Odpověď na otázku, zda farmářské trhy jsou pouhým módním výstřelkem, či vzkříšenou tradicí, budou hledat účastníci konference, která se uskuteční 13. prosince v Národním zemědělském muzeu (NZM) v Praze na Letné. Pojem farmářské trhy byl u nás ještě donedávna téměř neznámý. Až nyní se stal běžnou...
Odpověď na otázku, zda farmářské trhy jsou pouhým módním výstřelkem, či vzkříšenou tradicí, budou hledat účastníci konference, která se uskuteční 13. prosince v Národním zemědělském muzeu (NZM) v Praze na Letné.
Pojem farmářské trhy byl u nás ještě donedávna téměř neznámý. Až nyní se stal běžnou součástí našeho slovníku. Farmářské trhy však vzhledem ke svému překotnému vývoji mají kromě nepochybně pozitivních přínosů i své »problémy růstu«. Snad nejokřídlenějším výrokem je povzdech, že už dnes jich máme více než samotných farmářů. I když je to nadsázka, mnozí organizátoři by o tom mohli vyprávět své.
V DUCHU ŠVEHLOVA ODKAZU
Generální ředitel NZM Praha Ing. Zdeněk Novák se proto ochotně ujal myšlenky poskytnout platformu pro výměnu názorů a zkušeností mezi představiteli obcí a měst, účastníky i organizátory trhů i odborníky z řady institucí k tomu, aby se pokusili nalézt a formulovat doporučení, jak by se mělo s fenoménem farmářských trhů do budoucna nakládat. Záměr našel příznivou odezvu také u Ministerstva zemědělství i Asociace soukromých zemědělců a dokonce i na akademické půdě.
Ing. Novák mj. naznačuje i možné oživení jedné z tradic muzea. »Československé zemědělské museum - ústav pro výzkum a zvelebení venkova«, založené Antonínem Švehlou v srpnu 1918, totiž plnilo i metodickou funkci. Vydalo např. příručku, jak vést obecní kroniky, a školilo k tomu kronikáře. Konference by se tak mohla stát počátkem trvalejší snahy NZM plnit podobnou roli v tom, co je aktuální dnes.
CO UKÁŽE PRŮZKUM?
Na přípravě konference se rovněž podílí Mgr. Lenka Fendrychová se svými kolegy z Přírodovědecké fakulty UK v Praze. Říká: »Zahraniční experti spojují s farmářskými trhy řadu pozitivních dopadů, ale i rizik. Pozitiva se spatřují v podpoře místních farmářů, potažmo místní ekonomiky a životního prostředí, zlepšení dostupnosti kvalitních potravin pro obyvatele měst, oživení veřejných prostor či v posilování místní komunity. V souvislosti s negativy se nejčastěji uvádí riziko, že se trhy stanou spotřební alternativou vyhrazenou bohatším vrstvám společnosti. Varuje se i před naivní oslavou všeho místního (regionálního, národního) bez ohledu na skutečnost a dopady takového počínání. V Česku tyto trhy teprve zažívají boom a pro mě je nesmírně zajímavé sledovat, jak ve svém vývoji naplní očekávání a obavy známé ze zahraničí.«
Na konferenci budou sociální geografové z PřF UK také prezentovat čerstvé výsledky průzkumu farmářských trhů z pohledu spotřebitele. Organizátoři však také mj. počítají s blokem věnovaným příslušné legislativě. Bude to i dobrá příležitost podílet se podnětnými připomínkami, odvozenými z praktických zkušeností, na formulování závěrů a doporučení konference.
TAKÉ VÁŠ PODNĚT MŮŽE POMOCI
Pořadatelé konference uvítají jakékoliv podněty či zájem o konferenci, jež lze směrovat na e-mailovou adresu sleha@sympex.cz. Konference by se měla stát úvodním projektem navazujících aktivit, a všechny inspirativní nápady by tak postupně měly najít své uplatnění.
JOSEF SLÉHA
SYMPEX GROUP s. r. o.
Farmářské trhy zaznamenávají v České republice během posledních let boom.
ILUSTRAČNÍ FOTO: AUTOR