Ochranu zdraví při práci vymezuje legislativa. Provádění podpory zdraví na pracovišti však nikde popsáno není. Na toto téma se proto zaměřila soutěž o titul Podnik podporující zdraví. K letos oceněným patří Úřad městské části Praha 18. Zjišťovali jsme, co účast v soutěži obnáší.
Soutěž Podnik podporující zdraví organizuje od roku 2005 Státní zdravotní ústav v Praze se záštitou Ministerstva zdravotnictví. Inspirací byl dokument Quality Criteria of Workplace Health Promotion Evropské sítě pro podporu zdraví na pracovišti (www.enwhp.org), z jehož upraveného českého překladu vznikl manuál Kritéria kvality podpory zdraví na pracovišti. Ten je spolu s Dotazníkem pro sebehodnocení k dispozici na stránkách www.szu.cz. Manuál je pomůckou zaměstnavatelů při hodnocení úrovně péče o zdraví zaměstnanců a zavádění podpůrných opatření.
PODMÍNKY SOUTĚŽE
U podniků a organizací, které se přihlásí do soutěže, se hodnotí úroveň péče o zdraví zaměstnanců v organizaci. A to povinná součást daná legislativou i nadstavbová, což jsou opatření na podporu zdraví na pracovišti.
Přihlášení se zavazují, že umožní členům hodnoticího týmu provést audit kvality podpory zdraví zaměstnanců přímo v organizaci. Oceněné organizace obdrží čestné uznání s titulem Podnik podporující zdraví I., II. nebo III. stupně podle počtu získaných bodů, na tři roky.
ÚMČ PRAHA 18: MOTIVACE, CÍLENÉ VEDENÍ, HODNOCENÍ I SPORT
Úřad městské části Praha 18, který vede tajemník Ing. Vladislav Gerhard, byl letos v soutěži nováčkem a hned se mu podařilo získat ocenění Podnik podporující zdraví I. stupně v kategorii malých a středních podniků. Konkurencí mu byly podniky soukromého sektoru. Instituce veřejné správy zastupoval ještě Krajský úřad Kraje Vysočina, který potřetí obhájil titul Podnik podporující zdraví III. stupně mezi velkými podniky.
»K soutěži jsme se dostali přes účast v mezinárodní kampani Duševní zdraví a pohoda na pracovišti (www.menthealthwork.cz), vyhlášené v prosinci 2009,« říká Ing. Gerhard.
ÚMČ Praha 18 podporuje zdraví na pracovišti systematicky od roku 2007 ve třech hlavních oblastech:
Personální práce se zaměstnanci v rámci rozvoje lidských zdrojů (s cílem rozvíjet intelektuální kapitál a zamezit nežádoucí fluktuaci klíčových zaměstnanců). Konkrétním opatřením jsou např. pravidelné porady tajemníka s vedoucími odborů a se všemi zaměstnanci.
Legislativně právní opatření (detailní pracovní řád, etický kodex, dodržování povinností vedoucích zaměstnanců, rovné zacházení a zamezení diskriminace na pracovišti, zavedení genderového jazyka v podmínkách úřadu, statut a zásady sociálního fondu, legislativa k systému jakosti a QMS - upravuje systém přípravy a motivace zaměstnanců tak, aby byly pokryty potřeby všech stávajících a připravovaných projektů rozvoje a současně potlačena fluktuace klíčových zaměstnanců, BOZP, požární ochrana, preventivní lékařské prohlídky, systém řízení rizik aj.).
Bonusy a volnočasové aktivity (pronájem tělocvičny 2 hodiny týdně na odbíjenou, pingpongový turnaj pro zaměstnance, permanentky do bazénu, fitcentra, relaxu a sportovního centra, poukázky Flexipass, zřízení klubovny MČ Praha 18, návštěva zoo a sponzorování zvířat, sportovní aktivity v rámci Dnů zdraví, hrazená výuka anglického jazyka, pružná pracovní doba od letoška aj.).
MENTORING ANEB KDYŽ ZKUŠENÍ RADÍ NOVÁČKŮM
Podle Ing. Gerharda je nutné věnovat pozornost rovněž:
procesům adaptace a přípravy nových pracovníků;
vzdělávání zaměstnanců;
optimalizaci struktury zaměstnanců;
personálnímu marketingu;
zdokonalení práce s personálními náhradami;
hodnocení a oceňování zaměstnanců.
»Velmi se nám osvědčil systém mentoringu. Z řad úředníků vybíráme odborníky s osobními i profesními předpoklady, kteří umí komunikovat s lidmi, motivovat a radit jim, a mají přirozenou autoritu. Mentoři pomáhají novým zaměstnancům začlenit se do pracovního týmu a seznamují je s chodem úřadu.«
Důležité bylo také vytvoření pravidel pro systematické hodnocení zaměstnanců úřadu. »Hodnocení je totiž základnou pro plánování osobního rozvoje zaměstnanců a možnosti jejich odborného i osobního růstu. Hodnocení je rovněž nástrojem, který umožňuje diferenciaci v odměňování,« uzavírá Ing. Gerhard.
Soutěž Podnik podporující zdraví - ročník 2012
18. října 2011 byl vyhlášen osmý ročník soutěže o titul Podnik podporující zdraví roku 2012. Uzávěrka podání přihlášek s písemným Projektem podpory zdraví je 31. 3. 2012. Vyhodnocení výsledků soutěže bude provedeno od 1. 4. do 31. 8. 2012.
Podrobné informace o podmínkách soutěže a kritéria pro hodnocení jsou k dispozici na adrese: www.szu.cz/tema/pracovni-prostredi/soutez-o-titul-podnik-podporujici-zdravi-roku-2012.
Titul Podnik podporující zdraví 1. stupně v kategorii Malé a střední podniky získal letos pro následující tři roky Úřad městské části Praha 18. Na snímku (vlevo) je jeho tajemník Ing. Vladislav Gerhard, který převzal ocenění z rukou náměstka ministra zdravotnictví a hlavního hygienika MUDr. Michaela Víta (vpravo).
FOTO: ARCHIV