld. Kč)
Daň |
St. rozpočet |
Předběžný výsledek |
% plnění |
Daňové příjmy celkem |
739,46 |
708,78 |
95,9 |
Daň z přidané hodnoty |
279,5 |
275,39 |
98,5 |
Daň z příjmů právnických osob |
120,6 |
118,11 |
97,9 |
Daň z příjmů fyzických osob |
151,0 |
133,37 |
88,3 |
- zvláštní sazba |
19,3 |
11,05 |
57,3 |
- z přiznání |
10,6 |
2,94 |
27,7 |
- ze závislé činnosti |
121,1 |
119,37 |
98,6 |
Daň z nemovitostí |
9,7 |
8,57 |
88,3 |
ZDROJ: MF ČR