Upozornit zodpovědné úřady na neutěšený stav našich komunikací a vyzvat řidiče k monitoringu kritických výmolů, výtluků a děr. To byl cíl soutěže »Výmoly 2011: Nejhorší díra v Česku«, jež probíhala od konce letošního ledna do půlky května. Výsledek překonal očekávání - na stránkách...
Upozornit zodpovědné úřady na neutěšený stav našich komunikací a vyzvat řidiče k monitoringu kritických výmolů, výtluků a děr. To byl cíl soutěže »Výmoly 2011: Nejhorší díra v Česku«, jež probíhala od konce letošního ledna do půlky května. Výsledek překonal očekávání - na stránkách www.vymoly.cz se objevilo téměř 500 nejhorších pastí na řidiče a vítězná díra získala skoro deset tisíc hlasů.
Díky propracovanému systému vkládání a publikování fotografií výmolů včetně možnosti zadání detailní pozice místa výskytu výmolu vznikla přehledná databáze a mapa kritických míst. Do soutěže putovaly fotografie z celé země. Nejvíce snímků poslali lidé z Vysočiny, poté z Ústeckého a Moravskoslezského kraje. Nejhorší dírou se stala ta na silnici mezi Rychvaldem a Bohumínem (II/471).
TREFA DO ČERNÉHO
Soutěž vyvolala velký zájem celostátních i regionálních médií, informace o ní se šířily prostřednictvím sociálních sítí, na Facebooku získaly Výmoly 1740 fanoušků.
»Vzhledem k problému, který tíží téměř každého, jsme nezaznamenali negativní reakce. Díky tomu, že jsme akci neprezentovali jako útok na silničáře, přišla i pozitivní odezva ze strany Ředitelství silnic a dálnic a jemu podřízených organizací,« říká iniciátor projektu Ing. Petr Čaník.
K úspěchu akce přispěla také neustálá komunikace s účastníky soutěže, s fanoušky a »followery« na Facebooku a Twitteru, informování veřejnosti o problémech spojených s (ne)opravováním silnic, publikování tiskových zpráv, zvyšování povědomí o nárokování škod a odpovědných úřadech.
»Konstruktivní a příjemné jednání s panem Novákem ze Správy silnic Moravskoslezského kraje. Výmoly posouváme do ještě praktičtější fáze,« komentoval na Twitteru Petr Čaník schůzku s představitelem organizace, která obdržela anticenu za nejhorší výmol. Na čem přesně se dohodli?
POMOC MOTORISTŮM I SILNIČÁŘŮM
»V rámci setkání jsme hovořili o možnostech a způsobu spolupráce. Díky tomu nyní pracujeme na způsobu přenosu a předávání informací z monitorovacího systému správcům silnic, kterým by naše databáze měla zjednodušit práci. Občané díky této spolupráci zároveň dostanou zpětnou vazbu a zajímavé informace o daném silničním úseku,« vysvětluje Petr Čaník.
»Budeme schopni evidovat, které výmoly již byly opraveny, v jakém jsou stavu a dozvíme se podrobnější informace, okolnosti a důvody spojené s (ne)možností opravy. Uvědomujeme si, že do oprav silnic vstupují různé proměnné a okolnosti. Reagovat na upozornění a opravit díru v zimě a v létě není totéž z hlediska klimatických podmínek a používaných technologií. Stejně tak jsou správci silnic omezeni například svými rozpočty,« pokračuje iniciátor projektu. »Portál Vymoly.cz může ukázat na všechny proměnné, které do problematiky vstupují, a umožnit objektivní rozpravu o tom, kdo nebo co je skutečným viníkem současné situace. Nechceme současnou situaci generalizovat a hledat zjednodušující řešení. Projekt Výmoly chce uceleně pojímat celou problematiku.«
Všechny úseky z prvních příček ankety jsou již opraveny. I po skončení soutěže přibývají na portále Výmoly.cz další fotografie a videa. V současnosti je zdokumentováno 524 silničních úseků. Organizátoři usilují o plnohodnotné zapojení správců silnic a dálnic do projektu, připravují hodnocení aktivity jednotlivých krajů. Chtějí udělat z portálu Výmoly.cz praktický nástroj a databázi informací pro motoristy i silničáře. A návštěvníci portálu se mohou začátkem roku 2012 těšit na nové soutěže.
V kategorii Nejzdařilejší fotografie zvítězil Rudolf Schühler se synem Tomášem, kteří jsou autory fotografie Nejhorší díry v Česku na silnici mezi Rychvaldem a Bohumínem (II/471). Dole je vidět stav komunikace již po opravách.
FOTO: WWW.VYMOLY.CZ