Krnov, jedno z mnoha měst s někdejší převahou německého obyvatelstva v českém pohraničí, již více než dvě desetiletí úspěšně navazuje na svoji předválečnou tradici. Důkazem je znovu se rozvíjející obchod, obnova městské infrastruktury i rozvoj turistického ruchu ve městě a jeho okolí.
Obezřetný přístup k investicím je však na místě. I proto si Krnov chválí zejména dlouhodobý investiční úvěr od Komerční banky, jehož specifikem je možnost kdykoli přejít ze stávající pohyblivé úrokové sazby na sazbu pevnou, a to bez jakýchkoli sankcí či poplatků.
Právě volba správného partnera pro oblast financování města sehrála podle slov starostky Mgr. Aleny Krušinové při rozvoji Krnova nezastupitelnou roli. Více než dvacetiletá spolupráce s Komerční bankou přináší Krnovu produkty šité na míru, potřebnou dávku flexibility i důkladné pochopení potřeb municipality v oblasti financování, platebního styku i zhodnocení úspor.
S návratem k soukromému vlastnictví a s oživením turistického ruchu po roce 1989 objevili obyvatelé Krnova i jeho návštěvníci zašlou krásu města. Začala éra rekonstrukce budov, infrastruktury i veřejných prostranství. Město muselo společně s Komerční bankou reagovat také na strukturální změny v ekonomice, kterými si pohraniční regiony v uplynulých dvou dekádách prošly.
SPOLUPRÁCE S PODNIKATELI
Většina ekonomicky aktivního obyvatelstva byla zaměstnána v odvětvích, která prošla hlubokou krizí a následným útlumem. Tento vývoj se neblaze promítl do sociální situace ve městě. Právě okres Bruntál, do něhož náleží rovněž město Krnov, patří dlouhodobě mezi regiony s nejvyšší mírou nezaměstnanosti, nejnižšími příjmy obyvatelstva a k tomu se přidává také stárnutí populace. Všem těmto úskalím se musí samospráva v Krnově přizpůsobovat a zvažovat svá rozhodnutí i při plánovaní městských investic.
V oblasti zabezpečení tzv. veřejných statků Krnov plně zohledňuje sociální situaci obyvatelstva při stanovení cen služeb poskytovaných městem. »Vzhledem ke specifikům regionu věnuje Krnov podpoře sociálních služeb mimořádnou pozornost. Klíčové je nejen zajištění finančních zdrojů, ale také koordinace všech institucí, které v této oblasti působí,« uvádí Renata Ramazanová, místostarostka města.
Krnov se nachází v malebné krajině podhůří Jeseníků, na samé hranici České republiky s Polskem. Krásy přírody však nenahradí problémy, které město tíží. Podnikat v takovém odlehlém koutu země není jednoduché, a to v žádném oboru. Příjmy obyvatel diktují jejich spotřebu a vzdělanost pak kvalitu pracovní síly. Situaci zhoršuje také složitá dopravní obslužnost. Radnice proto dlouhá léta buduje dobré vztahy s firmami na svém území. Probíhají pravidelná setkávání s podnikateli a ve spolupráci veřejného a soukromého sektoru hledají obě strany u jednacího stolu možné cesty k řešení společných problémů.
K podpoře podnikání a zvyšování transparentnosti veřejných zakázek přispívá umísťování výběrových řízení na internet. Díky vysoké úrovni svých internetových stránek získal dokonce Krnov v roce 2007 od Ministerstva vnitra ČR titul Objev roku 2007 v kategorii Obce s rozšířenou působností.
VYUŽITÍ EVROPSKÝCH DOTACÍ
Krnov plně těží ze svého hraničního umístění také v oblasti dotační politiky Evropské unie. Ve spolupráci s polskými městy žádá pravidelně o evropské prostředky, díky nimž byla například vybudována kanalizace na obou stranách hranice, obnovena řada kulturních památek, vzniklo zázemí pro rozvoj turistického ruchu a realizovaly se desítky malých projektů. Evropské dotace v Krnově se podílely také na rekonstrukci čistírny odpadních vod, zateplení budov v majetku města, vybudování cyklostezek a na dalších projektech.
»Při určování investičních akcí vycházíme ze Strategického plánu rozvoje města do roku 2022. Tento dokument nám zaručuje jasný a konzistentní přístup k obnově a novému rozvoji města bez ohledu na aktuální politické vedení radnice,« dodává starostka města Mgr. Alena Krušinová.
Důležitou roli při podpoře česko-polské přeshraniční spolupráce hrají také euroregiony. Krnov je členem dvou euroregionů, Silesia a Praděd. Nutná spolupráce mezi všemi pětadvaceti sídly jeho správního obvodu vyústila v založení Mikroregionu Krnovsko.
SPOLUPRÁCE S BANKOU
Komerční banka provází Krnov po celou dobu obnovy města po roce 1989. »Díky úvěrům od Komerční banky jsme mohli uskutečnit celou řadu investičních projektů. V současné době využíváme zejména dlouhodobý investiční úvěr na krytí výdajů spojených s městskými investicemi, jehož specifikem je možnost kdykoliv přejít ze sjednané pohyblivé sazby na sazbu pevnou, a to bez jakýchkoliv poplatků,« uzavírá Mgr. Alena Krušinová.
Pravě tato konstrukce úročení úvěrů zanesena v úvěrových smlouvách Komerční banky nabízí municipalitám možnost využít dnešní situace na trhu, kdy jsou krátkodobé úrokové sazby na velmi nízké úrovni, a zajistit si možností případného přechodu na pevné dlouhodobé sazby optimální úroveň úrokových sazeb i v budoucím období.
Město Krnov využívá rovněž Balíček Municipality, který je ušitý na míru potřebám měst a obcí. Prostřednictvím balíčku má Krnov k dispozici vedení účtů zdarma, elektronické bankovnictví i nadstandardní úročení volných finančních prostředků. Za zmínku stojí také využívání platebních terminálů, které umožňují, aby radnice nabídla občanům bezhotovostní placení poplatků, místních daní či pokut.
Město Krnov usiluje o zachování svého postavení a o posilování své atraktivity pro občany i zaměstnavatele. Cíl vedení města je proto prostý: být bezpečným městem, přitažlivým pro občany i návštěvníky. Městem, které bude harmonicky rozvíjet základní oblasti určující kvalitu života - péči o občany i turisty, hospodářství, infrastrukturu a životní prostředí.
Město muselo společně s Komerční bankou reagovat i na strukturální změny v ekonomice pohraničního regionu.
Novorenesanční budova krnovské radnice vystavěná v letech v letech 1901-1903.
FOTO: ARCHIV