01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Užívání úředních razítek

Náš obecní úřad při vyhotovování jakýchkoliv písemností používá kulaté razítko se státním znakem. Je to správné? Jaké druhy razítek může mít obec a jak mají být používána? V úvodu odpovědi je zapotřebí zdůraznit dvojí působnost obce. Zákon o obcích stanoví, že obec jako základní územní samosprávné...

Náš obecní úřad při vyhotovování jakýchkoliv písemností používá kulaté razítko se státním znakem. Je to správné? Jaké druhy razítek může mít obec a jak mají být používána?

V úvodu odpovědi je zapotřebí zdůraznit dvojí působnost obce. Zákon o obcích stanoví, že obec jako základní územní samosprávné společenství občanů spravuje na svém území své záležitosti samostatně (samostatná působnost). Zákonem o obcích je současně svěřen některým orgánům obce výkon státní správy, kterou tento orgán vykonává jako svou přenesenou působnost. Aby nedocházelo k problému s výkladem o jakou působnost jde, zákon o obcích uvádí, že pokud zvláštní zákon upravuje působnost obcí a nestanoví, že jde o přenesenou působnost obce (přenesený výkon státní správy), platí, že jde vždy o samostatnou působnost.


Zákonem o obcích je výkon přenesené působnosti svěřen především obecnímu úřadu, přenesenou působnost ve vymezeném rozsahu vykonává také starosta, který stojí v čele obecního úřadu. Starosta může, po projednání s ředitelem krajského úřadu, svěřit komisi zřízené radou obce výkon přenesené působnosti v určitých věcech. V případech stanovených zvláštními zákony zřizuje starosta pro výkon přenesené působnosti zvláštní orgány obce, jmenuje a odvolává jejich členy. Tolik úvodem.

Zákon o obcích v § 111 uvádí, že všechny písemnosti vyhotovené orgánem obce v samostatné působnosti obce se v záhlaví označují uvedením slova obec (město, městys) a názvem obce, městyse nebo města s uvedením orgánu, který písemnost vyhotovil. Všechny písemnosti vyhotovené orgánem obce v přenesené působnosti orgánů obce, s výjimkou nařízení obce, se v záhlaví označují slovy Obecní úřad (Městský úřad, Úřad městyse) s uvedením názvu obce, městyse nebo města.

Orgány obce mohou používat na vyhotovených písemnostech otisk razítka. Razítka mohou být podlouhlá nebo kulatého tvaru.

Podle ustanovení § 34a zákona o obcích mohou obce mít svůj znak. Razítka se znakem obce se používají v případech spadajících do samostatné působnosti orgánů obce.

Obce mohou používat razítko obce v případech, kdy zvláštním zákonem není stanoveno povinné užívání úředního razítka s malým státním znakem. Kdo může používat státní znak, stanoví § 2 zákona číslo 352/2001 Sb., o užívání státních symbolů České republiky ve znění pozdějších předpisů - mezi něž patří také právnické osoby, kterým je zákonem nebo na základě zákona svěřen výkon státní správy - což jsou také obce.

Razítko, na němž je vyznačen malý státní znak a je kulatého tvaru (o průměru 20 mm, 25 mm nebo 36 mm, jak zákon stanoví), užívají obce na rozhodnutích a jiných listinách osvědčujících důležité skutečnosti, vydávaných při výkonu státní moci (přenesené působnosti), který jim byl svěřen zákonem nebo na základě zákona.

Podle tohoto ustanovení citovaného zákona se toto úřední razítko nemůže používat na písemnosti orgánů obce spadajících do samostatné působnosti, nejde-li o zákonem stanovené výjimky (například vydávání rozhodnutí podle správního řádu).

Je třeba zdůraznit, že záhlaví písemnosti má být shodné s textem na razítku.

 

JUDr. MIROSLAV BÝMA, Ph.D.
právník

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Dobrý den,

    Vážený pane doktore,

    uvedl jste správně příklad co má být uvedeno na razítku obecního úřadu např. Obecní úřad (Městský úřad, Úřad městyse) + název obce (města, městyse) např. Obecní úřad Nemanice, Městský úřad Nemanice, Úřad městyse Nemanice. Dle Ústavu pro jazyk český Akademie věd České republiky se má psát výraz obec vždy s malým počátečním písmenem bez rozlišení zda se jedná o obec (město) jako právní subjekt nebo prostě o běžný význam obce, města (např. Udělali jsme nákup v obci (městě) Nemanice. Schází nám uvedení příkladu s jakým počátečním písmenem velkým nebo malým bude uveden název obce (města) na razítku obce (města) nebo na záhlaví písemnosti, který má být shodný s textem na razítku obce (města).

    Bude to vypadat zaprvé takto: Obec (Město) Nemanice? Nebo za druhé: obec (město) Nemanice? Který způsob je správný první nebo druhý? V praxi jsem se setkal převážně s prvním způsobem!
    Neměla by se psát zkratka městského úřadu místo MěÚ Nemanice pouze MÚ Nemanice? Zkratka s Mě byla snad zavedena pro odlišení od výrazu místní např. Místní národní výbor, který se již nyní nepoužívá.
    Děkuji za odpověď.
    Bohuslav Kaleta

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down