01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kontrola projektů je vedena i snahou předcházet problémům

Schválením projektu příjemci zdaleka nekončí kontakt s institucí, která tak učinila a poslala mu evropskou dotaci. Tento kontakt trvá dokonce i poté, kdy byl projekt již uskutečněn.

Dokončit projekt totiž neznamená jen napsat zprávu o jeho realizaci s využitím veřejných prostředků. Nese to s sebou zejména povinnost postupovat podle předem daných pravidel spojených s realizací projektu. Jejich dodržování sleduje u každého operačního programu odbor kontroly a plateb.

Kontroloři jsou lidé, kteří jsou realizátorům projektů nablízku, radí jim, jak postupovat v případě problému, a také odhalují skrytá pochybení, jichž se realizátoři, ať už vědomě či nevědomě dopustili. Důležité je problémy nejen odhalovat, ale hlavně jim předcházet. Prevence je tedy důležitou součástí práce kontrolorů. Stále je nutné mít na paměti, že ještě nejméně po dobu pěti let od uskutečnění projektu může být výše přidělené dotace krácena právě s ohledem na zjištěné nesrovnalosti.


EVERGREEN: VEŘEJNÉ ZAKÁZKY

Z pohledu Regionálního operačního programu (ROP) Střední Morava jsou dlouhodobě nejproblémovější oblastí veřejné zakázky. Podle Ing. Karla Holoubka, vedoucího odboru kontroly a plateb Úřadu Regionální rady Střední Morava, patří mezi nejčastější chyby špatné stanovení hodnoticích kritérií, nejednoznačné a netransparentní podmínky zadávací dokumentace a diskriminace uchazečů o veřejnou zakázku na realizaci projektu.

Ovšem nejen kontrola projektů je důležitá. »Při vlastní realizaci projektu je zásadní sestavení, řízení a kontrola projektového týmu, aby při realizaci projektu i jeho udržitelnosti bylo splněno vše, co je třeba,« potvrdil Mgr. Pavel Michalík, ředitel Sigmundovy střední školy strojírenské v Lutíně, která z ROP Střední Morava financovala modernizaci učeben pro žáky ve strojírenských oborech.

PROPLÁCENÍ VÝDAJŮ PROJEKTŮ

Častým problémem bývá i začleňování nezpůsobilých výdajů do žádosti o platbu. »Děje se to hlavně tehdy, kdy příjemce dotace ušetří část původně plánovaných peněz a myslí si, že je tak může využít na cokoliv jiného, aniž by to s námi konzultoval. Stává se pak, že tyto prostředky jsou použity neoprávněně, proti stanoveným pravidlům financování,« doplnil Ing. Karel Holoubek.

Každou změnu v projektu je třeba vždy konzultovat nebo minimálně o ní úřad informovat. To potvrzuje i Marie Tomanová z odboru investic a stavebního řízení města Loštice: »Velmi důležitá je spolupráce s poskytovatelem dotace, neboť při investičních akcích mohou vzniknout nepředvídané situace, které je nutno řešit v součinnosti s poskytovatelem.« Příjemce tak předejde pozdějším starostem, z jakých peněz výdaj projektu uhradit, jestliže úřad stanoví, že je pro poskytovatele dotace nezpůsobilým.

Ovšem základem pro úspěšnou realizaci projektu je dobrá příprava projektové dokumentace. »Chtěli bychom však budoucím žadatelům o dotace doporučit, aby si připravený projekt podrobně před podáním žádosti o dotaci zkontrolovali položku po položce, souhlasí-li se skutečností, a vyhnuli se tak případným nákladům za práce nad rámec dotace,« říká Ing. Bronislava Augustinová, starostka obce Želeč s 550 obyvateli. Naráží tak na další aktuální problém a to vícepráce spojené s realizací projektu. Ty se musí posuzovat vždy individuálně.

VČASNÁ KONTROLA: MÉNĚ PROBLÉMŮ

Kontrola má svůj preventivní charakter. Je lepší přijít na odlišnost projektu od skutečnosti při průběžné návštěvě či kontrole na místě ještě před proplacením dotace. Nehrozí tak její zpětné odebrání a případné další sankce. Při kontrolách se jen zřídkakdy nenajde rozpor, což platí hlavně při vyúčtování větších investic. Že se svědomitost a pečlivost vyplácí, může potvrdit projektový tým mikroregionu Krnovsko. Mikroregion získal dotace z ROP Moravskoslezsko na výstavbu víceúčelových hřišť v šesti obcích. Na první úspěch navázal i projektem revitalizace venkovních prostranství, opět v šesti obcích. Kontrolami a vyúčtováním projektu prošel bez zaváhání a poskvrny.

 

RENATA ŠKROBÁLKOVÁ
Úřad Regionální rady
regionu soudržnosti Střední Morava

MICHAL SOBEK
Úřad Regionální rady
regionu soudržnosti Moravskoslezsko

 

Hlavní pochybení zjištěná při kontrolách projektů

- Začlenění nezpůsobilých výdajů do žádosti o platbu

- Provedení a nárokování neoprávněných víceprací

- Pochybení při realizaci veřejných zakázek

- Chybějící dokumentace ke zprávám o projektu (zejména v době udržitelnosti)

- Nedodržení indikátorů stanovených smlouvou o poskytnutí dotace

ZDROJ: ÚRR REGIONU SOUDRŽNOSTI STŘEDNÍ MORAVA

V mikroregionu Krnovsko si díky dotaci z ROP Moravskoslezsko pomohli k víceúčelovým hřištím hned v šesti obcích.

FOTO: MICHAL SOBEK

ROP NUTS II Střední Morava podpořil i rekonstrukci sokolovny v Želči na Prostějovsku. Na snímcích je původní a současný stav objektu.

FOTO: RENATA ŠKROBÁLKOVÁ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down