01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obce podporují začlenění lidí s postižením do běžného života

Téma transformace veřejných pobytových sociálních služeb se objevuje ve sdělovacích prostředcích poslední dobou často. V případě domovů pro osoby s lehčím mentálním či duševním postižením už na krajské úrovni běží projekty, které připravují vytipované uživatele ústavních služeb na začlenění do běžného života v obcích a městech.

Cílem projektů transformace pobytových služeb pro osoby se zdravotním postižením především mentálním je vytvořit koordinovanou síť služeb umožňující těmto lidem žít v přirozeném společenství. Tyto snahy vycházejí z vládní »Koncepce podpory transformace pobytových sociálních služeb v jiné typy sociálních služeb, poskytovaných v přirozené komunitě uživatele a podporující sociální začleňování« z roku 2007 (www.mpsv.cz/cs/3857). Příkladem je projekt Karlovarského kraje z let 2009-2011 »Poskytování sociálních služeb v Karlovarském kraji, které jsou dostupné a kvalitní z pohledu uživatele« podpořený OP Lidské zdroje a zaměstnanost (www.ipkktransformace.cz).


PŘECHOD PODLE PLÁNU

Proces transformace se týká domovů pro osoby se zdravotním postižením (DOZP), které zřizuje kraj. Kraj má v tomto ohledu důležitou motivační roli směrem k poskytovatelům služeb, stejně jako k obcím, které pomáhají zajišťovat bydlení pro osoby odcházející z DOZP.

V rámci zmíněného projektu se v roce 2009 podařilo získat 4 byty od měst Sokolov a Habartov, vloni pak dalších 11 bytů od měst Luby, Ostrov, Karlovy Vary a Sokolov. Nově registrováno bylo 8 sociálních služeb pro osoby se zdravotním postižením (chráněné bydlení, podporované samostatné bydlení, sociální rehabilitace, osobní asistence, pečovatelské služby). Vytipováno bylo 46 uživatelů DOZP, kterým byl individuálně vytvořen tzv. plán přechodu a do konce roku 2010 jich DOZP opustilo 25. Podporu jim zajišťovalo 6 alternativních služeb (Dolmen, o. p. s. - Agentura pro chráněné bydlení, Rytmus, o. s. - sociální rehabilitace a podporované samostatné bydlení, AZDP Home Care - osobní asistence, Joker osobní asistence, Denní centrum Mateřídouška).

Přípravy klientů na přechod z DOZP do samostatnějších forem bydlení organizovalo občanské sdružení Instand (Institut pro podporu vzdělávání a rozvoj kvality ve veřejných službách) jako řešitel veřejné zakázky »Vzdělávání, příprava a realizace transformace pobytových služeb«. Instand má celorepublikové pokrytí a působí ze tří poboček - z Prahy, Liberce a Karlových Varů. V minulosti vzdělával úředníky sociálních odborů v tématech kvality sociálních služeb, jejich plánování, navazování partnerství, transformace sociálních služeb. Jeho zakládající členové spoluvytvářeli Standardy kvality sociálních služeb a certifikačního systému sociálních služeb v celé ČR. »Za srdeční záležitost považujeme transformační aktivity, zejména v Karlovarském kraji, kde jsme v minulých 2 letech pomohli přejít do obcí 30 klientům,« uvedla předsedkyně sdružení PhDr. Jaroslava Sýkorová.

PODANÁ RUKA OBCÍ

Příprava zapojených uživatelů probíhala podle postupů, které se dříve ověřily už v Libereckém či Moravskoslezském kraji. Úlohou Instandu bylo průběžné vyjednávání a zajišťování vhodných bytů. Při uzavření předběžné dohody s obcí vstoupila do procesu Agentura projektového a dotačního managementu Karlovarského kraje, která zajišťovala přípravu nájemních smluv mezi krajem a obcí a později mezi krajem a návaznou službou - chráněným bydlením.

Při schůzkách se zástupci oslovených samospráv bylo důležité vyjednat vztah mezi městem, uživatelem a sociální službou, která v bytech zajišťuje podporu. Argumentem pro zapojení oslovených obcí do projektu byla především možnost rekonstrukce bytů, přivedení nových sociálních služeb do lokality a vytvoření nových pracovních míst pro občany. Často zaznívala obava z toho, zda obec nebude muset vykonávat opatrovnictví. Zástupce obcí zajímala perspektiva života lidí, kteří se do obce z DOZP přestěhují. Otázky se týkaly toho, jak a na jak dlouho je zajištěno financování sociální služby, která měla uživatelům poskytovat hlavní díl podpory.

Pro výběr potenciálního bydlení bylo rozhodující, aby se nacházelo v místě s občanskou vybaveností (obchody, lékárna, banky, dopravní spojení, volnočasové aktivity, apod.). Opravné práce v bytech se hradily z nákladů projektu, materiál dodala města, která rovněž prováděla na své náklady některé opravy. Vybavení bytů si hradili sami uživatelé.

JAK POMOHLI V LUBECH

Na území 2,5tisícového městečka Luby (okr. Cheb) se nachází DOZP pro ženy. Město postupně nabídlo čtyři obecní byty pro samostatné bydlení s podporou. Luby standardně vybavují byty přidělované obyvatelům novými okny, poskytují materiál na přestavbu bytového jádra, obklady a dlažbu do koupelen. Práce spojené s malováním a provedením drobných oprav byly hrazeny z projektu a vybavení bytů z prostředků budoucích obyvatelek. Ty mohou nadále žít ve známé lokalitě, účastnit se akcí pořádaných DOZP, stýkat se s kamarádkami a udržet si vazbu na pracovníky DOZP. Asistenci jim zajišťuje Rytmus, o. s., který pomáhá i s hledáním zaměstnání.

Příprava uživatelek na přechod do samostatného bydlení se řídila individuálním plánem. Musely se naučit dovednostem, které v DOZP nepotřebovaly, ale které jsou nezbytné v životě mimo něj (zejm. pečovat o domácnost, hospodařit s penězi, umět si říct o pomoc a bezpečně se pohybovat mimo domov).

Proč se Luby zapojily do krajského projektu a jaká je odezva místních občanů? »Podporujeme trend začleňování lidí s mentálním postižením do běžného prostředí a komunity,« říká tajemnice Městského úřadu Luby Edith Dvořáková. »Chtěli jsme podpořit DOZP, který se nachází na našem území v jeho aktivitách a pomoci vyřešit situaci uživatelek, jež měly vazby na město a projevily zájem tu samostatně bydlet. Osoby s mentálním postižením, jimž je zajišťována podpora ze strany vhodné sociální služby, vnímáme jako spolehlivé občany a perspektivu dlouhodobého a bezproblémového pronájmu obecních bytů,« pokračuje tajemnice.

»Občané přijali ženy mezi sebe a poskytují jim bezděčně přirozenou podporu v jejich novém samostatném životě. Nejnovějším přínosem bude možnost vzdělávání osob se speciálními vzdělávacími potřebami v místní škole. Samotný projekt i jednání s jeho realizátory vnímáme pozitivně a ceníme si podpory ze strany kraje,« uzavírá Edith Dvořáková.

Bývalé uživatelky služeb domova pro osoby se zdravotním postižením zvládnou základní péči o samostatnou domácnost.

FOTO: DOLMEN, O. P. S.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down