01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak na energetické úspory

V následujícím textu volně navazujeme na zářijové vydání Moderní obce, kde jsme se učili mapovat největší spotřebiče energií v obci a definovat místa největších spotřeb včetně vody. Víme již, kde jsou instalovány měřiče, jak často a kým jsou odečítány a kam se ukládají jejich hodnoty. Můžeme...

V následujícím textu volně navazujeme na zářijové vydání Moderní obce, kde jsme se učili mapovat největší spotřebiče energií v obci a definovat místa největších spotřeb včetně vody. Víme již, kde jsou instalovány měřiče, jak často a kým jsou odečítány a kam se ukládají jejich hodnoty. Můžeme přistoupit k odborně nejnáročnější oblasti energetického managementu - návrhům energeticky úsporných opatření.

JASNĚ DEFINOVANÉ SKUPINY

Ta lze rozdělit do tří jasně definovaných skupin (tabulka 1). O většině z nich jste již slyšeli a některá jste schopni zavést sami, neboť v nich není schována »žádná věda«. Každopádně je však vhodné k uvedeným návrhům připsat poznámku: »Co nejvíce ovlivňuje spotřebu tohoto spotřebiče?« Někdy najdete jen dva až tři energetické faktory, jindy jich může být více (tabulka 2).

Pokud jste schopni vyjmenovat tyto faktory, máte z velké části vyhráno, neboť přesně víte, kam napřít síly cílící na efektivní úspory. Je zřejmé, že mnohdy je problém komplikovaný a stává se ještě komplikovanějším, když je třeba posoudit i ekonomickou stránku: Je skutečně ekonomicky vhodné dané energeticky úsporné opatření zavést? Vrátí se vůbec vložené peníze?

EKONOMICKÁ NÁVRATNOST

Při rozhodování o zavedení energeticky úsporných opatření se Státní fond životního prostředí, starosta obce nebo ředitel podniku ptají: »A vyplatí se nám to? Jaká je návratnost?« Odpověď bývá stručná až lakonická: »Ano, za pět let.« Cesta k ní je však již výrazně složitější, viz energetické faktory uvedené v tabulce 2.

Úskalí skrytých ve výpočtech a jejich metodikách je řada. Zakopaný pes je v tomto: Ekonomická návratnost je výsledkem zlomku, v jehož čitateli je cena investice (zateplení, nových oken, nové kotelny), ve jmenovateli pak úspory energie za jeden rok provozu po realizaci opatření; obě hodnoty vyjádřené v korunách a současných cenách. Ale o skutečné návratnosti rozhoduje cena energie za 5, 10 i 15 let. Jaká bude?

Pro stanovení vývoje cen energie je snad nejlepším nástrojem křišťálová koule - jaké události ovlivní cenu energií v průběhu dalších 10 let po zkušenostech např. s ropnou katastrofou v Mexickém zálivu, uzavřením jaderných elektráren v Německu, osvobozeneckými boji v arabském světě nebo s objevem využití břidlicových plynů v Polsku? Bude v ČR někdy sazba DPH na teplo stejná jako na zemní plyn? Jakou další kampaň chystají vlády v Praze a Bruselu po boomech s biolíhem, biomasou, fotovoltaikou, emisními povolenkami, chytrými sítěmi, elektromobily? Jak rychle poroste spotřeba energie v Číně, Indii či Jižní Americe?

Tyto parametry a jejich hodnoty do výpočtů nikdo nedostane. Smiřme se s tím, že všechny výpočty ekonomické návratnosti energeticky úsporných opatření vycházejí z nynějších poznatků a znalostí. A jediným všeshrnujícím jmenovatelem je sázka. Sázka na to, že cena energie v horizontu střednědobém a dlouhodobém poroste. Všechna zavedená energeticky úsporná opatření stavějí na základním axiomu: Cena energie bude vždy vyšší, než je dnes.

TOMÁŠ CHUDOBA

DEA Energetická agentura, s. r. o.

Tab. 1 Energeticky úsporná opatření

Nízkonákladová:Změna způsobu provozu, organizační opatření Omezení svícení
Snížení teplot v místnostech
Přerušení vytápění v noci a o víkendech
Přefakturace nákladů na organizační složky
Nastavení topných křivek
Efektivní větrání
Středněnákladová:Činnosti a náklady v rámci běžné údržby a obnovy Výměna žárovek za úsporné
Kvalitnější tepelná izolace rozvodů tepla
Průtokové ohřívače vody
Termostatické ventily
Vysokonákladová:Investičně nákladná opatření Zateplení obvodových zdí a střechy budovy
Výměna oken
Nový tepelný zdroj, nové rozvody tepla

Tab. 2 Energetické faktory ovlivňující spotřebu

Příprava teplé vody (na hygienu a úklid):

Teplota studené vody, která bude ohřáta

Teplota připravené teplé vody

Kvalita tepelných izolací zásobníku a rozvodů

Délka rozvodů teplé vody

Soulad doby přípravy teplé vody s dobou její spotřeby

Kvalitní údržba technických zařízení

Kvalita výtokových armatur (»baterií«)

Spotřeba energie na vytápění:

Vnější teplota

Vnitřní teplota v budově

Kvalita tepelných izolací obvodových zdí a střechy

Kvalita oken a dalších prosklených konstrukcí

Způsob větrání

Zařízení vylučující teplo uvnitř budovy (osvětlení, počítače, kuchyňské přístroje, ...)

Osoby přítomné v budově (teplo z jejich metabolismu)

ZDROJ: AUTOR (2X)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down